SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

52 hetes (12 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

52 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Mennyi változást hozhat egyetlen év! A magatehetetlen, bebugyolált kis csöppség, akit a kórházból hoztunk haza, már önálló személyiség. Mobil, mászik, vagy trappol, esetleg járkál, egyik percben boldog, a másikban már szomorú vagy zárkózott, sokat megért abból, amit mondanak neki, és elképzelhető, hogy tud már 1-2 szót is. A legizgalmasabb az, hogy az utazás, amelynek során felnőtté érik, csak most kezdődött. A következő évben az elképesztően ügyes kisgyerekben kifejlődnek a nyelvi készségek, így olyanokkal is tud kommunikálni, akik anyunál és apunál kevésbé vannak tisztában a non-verbális jelekkel. Nehézkes járása lassan futássá, ugrándozássá és táncolássá alakul át. Továbbra is határtalan örömet jelent - meg persze néha bosszúságot is okoz - mindazoknak, akiket mindennél jobban szeret.
 

Szociális fejlődés

Egyévesen a tipegő kisgyerek megkezdte lassú és hosszú útját az önállóság felé. Felfogja, hogy ő egy külön személy, és gondoskodásunknak köszönhetően azt gondolja, hogy ő valaki roppant különleges! Ahogy telik az idő, önképe erősödik, kevésbé okoz neki gondot az idegenekkel való találkozás, valamint az, ha rövidebb ideig magára hagyjuk. Viszont szeretetünkre és támogatásunkra mindig szüksége lesz.
 

Intellektuális fejlődés

Ahogy a gyermek nő és változik, ezzel együtt szülői feladataink is átalakulnak. Bár a védelem biztosítása még mindig az első, legalább ennyire fontos, hogy bátorítsuk a világ felfedezésére. Az egyensúly megtartása különösen nehéz akkor, mikor a kisgyerek vágya, hogy mindent megnézzen, megérintsen, és megízleljen konfliktusba kerül a többi családtag igényeivel. Biztonságos helyen próbáljuk meg kielégíteni kíváncsiságát - alacsony konyhaszekrény tömve törhetetlen játékokkal, saját kertészkedő cuccainak kialakított kertrésszel - miközben megtiltunk számára néhány helyiséget, mondjuk a dolgozószobát, vagy a bátyó játékait. Lehet, hogy nem fog neki tetszeni, de értékes leckét kap a személyes határvonalakról.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja