SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyermekek kedvence a házilag készült gabonapehely

Kulcsár Péter [cikkei] - 2020-11-25
Egyre több család reggelijének elmaradhatatlan része a tápanyagokban gazdag, percek alatt elkészíthető gabonapehely. Zsírszegény tejjel, friss, vagy aszalt gyümölccsel igazi ínyencség lehet a gyerekeknek. Egészséges, ha kevés cukrot sok vitamint tartalmaz, ezért is a vásárlásnál érdemes körültekintőnek lennünk. Amennyiben biztosra akarunk menni saját magunk is elkészíthetjük.

A minap egy kisebb méretű boltban cikáztam a polcok között kosarak akadályait legyűrve, egyikük „kilógott” a sorból. Megragadta tekintetemet a rakomány. Pár perc elteltével a pénztárnál várakozó házaspár tolta a telepakolt bevásárlókocsit, amin egy 2-3 év körüli kislány piciny kezével karmestert imitálva hevesen mutogatott édesanyjának. Az összeszámolhatatlan mennyiségű édesség és chips valamelyikét szerette volna minél hamarabb apró szájába tuszkolni. Édesapja ránézett és gyorsan kiugorva a sorból, egy újabb nassolni valót tett a kosárba. Javarészt egy-két apróság mellett „műkajákat” vásároltak. Nem kérdés, hogy nem akartak kárt okozni a szemük fényének. Felmerült bennem a kérdés, rendelkeztek-e megfelelő ismertetekkel a változatos és egészséges gyermekek számára elengedhetetlen táplálékokról? Tisztában vannak-e, milyen élelmiszereket vásároljanak, és melyek azok, amiket messze kerüljenek el, hogy a gyermekük több év után is olyan mosolygós legyen, mint azon a napon? Ennek a sokakat érintő témának jártam utána.

Minden gabonapehely egészséges?

A felnőttek számára is szemet gyönyörködtető, a trendi mesefigurák által díszített gabonapelyhek széles választéka kínálja magát a polcokon. A televízió reklámok tucatjai kérleli a szülőket, hogy azonnal ugorjanak le a közeli boltba és vegyenek a csemetének vitaminban, ásványi anyagban bővelkedő gabonapelyheket. Nehezen lehet ellenállni a „kísértésnek” a reggeli órákban a rengeteg teendő közepette legkényelmesebb egy mozdulattal felbontani és pillanatok alatt tálalni. A vásárlás közben érdemes áttanulmányozni a csomagolást, hiszen a gyártók hajlamosak kidomborítani a termék egészséges összetevőit, a kevésbé kedvező hatású „alkatrészek” közléséről könnyen megfeledkeznek. A szakértők a teljes kiőrlésű gabonából, búzából, zabból, kukoricalisztből készülteket ajánlják, mert ezek az emésztőrendszer számára fontos maghéjat, csírát is tartalmazzák, így megmaradnak benne a rostok, vitaminok, ásványi anyagok. Lehetőleg a finomított gabonákkal készültet ne részesítsük előnyben, kevesebb benne a hasznos alkotóelem, és a teljes kiőrlésűvel szemben magas a glikémiás indexük. A mesterséges színezékű gabonapelyheket messze kerüljük el, és árgus szemekkel nézzük a tápanyagtartalmat. Amy Gorin, az Amy Gorin Nutrition in New York tulajdonosa szerint ideális az, ha egy adag legalább 3 gramm rostot és 5 gramm fehérjét, illetve legfeljebb 4-6 gramm cukrot tartalmaz.


Íme egy recept

Szabadidőnkben, otthonunkban több napra is elkészíthető, a gyerkőcnek is remek időtöltést kínálhatunk. Pénztárcakímélő és egészséges házi gabonapelyhet lehet készíteni.


Házi készítésű gabonapehely

Hozzávalók 30g (egy adag) házi gabonapehelyhez

  • 10 tk teljes kiőrlésű búzaliszt
  • ¾ tk sütőpor
  • 1 tk étolaj
  • 4 ek víz
  • étolaj a kenéshez
  • 1 ek fahéj és nádcukor keveréke

Elkészítése

A lisztet alaposan összekeverjük a sütőporral, a vízhez hozzáadjuk az étolajat, majd beleöntjük a lisztes keverékhez az olajos vizet, és a kapott masszát alaposan több percen keresztül összegyúrjuk.
Ha mindezek ellenére nem áll össze a tészta, semmiképpen ne adjuk fel, öntsünk hozzá egy evőkanál vizet.
Egy nyújtódeszkán nyújtófával kinyújtjuk a masszát, amilyen vékonyra csak tudjuk, majd beletesszük a sütőpapírba bélelt tepsibe.
A tetejét vékonyan étolajjal bekenjük, megszórjuk őrölt fahéjjal és nádcukorral.
Előmelegített sütőben 170 fokon sütjük 12 percig. Ezután éles kés vagy pizza szeletelő segítségével felvágjuk kis téglalapokra.
Zsírszegény tejjel fogyasztva egészséges reggelit adhatunk gyermekeinknek. Bármilyen gyümölcsöt, zsírszegény tejet adhatunk hozzá.

Kép: Alexas_Fotos képe a Pixabay -en.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja