SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

7 hetes (1 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

7 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Átalussza már az éjszakát a kisbaba? Ha igen, akkor mi a szerencsés kisebbséghez tartozunk. A legtöbb csecsemő egyszerre legfeljebb 5-6 órákat alszik ekkor - ez ugyan jelentős javulás az első hetekhez képest, de attól még mindig messze vagyunk, hogy valóban ki tudjuk aludni magunkat. A szakemberek a következő tanácsokkal szolgálnak, hogy hosszabb legyen az éjszakai pihenés:

  • Próbáljuk meg elkerülni, hogy a mellen vagy a cumisüvegen aludjon el a baba. Ha nem sikerül, ne essünk kétségbe: természetes, hogy a szopás megnyugtatja, hidd el, le fog szokni róla, ha eljön az ideje.
  • Babusgassuk, ringassuk, majd törekedjünk rá, hogy éber állapotban kerüljön a kiságyba. Így ha éjjel felébred, nem ijed meg, hiszen tudja, hol van. Ha nem sikerül, és csak a karunkban képes elaludni, lásd az előző pontot.
  • Lassan alakítsuk ki az esti rutint: játék, fürdés, ének, szoptatás, alvás. Ez később az évszakok változásával és a baba fejlődésével együtt változni fog.
  • Éjszakára sötétítsük be a szobát.
  • Az éjszakai etetést minél kevesebb körítéssel bonyolítsuk le. Ha nem égetően szükséges, ne cseréljünk pelenkát, csak kislámpát kapcsoljunk, és - a nappaltól eltérően - ilyenkor ne szórakoztassuk a babát.
  • Sem most, sem később nem elvárás, hogy egyedül aludjon el a kisbaba!

 

Mikor ideje letenni a bölcsőbe vagy a kiságyba a babát, fektessük a hátára, és ne hagyjunk a paplant, vagy a takarókat a kiságyban, mert azoktól megfulladhat. Ha hideg van, adjunk rá polár pizsirugit, alá pedig kisrugdalózót.


Szociális fejlődés

A kisbaba vérmérsékletét inkább az öröklődés, mintsem a nevelés határozza meg. Viszont a környezet segíthet befolyásolni a vérmérséklet fejlődésének irányát csecsemőkorban. A szülői viselkedésminták életbevágóak. Minél inkább nyugodtak vagyunk mi magunk, annál könnyebb lesz megnyugtatni és biztatni a kicsit. Már a nagyon pici babák is érzékenyek a feszültségre, amire sírással reagálnak.

Vannak, akik már egészen kiskorban kifejlett személyiségjegyeket hordoznak, például:

Fokozottan érzékeny kisbabák: az érzékeny kisbaba szokatlanul intenzíven tapasztalja meg a hangokat, a képeket, az ízeket, az érintést és/vagy a szagokat. Ha gyermekünk erősen reagál az érzékelési ingerekre, próbáljuk tompítani a körülményeket. Például, szereljünk fel vastag függönyt és napernyőt, ha a kisbaba érzékeny a napfényre.
Hiperaktív kisbaba: vannak újszülöttek, akik nagyfokú motoros aktivitással reagálnak ingerekre - megrettenek, rángatóznak, és vagdalják a fejüket és testüket. Ezek a kisbabák ingerlékenyek, és talán fontoskodóbbak lehetnek a többieknél. A legtöbb esetben ez a veleszületett temperamentum kivetülése, és nem érzelmi zavar, vagy kezelést igénylő kóros állapot. Válaszul hozzunk létre nyugodt légkört - kerüljük az éles zajokat vagy a hirtelen mozdulatokat, és bánjunk a lehető legérzékenyebben a kisbabával. Sok újszülött kinövi ezt a szakaszt, felnőve sem lesz belőlük hiperaktív gyermek.


Intellektuális fejlődés

A szülő tarsolyában az egyik legkifinomultabb nevelési eszköz a gügyögés! Ezek az első, eltúlzott hangszínű beszélgetések a gyereknek fontos információkkal szolgálnak a hangtónusról, az ütemről, és a verbális interakciók sebességéről. A gügyögés a leginkább az első hat hónapban értékes, ezt követően egyre ritkább. Hogyan beszélhetünk még a kisbabához:

  • Mindig kommentáljuk, épp mit csinálunk.
  • Tegyünk fel a kisbabának kérdéseket (még ha nem is tud rájuk válaszolni), és adjuk meg a lehetőséget, hogy visszagügyögjön nekünk.
  • Emeljük a hangszínünket, mikor a kisbabához beszélünk - ez a legtöbbjüknek tetszik.
  • Utánozzuk a kisbaba beszédjét.
  • Énekeljünk és olvassunk neki meséket, verseket hangosan - minél egyszerűbb és dallamosabb, annál jobb.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Holtan találtak egy tízéves német fiút Berekfürdőn

Holtan találtak egy tízéves német állampolgárságú fiút a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Berekfürdőn - közölte honlapján a rendőrség vasárnap délután.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja