SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Görögös ételek - tavaszra

Kókai Kata [cikkei] - 2005-04-03
A görög konyha segítségével mediterrán hangulatot varázsolhatunk minden partira.

 

Gyros

 

Hozzávalók:

 

  • 500 gramm fele arányban borjú, fele arányban pulykahúst (négy személyre)
  • Gyros, vagy görögös fűszerkeverék
  • Joghurt
  • Tejföl
  • Fokhagyma

 

A felszeletelt húst szórjuk be a készen kapható gyros-fűszerkeverékkel, és hagyjuk másnapig pihenni, hogy puhuljon és átvegye a fűszerek izét. Serpenyőben süssük ki, majd vágjuk vékony csíkokra. Pitában tálaljuk, soronként váltva a gyrost és a kockára vágott paradicsomból, uborkából és szeletelt hagymából készített salátával. A tetejére joghurtból, tejfölből és fokhagymából, sóból öntetet készítünk.

 

Juhsajttal töltött paprika

 

Hozzávalók:

  • 4 nagy piros paprika,
  • 20 dkg Feta sajt,
  • 2 tojás, 1 csomag petrezselyemzöld,
  • feketebors,
  • 6 evőkanál olivaolaj,
  • 2 evőkanál borecet

 

A paprikákat megmossuk és egy hosszanti vágással megnyitjuk. A paprikákat óvatosan kimagozzuk és kiöblítjük. Sós vizet forralunk és a paprikákat 10 percig előfőzzük, hideg vízzel leöblítjük és eltávolítjuk a héját.

A fetát egy tálban villával összenyomkodjuk, belekeverünk két felvert tojást. A petrezselyemzöldet megmossuk, leszárítjuk, apróra vágjuk és a felét egy csipetnyi borssal a sajthoz keverjük. Ezzel töltjük meg a paprikákat. Egy serpenyőben olivaolajat közepes hőfokra hevítünk és a paprikákat abban forgatva tíz percig sütjük. A paprikákat egy tányérra helyezzük, meglocsoljuk az ecettel és díszítjük a maradék petrezselyemzölddel.

 

Sült padlizsán

 

  • 4 padlizsán,
  • olívaolaj,

 

A padlizsánokat megmossuk, felszeleteljük és megszórjuk a sóval. Fél órán át állni hagyjuk. Ekkor tiszta vízben megmossuk, hogy a keserű anyagok eltávozzanak róla.  Papírtörlővel leitatjuk a maradék nedvességet és lisztbe forgatjuk.  Forró olajban kisütjük.

Hidegen, vagy melegen is tálalható, köretként, vagy önmagában fogyasztva is remek étel.

 

Görög gyümölcsleves

 

Hozzávalók:

 

Fagyasztott gyümölcs vegyesen 60 dkg,

1 citrom,

9 dl 100 %-os narancslé,

1 dl Triple sec, 1 dl fehérbor,

10 dkg porcukor,

 fél csomag vaníliáscukor,

2 dl tejszín.

 

A citromot alaposan meghámozzuk, a húsát kockákra vágjuk és egy edényben a többi gyümölccsel, a cukrokkal, a likőrrel és a borral összekeverjük és lefedve egy órára a hűtőbe tesszük. A gyümölcsöt összekeverjük a narancslével, három dl vízzel és a tejszínnel. További egy órára a hűtőbe tesszük, majd jéghidegen tálaljuk. Előételként és desszertként is megállja a helyét.

 

Görög húsgombócok

 

Hozzávalók:

 

  • 1 kg darált marhahús,
  • 2 fej apróra vágott hagyma,
  • 2 tojás,
  • 2-3 szelet kenyér,
  • 2 ek apróra vágott petrezselyemzöld,
  • 1 gerezd fokhagyma,
  • só, bors,
  • a sütéshez olaj,
  • kevés liszt.

 

Egy keverőedénybe beletesszük a darált húst, a hagymát, a fokhagymát, a tojásokat és a petrezselyemzöldet. A kenyeret beáztatjuk, majd és belemorzsoljuk. Hozzáadjuk a sót és a borsot, majd alaposan összekeverjük. Kis gombócokat formálunk belőle és kb. 1-2 cm vastagságúra kilapítjuk. Lisztbe forgatjuk, majd forró olajban mindkét oldalát kisütjük.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja