Aztán ő is ovis korú lett. A mellettem levő csoportba került, és egyáltalán nem beszélt semmit a tanévben az óvó néniknek. Amikor az öltözőben szinte naponta találkoztunk, kérdeztem testvéréről: szeret-e a suliban, vannak-e ötösei? Nagy örömömre halkan, suttogva válaszolt. Édesanyja boldog volt, hogy végre „idegennek „ is megszólal. Mindig egy picit többet, és többet.
Amikor átkerültem a felső épületbe, az anyuka megkeresett azzal, hogy szeretné hozzám átkérni kislányát, mert úgy érzi, nálam jobban beszélne, fejlődne, és sokat emleget otthon. Kettős érzés volt ez nekem: egyfelől boldog voltam, hogy rám bízza kislányát, másfelől kellemetlen helyzetbe kerültem kollegiálisan. Aztán minden elrendeződött. Én lettem az óvó nénije.
Igyekeztem, hogy ne csak hozzám kötődjön, hanem társaival is komunikáljon. A gyerekek szerették nagyon, és vitték játékaikba, de Hella csak minimálisat beszélt, és nem mosolygott. Mozgásán is látszott szorongása, bizonytalansága. Figyeltem a napját: gyönyörűen rajzolt, alkotott, egyedül szívesen játszott, de aggasztott, miért nem nyit a többiek felé? Autista, vagy szorongó, gátlásos? Mi lehet a baj?
Aztán egyik nap a vezetőm megkeresett, hogy egy SNI-s beszédfogyatékos kisfiú jön hozzám. S valóban. Egy igen gátlásos, nehezen beszélő, gyönyörű szemű fiúcska jött a csoportba. Dani mindig mosolygott, és egyedül játszott. Bújós, szeretgetős fiú volt. Társai előtt dadogva, rendkívül nehezen beszélt, a közösség előtt pedig nem is mert megszólalni. Egyik délelőtt báboztunk a gyerekekkel. Hella és Dani nem vállaltak szerepet, ők nézték az „előadást”.
Hella a fülembe súgta: - Szép a cica, nekünk is van!
Délután elfogytak a gyerekek, s már csak 4-en maradtak. Köztük Hella és Dani. Hella egyszer csak elbújt a bábparaván mögé, és nyávogni kezdett, majd ezt mondta:
- Szervusztok gyerekek! Én vagyok a cica!
- Dani! Szerintem örülne a cica, ha lenne barátja! Van kedved odamenni?- kérdeztem.
Azt hiszem itt kezdődött minden. Dani ment, és báboztak. Először nehezen jöttek a szavak, később már egyre ügyesebben. Örültem mikor láttam, hogy egymás társaságát keresik, s minden erőmmel azon voltam, hogy barátságot kössenek. Láttam, hogy nagyon jól húzzák egymást felfelé. Sokat társasoztak, kártyáztak, báboztak, nevettek együtt. A gyerekek előtt csak a paraván mögé bújva, de ha már csak néhányan voltunk, a paraván előtt. Szinte minden játékban egymást választották.
A szülők is észrevették, hogy megváltoztak a gyerekek. Élményeket meséltek az oviról, családjaikról, és meghívták magukhoz egymást. Nagyon örültem, hogy ilyen szép barátság szövődött. A két kisgyermek egyre jobban kinyílt. Örömmel szerepeltek dramatizálásban, s sokat változtak társaikkal szemben is. Eleinte nem találták helyüket, ha nem volt ott a barát, később már ez sem jelentett gondot. Óriási boldogság volt, mikor Daniról év végén „lekerült”az SNI .
Ma már iskolások mindketten. A tanító nénik azt mondják, ügyesek, jól teljesítenek. Sokat gondolok rájuk. Nagyon jó érzés tudni, hogy megállják a helyüket. Hella még mindig csendes, de van barátnője, és jól érzi magát. Dani sportol is, és állandóan beszél, ezt mondja róla a családja.
Úgy érzem jó döntés volt egymás felé terelni a két kis „napsugaramat”. A báb pedig ismét bebizonyította varázslatosságát, hiszen a cica, és a maci nyitotta meg a kaput e zárkózott lelkek előtt.
A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)