A fejlődési előrelépések mérése a babánál
Családinet [cikkei] - 2024-05-30
A baba fejlődési előrelépéseinek mérése izgalmas és fontos része a szülői szerepnek. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan mérheted hatékonyan a fejlődést különböző területeken.
A baba fejlődésének mérése
-
Mozgásfejlődés:
- Mit figyelj? Nézd meg, mikor kezd a baba forogni, kúszni, mászni, ülni, felállni és járni.
- Hogyan mérd? Jegyezd fel a dátumokat, amikor a baba először végrehajtja ezeket a mozdulatokat, és kövesd nyomon, hogyan javul a mozgáskoordinációja.
-
Finommotoros készségek:
- Mit figyelj? Figyeld, hogyan használja a baba a kezét és az ujjait a tárgyak megfogására, elengedésére, építésére és manipulálására.
- Hogyan mérd? Jegyezd fel, mikor kezdi el a baba használni az ujjak közötti fogást, mikor kezdi el rakosgatni a játékokat, és hogyan fejlődik ezekben a készségekben.
-
Nyelvi fejlődés:
- Mit figyelj? Kövesd nyomon a baba első szavait, a szókincsének bővülését és a mondatok alkotását.
- Hogyan mérd? Írd fel az első szavakat és a dátumokat, amikor elkezdett mondatokat alkotni, és jegyezd fel az új szavakat, amelyeket megtanul.
-
Kognitív fejlődés:
- Mit figyelj? Figyeld a baba problémamegoldó képességét, a játékokkal való interakcióját és az új dolgok felfedezését.
- Hogyan mérd? Jegyezd fel, mikor kezd el a baba egyszerű problémákat megoldani (például formabedobó játékokat használni), és hogyan fejlődnek ezek a képességei.
-
Szociális és érzelmi fejlődés:
- Mit figyelj? Nézd meg, hogyan reagál a baba más emberekre, hogyan fejezi ki érzelmeit, és hogyan alakít ki kötődéseket.
- Hogyan mérd? Jegyezd fel, mikor kezd el a baba mosolyogni, nevetni, ölelni, és hogyan fejlődnek ezek az érzelmi kifejezések és szociális interakciók.
-
Érzékszervi fejlődés:
- Mit figyelj? Figyeld, hogyan reagál a baba különböző hangokra, fényekre, textúrákra és ízekre.
- Hogyan mérd? Jegyezd fel, mikor kezd el a baba különböző érzékszervi ingerekre reagálni, és hogyan fejlődnek ezek a reakciók.
Fejlődési napló készítése:
A fejlődési napló vezetése hasznos eszköz lehet a baba fejlődésének nyomon követésében. Írd le a baba különböző mérföldköveit, dátumokkal együtt, és jegyezd fel a megfigyeléseidet. Ezzel könnyen nyomon követheted a fejlődési előrelépéseket, és látni fogod, hogyan halad a baba idővel.
Olvasd el ezt is: Fejlődési napló készítése és a rendszeres orvosi ellenőrzések fontossága
Rendszeres orvosi ellenőrzések:
Ne feledd, hogy a rendszeres orvosi ellenőrzések is fontosak a baba fejlődésének nyomon követésében. A gyermekorvosok mérik a baba súlyát, hosszát, fejkerületét, és ellenőrzik a fejlődési mérföldköveket, hogy ellenőrizzék, hogy a baba egészségesen fejlődik-e.
Indexkép: Depositphotos.com
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás
Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Közösségi hozzászólások: