SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A fejlődési előrelépések mérése a babánál

Családinet [cikkei] - 2024-05-30
A baba fejlődési előrelépéseinek mérése izgalmas és fontos része a szülői szerepnek. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan mérheted hatékonyan a fejlődést különböző területeken.


A baba fejlődésének mérése
 

  1. Mozgásfejlődés:

    • Mit figyelj? Nézd meg, mikor kezd a baba forogni, kúszni, mászni, ülni, felállni és járni.
    • Hogyan mérd? Jegyezd fel a dátumokat, amikor a baba először végrehajtja ezeket a mozdulatokat, és kövesd nyomon, hogyan javul a mozgáskoordinációja.
  2. Finommotoros készségek:

    • Mit figyelj? Figyeld, hogyan használja a baba a kezét és az ujjait a tárgyak megfogására, elengedésére, építésére és manipulálására.
    • Hogyan mérd? Jegyezd fel, mikor kezdi el a baba használni az ujjak közötti fogást, mikor kezdi el rakosgatni a játékokat, és hogyan fejlődik ezekben a készségekben.
  3. Nyelvi fejlődés:

    • Mit figyelj? Kövesd nyomon a baba első szavait, a szókincsének bővülését és a mondatok alkotását.
    • Hogyan mérd? Írd fel az első szavakat és a dátumokat, amikor elkezdett mondatokat alkotni, és jegyezd fel az új szavakat, amelyeket megtanul.
  4. Kognitív fejlődés:

    • Mit figyelj? Figyeld a baba problémamegoldó képességét, a játékokkal való interakcióját és az új dolgok felfedezését.
    • Hogyan mérd? Jegyezd fel, mikor kezd el a baba egyszerű problémákat megoldani (például formabedobó játékokat használni), és hogyan fejlődnek ezek a képességei.
  5. Szociális és érzelmi fejlődés:

    • Mit figyelj? Nézd meg, hogyan reagál a baba más emberekre, hogyan fejezi ki érzelmeit, és hogyan alakít ki kötődéseket.
    • Hogyan mérd? Jegyezd fel, mikor kezd el a baba mosolyogni, nevetni, ölelni, és hogyan fejlődnek ezek az érzelmi kifejezések és szociális interakciók.
  6. Érzékszervi fejlődés:

    • Mit figyelj? Figyeld, hogyan reagál a baba különböző hangokra, fényekre, textúrákra és ízekre.
    • Hogyan mérd? Jegyezd fel, mikor kezd el a baba különböző érzékszervi ingerekre reagálni, és hogyan fejlődnek ezek a reakciók.


Fejlődési napló készítése:

A fejlődési napló vezetése hasznos eszköz lehet a baba fejlődésének nyomon követésében. Írd le a baba különböző mérföldköveit, dátumokkal együtt, és jegyezd fel a megfigyeléseidet. Ezzel könnyen nyomon követheted a fejlődési előrelépéseket, és látni fogod, hogyan halad a baba idővel.

Olvasd el ezt is: Fejlődési napló készítése és a rendszeres orvosi ellenőrzések fontossága


Rendszeres orvosi ellenőrzések:

Ne feledd, hogy a rendszeres orvosi ellenőrzések is fontosak a baba fejlődésének nyomon követésében. A gyermekorvosok mérik a baba súlyát, hosszát, fejkerületét, és ellenőrzik a fejlődési mérföldköveket, hogy ellenőrizzék, hogy a baba egészségesen fejlődik-e.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Szalmonellával fertőzött liszt került az Aldi üzleteibe

Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a forgalomból, a visszahívott termék minőségmegőrzési ideje 2025. november 20. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.

Az általános iskolai beiratkozás menete a 2025/2026-os tanévre

Hamarosan kezdetét veszi az általános iskolai beiratkozás a 2025/2026-os tanévre. Mi a beiratkozás menete? Mit intézhetünk el online? Milyen dokumentumokra lesz szükség? Hogyan lehet halasztani az iskolakezdést? Összegyűjtöttük a fontos tudnivalókat.

A sclerosis multiplex-szel élőknek nyújt segítséget a Semmelweis Egyetem oktatóvideója

Háromszor gyakoribb nőknél az ezerarcú betegségként is emlegetett sclerosis multiplex, mint férfiaknál. Az első tünetek jellemzően 20-40 éves kor között jelentkeznek. A krónikus, autoimmun megbetegedés tünetei nagyon változatosak, előrehaladása egyénenként változó. Mivel a betegség gyakran ellehetetleníti az érintettek mindennapi tevékenységeit, ezért nagyon fontos a diagnózist követően az idejében megkezdett rehabilitáció, komplex fejlesztés. A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

Mennyi az ideális vércukorszint?

A magas vércukorszint tünetei mindenkinél egyedi kombinációban jelentkezhetnek, sokszor azonban évekig nem okoznak semmiféle panaszt. Azért is van óriási jelentősége a rendszeresen végzett szűrővizsgálatoknak, hogy még idejében tetten érhessük a cukorbetegséget megelőző állapotot, és megfelelő prevenciós beavatkozással meggátolhassuk a súlyosabb szövődmények kialakulását - magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki az ideális vércukorszint-értékekkel kapcsolatos tudnivalókat osztotta meg velünk.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja