SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pizza varázs

Kókai Kata [cikkei] - 2005-05-19
Mi sem egyszerűbb, mint házilag elkészíteni egy pizzát. A különböző feltétek segítségével az egész család megtalálja kedvencét.

A pizza alapja a tészta. Egy egyszerű alaprecept segítségével elkészíthető, s később ízlés szerint változtatható zöldfűszerek, vagy más ízesítőanyagok hozzáadásával.

 

Hozzávalók:
 

  • 50 dkg Liszt
  • 1 dkg Friss élesztő
  • 1,5 - 2dl tej
  • egy púpos teáskanál kristálycukor
  • Langyos víz
  • Olivaolaj (extraszűz)

 

Egy keverőtálban összekeverjük a lisztet, a sót. A tejet, melybe előzőleg beletettük a cukrot, langyosítsuk meg, majd morzsoljuk bele az élesztő felét. A liszthez öntsünk fél pohár langyos vizet, s dolgozzuk el. Adjuk hozzá az élesztőt, majd keverjük tovább. Szükség szerint adhatunk még hozzá egy kevés lisztet, vagy vizet. Keverjünk bele 1-2 teáskanál olívaolajat, majd kelesszük meg, kb. háromnegyed óra alatt. Ha a tészta megkelt, gyúrjuk át még egyszer.

Válasszuk annyi darabba, amennyi pizzát szeretnénk sütni. A darabokat belisztezett nyújtódeszkán 2-3 cm vastagra, kör alakúra nyújtjuk. Helyezzük tepsibe vagy sütőlemezre, majd a széleit hajtsuk vissza. A visszahajtás alá szórhatunk reszelt sajtot, vagy zöldfűszereket, így a gyermekek is szívesebben fogyasztják a feltét nélküli részt.

 

Feltétek

 

A feltétek végtelen számban előállíthatók, ki-ki ízlése szerint eheti sósan, vagy akár édesen.

 

Klasszikus feltét.

 

A tésztára öntsünk zöldfűszerekkel, sóval ízesített paradicsomszósz (készíthetjük házi, befőzött paradicsomból, vagy bolti konzervből is). Kockázzunk fel gépsonkát, vagy más, sovány sonkából készült felvágottat. A tetejét szórjuk meg sajttal, vagy karikázzunk rá mozarellát. Néhány perc alatt (míg a sajt megsül) elkészítjük a pizzát.

 

Sajtos feltét.

 

A boltban kapható, félkész mártások és sűrítmények nagy segítséget jelentenek a gyors főzésben. Készítsünk egyszerű sajtszószt, s főzzük meg az előzőleg csíkokra vágott csirkemellet. Az elősütött tésztát kenjük meg vékonyan paradicsomszósszal, majd öntsük rá a csirkével összekevert sajtszószt. A tetejére reszeljünk parmezánt, vagy más, keményebb sajtot. Néhány perc alatt készre sütjük.

 

Gyümölcsös feltét.

 

Ennél a feltétnél egyedül a gyümölcsök kiválasztására kell figyelnünk. Használjunk olaszos, mediterrán gyümölcsöket; ananászt, narancsot, de akár a hazai eperrel is kipróbálhatjuk. A tésztát vékony rétegben kenjük meg zöldfűszerekkel, kevés sóval ízesített paradicsomszósszal. Szórjuk meg az apróra kockázott gyümölcsökkel, majd vastagon reszeljünk rá sajtot. Néhány perc alatt megsüthetjük, s a vegetariánusok is szívesen fogyasztják. Aki nem zöldség párti, hozzáadhat egy kevés kockára vágott sonkát.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja