SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

49 hetes (12 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

49 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Ez egy madár, ez egy repülő… ez pedig egy kész Kisember! Mikor a gyermek az első lépéseket teszi, karjait oldalra csapja, pont, mint egy kisrepülő, hogy egyensúlyát megtartsa. Ahogy nő az önbizalma, leereszti oldalra a karokat, és átadja az egyensúlyozás feladatát a törzsizmoknak. A tologatható játékok, úgymint a babakocsik, a fűnyíró és a bevásárlókocsik, segítenek fejleszteni a járását - főleg azon tárgyak tologatásáért lesz oda, amelyek közben valamilyen hangot adnak ki.
Mihelyst kényelmesen meg tud állni, a kisbaba leguggol, hogy felvegyen dolgokat, először csak egyik kézzel, majd a másikkal is. Megtanulja, hogy teste különböző részei hasonló, de nem mindig ugyanolyan módon dolgoznak. Szintén mostanában kezdi favorizálni a jobb vagy a bal kezét.
 

Szociális fejlődés

A napokban a kisbaba számos új dolgot kipróbál, ezek közül néhány nem annyira mondható vonzónak. Sok 1 éves csöppség megpróbálkozik az ütlegeléssel, a harapdálással, és az agresszió más formáival, főleg ha a testvérektől, vagy más gyerekektől is ezt látja. Bár a kisgyermek még nem érti, hogy másokat is megsebesíthet, fontos tisztázni, hogy a viselkedése nem elfogadható. Ne kiabáljunk vele, és ne fenekeljük el, mert ezzel csak erősödhet az a képzete, hogy az ütlegeléssel semmi gond nincs. Ehelyett azonnal távolítsuk el a szituációból, és erélyesen magyarázzuk el neki, hogy az agresszív magatartás nem megengedett, mert mások megsérülhetnek. Ugyan nem biztos, hogy mindent megért abból, amit mondunk neki, az arckifejezésünket és a hanglejtésünket azonban jól érzi. Elegendő ismétlést követően rájön, hogy változtatni kell a viselkedésén.
 

Intellektuális fejlődés

Melyik bolygóról jött a gyerek? Mostanában a hangok, amiket kiad, kezdenek hasonlítani a nyelvre, bár hogy melyikre is, azt nem igazán tudjuk eldönteni. Ez teljességgel normális, ugyanis azt jelzi, hogy kezdi megközelíteni a beszéd hangszínét és eltéréseit, viszont a szókincset még nem. Hamarosan a felismerhető szavak következnek, hiszen a legtöbb gyerek az első év végére már mond 1-2 szót. Ez viszont nem szükségszerűen lesz helyes - például a va-va a kutyus, vagy a tütű az autó helyett áll, azonban mindenképpen szónak kell tekintenünk, ha következetesen ugyanarra a tárgyra vagy személyre vonatkoztatva használja.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja