SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

50 hetes (12 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

50 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Sok szülőt nyugtalansággal tölt el a felismerés, hogy az egyéves gyerekük lefogyott. Szerencsére ez csak látszatra van így! A mozgás fejlődésével az izomcsoportok átrendeződnek, a hurkás combok már akadályoznák a gyermeket a járásban. A testarányok fokozatosan megváltoznak, a fej relative kisebb lesz a törzshöz képest, mint amilyen újszülöttként volt. Másrészt a gyomor térfogata megnő, ezért egyszerre nagyobb mennyiséget tud befogadni. Tartalmasabb ételeket is eszik, mint a folyékony - magas víztartalmú - anyatej. Összességében az egységnyi testsúlyra vonatkozó táplálék és energia mennyisége tényleg kisebb, de jobban fel tudja a hasznos anyagokat szívni. Ennek ellenére súlya nem csökkenhet, de a növekedési ütem jelentősen lelassul: az első évben születési súlyát megháromszorozza (3 kg-ról 9-10 kg-ra), a második évben csak 2 kg-ot gyarapszik. A kisbabát annyira lefoglalja a környezetének felfedezése, hogy alig van ideje enni. Emellett sokkal jobban szereti magát etetni, amely egy kevésbé hatékony folyamat, mint ha más etetné őt kiskanállal. Kifejlett preferenciákkal rendelkezik, néha mindent visszautasít, kivéve azt a pár kedvenc ételt. Ezt azonban nem szabad megengedni!
Szerencsére az étkezési szokások változása nem káros. Valójában, ha a gyermekünk továbbra is úgy enne, mint az első év során eddig, hamar óriás lufi méretűre dagadna. Azzal, hogy most gyakrabban eszik kevesebbet, teljesen összhangba kerül táplálkozási igényeivel.
 

Szociális fejlődés

A regresszív magatartásforma kifejezés mindent magában foglal, hiszen szemtanúi vagyunk a kisbaba ideiglenes visszafejlődésének. Ezt minden gyermek átéli: a mondás, hogy „Kettőt előre, egyet hátra”, roppant találó és majdhogynem szó szerint alkalmazható a kisgyerekre. A regresszió leggyakrabban akkor jelentkezik, mikor a gyermek energiáit az érzelmi fejlődésre fordítja - például, mikor elmegyünk otthonról egy éjszakára, illetve mikor drasztikusan változik a napirendje. Az energia, amelyet korábban a készségek tökéletesítésére fordított, most a katasztrofális felfordulás kezelésére összpontosul, így a készségek eltűnnek. Ez csak ideiglenes, és a helyzet javulni fog, amint a kisbaba hozzászokik a változásokhoz. Ahogy nő, érzelmi reakciói már nem lesznek olyan vehemensek, bár a felnőtteknél is előfordul, hogy nagyfokú feszültség alatt pillanatokra visszaesnek.
 

Intellektuális fejlődés

Bár a kisbaba mindkettőnket szereti, valószínűleg máshogy reagál az édesanyjára, mint az apukájára. Az édesapák általában kevesebbet mosolyognak és beszélnek, mint a mamák, de több aktív játékban érdekeltek. A kisbaba vérmérsékletétől függően odáig lesz a gyömöszölésért, de az is elképzelhető, hogy kissé idegesíti a dolog. A legtöbb apróság, főleg a fiúk, semmit sem élveznek jobban, mint, mikor apukájuk a levegőben repíti, vagy átdobja őket a vállán. Anyuék, apuék és a tesók a kisbaba szeretetének többé már nem az egyedüli élvezői. Átöleli és ráfekszik más kisgyerekekre, és még a saját játékaival is gyengéden bánik. A szeretet és törődés ezen megnyilvánulását közvetlenül a mi feléje tanúsított viselkedésünk váltja ki, szóval nyugodtan vegyük bóknak - mert azt jelenti, hogy valamit nagyon jól csináltunk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja