SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

51 hetes (12 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

51 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Jó zsúfolt éve volt az apróságnak - kb. 50%-kal magasabb lett, a súlyát megháromszorozta. A 12 hónapos kisgyerek átlagos magassága 75-80 cm körül van, súlya pedig 9-10 kiló körül mozog. (Ha ezzel a sebességgel gyarapodna tovább, 5 éves korára majdnem egy tonnát nyomna! Szerencsénkre a súlynövekedés mostanában fog lelassulni.) 12 hónapos korban esedékes a harmadik PREVENAR oltás, illetve at 1 éves státuszvizsgálat is. Ez jó alkalom arra, hogy esetleges kérdéseinket, aggodalmainkat megosszuk az orvossal és a védőnővel.
A koraszülött (elsősorban a problémamentes, nem túl korai, nem túl kissúlyú) babák eddigre szinte teljesen behozzák a pár hetes korábbi lemaradásukat.


Szociális fejlődés

Valószínű, hogy a kisbabát egészen mostanáig sikerült különböző alternatívákat kínálva elterelni azoktól a dolgoktól, amelyek nem neki valók - a videomagnótól, vagy a bátyó Lego készletétől. De közel a nap, mikor élénkvörös lesz a feje, ha megpróbáljuk máshova irányítani, levágja magát a földre, ököllel és lábbal rúgkapál, amennyire erősen csak tud, és olyan hangosan üvölt, hogy az ablakok is beleremegnek.

Üdvözlünk mindenkit a hisztizős korszakban. Bár a hisztik zavaróak lehetnek, próbáljuk meg objektívabban nézni, mint egyfajta dráma előadást - hiszen a gyermek minden rendelkezésére álló eszközt megragad, hogy elégedetlenségének hangot adjon. Hacsak nem akarjuk, hogy az előadás naponta többször is ismétlődjön, ne dőljünk be neki. Ne fenekeljük el, vagy kiabáljunk rá - csak álljunk nyugodtan, vagy még jobb, ha otthagyjuk egyedül (úgyis csak közönséget keres a színielőadáshoz!), és hagyjuk, hogy kitombolja magát anélkül, hogy bármit is reagálnánk. (Ha épp nyilvános helyen tartózkodunk, roppant kínos lehet, viszont tényleg szükséges túlesni rajta.) Pár percen belül úgyis lenyugszik. A legfontosabb, hogy eljusson hozzá az üzenet, ezzel az eszközzel nem ér el semmit, így végül hanyagolni fogja a módszert.
 

Intellektuális fejlődés

Bár megválogatja, hogyan reagáljon, a kisbaba mostanra érti a „nem”-et, és sok más egyéb intelmet is. Egy év intenzív tanulást követően, meglepő pontossággal olvas az arcunkról, gesztusainkból, illetve hangszínünkből, bár nem biztos, hogy a szavakat is megérti. Néhány kisbaba számára az egész folyamat csak egy játék - megközelítenek egy tiltott területet, majd hátrább lépnek, megrázzák a fejüket, és közben azt ismételgetik, hogy „nem, nem, nem”. Részesítsük alapos dicséretben a gyermeket, hogy az önkontrolja már ilyen korán kezd kialakulni, de ne lepődjünk meg, ha másnapra már másképpen cselekszik.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja