|
Frank OrsolyaPszichológus, családi kommunikációs szakértőPszichológus, Gordon-instruktor CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer? Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel. Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt: Elérhetőségeim: E-mail: posta@arete.hu Honlap: http://www.szeresdjol.hu |
Kérdezz-felelek
7 éves kisfiamnak van egy olyan "mániája", hogy mindenből a méreténél nagyobbat akar felvenni, vásárolni. Ez különösen a cípőnél igaz. Megőrít minket ezzel. Ezt követően a ruhái derekát és a cipőit is nagyon szorosra szeretné behúzni. Sír, ha nem sikerül a számára elég erősségűre bekötni a cipőjét, a nadrágját. Tapasztaltabb, nagyobb gyermekes barátnőim azt mondják, hogy ne törődjek vele, majd kinövi... de én kíváncsi volnék a véleményére.
Köszönettel: Adrienn
az egyik lehetőség valóban az, hogy nem foglalkozik a kérdéssel, és elfogadja, hogy a "kicsi vagyok - nagy leszek" élethelyzettel kapcsolatos nehézségeken, az ezzel járó egyenetlenségeken magától jusson túl a gyerek. A másik lehetőség az, hogy elgondolkodik rajta, milyen területen, hol lehetnek nehézségei a gyereknek azzal kapcsolatban, hogy ő kicsi, hogy gyerek, hogy mások nagyobbak, mások nagyok... vagy ha anyai intuíciója valami mást mond, valami más ugrik be arról, hogy mi lehet az a zavar a háttérben, amiről így ad hírt a kisgyerek. Az bizonyos, hogy ez a viselkedés is - mint minden szokatlan, valamilyen tekintetben túlzó viselkedés - tünet, illetve jelzés. Mint ilyet, természetesen nem jó büntetni vagy elfojtani, még akkor sem, ha a megnyilvánulásai megnehezítik az életünket. Ha pedig a jelzés vagy tünet nem enyhül, akkor érdemes megkeresni egy gyerekpszichológust, hogy az ő szakavatott keze-szeme derítse ki, mit jelez ez a "mánia". Minél többet hagyjuk a gyermeket beszélni az életéről, anélkül, hogy "bölcs tanácsokkal", kész megoldásainkkal elterelnénk, anélkül, hogy elbagatellizálnánk, elhumorizálnánk a problémáit, minél szabadabban hagyjuk őt az életéről mesélni, annál könnyebben rálátunk, mi lehet a baj.
A jelzésekre odafigyelni, az okokat keresni csak azt jelzi: Ön odafigyelő, gondos anya.