Gyors és nem-mindennapi receptek
Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-11
Éhes a család, de kipróbálnál valami mást, valami számodra szokatlant? Hajrá! Rajtunk nem múlik...
Currys töltött tojás
6 db tojást főzzünk a szokásos módon keményre, majd merítsük hideg vízbe néhány percre, úgy könnyebben lejön a héja. Tisztítás után vágjuk félbe őket, a sárgákat szedjük egy tányérba, keverjük simára 12 dkg natúr krémsajttal és egy teáskanál curryvel. Csillagcsőrű nyomózsákba töltve ízlésesen nyomjuk a tölteléket az üres fehérjébe. A töltött tojásokat díszíthetjük kaviárral, hajszálvékony lazacszeletekkel, kapribogyóval, petrezselyemmel.
Meleg töltött tojás
Főzzünk keményre 8 db tojást, a fent leírt módon hűtsük, hámozzuk, vágjuk félbe. A sárgákat emeljük át egy mélyebb tálba, adjuk hozzá a következőket: 2 db tejben áztatott és alaposan kinyomott zsemle, egy csapott evőkanál mustár, egy csokor összevagdalt petrezselymet, sót, borsot, és annyi sűrű tejfölt, hogy kezelhető, de nem túl híg masszát kapjunk. Ezzel a masszával – vigyázat, nem ér elnassolni! – púposan töltsük meg a tojásokat, majd helyezzük őket egy vékonyan kiolajozott jénaiba. Mindegyiket locsoljuk meg sós tejföllel, és 15 perc alatt süssük készre a töltött tojást. Legyünk óvatosak, ne süssük túl őket, mert ha a fehérje gumiszerűen megsül, élvezhetetlen lesz az étel.
Zöldséges egytálétel
Hozzávalók:
egy kis fej brokkoli rózsáira szedve
egy kis fej karfiol rózsáira szedve
2 nagy burgonya karikákra vágva
20 dkg zöldborsó
egy marék snidling
5 dkg vaj
2 teáskanál mustárpor, ennek hiányában mustár
6 dl tej
5 dkg liszt
15+5 dkg cheddar sajt reszelve
A vajat melegítsük fel, adjuk hozzá a lisztet és a mustárport, kevergessük egy percig. Öntsük rá a tejet, forraljuk fel, sózzuk, borsozzuk, és főzzük kevergetve néhány percig a mártást. Vegyük le a tűzről, keverjük bele a sajtot. Forraljunk egy fazékban vizet, 5 percig főzzük benne a karikázott burgonyát, majd szűrőkanállal szedjük ki, tegyük félre. Ugyanebben a vízben blansírozzuk 3 percig a brokkolit és a karfiolt, az utolsó egy percben dobjuk a vízbe a borsót is. Szűrjük le a zöldségeket, majd ha kicsit kihűltek, keverjük össze a mártással. Egy tűzálló tálba öntsük bele a mártásos zöldségeket, a burgonyát pedig rendezzük el a tetejükön. A maradék sajttal szórjuk meg, majd süssük az ételt 20-25 percig 220 fokon. Akkor jó, ha a sajt szép aranybarna.
Meglepetés muffin
Állítsuk össze a tésztát. Ehhez keverjünk össze 2,5 csésze (1 csésze=2,5 dl) lisztet 2,5 teáskanál sütőporral, 1 teáskanál sóval. Egy másik tálban keverjünk habosra 2,3 csésze puha vajat 1 csésze barnacukorral és fél csésze kristálycukorral. Egyenként keverjünk el benne két tojást, egy csomag vaníliás cukrot (vagy egy teáskanál kivonatot), dolgozzuk össze. A lisztes keveréket és 1,5 csésze tejet felváltva adjunk a masszához, de ne essünk túlzásba, nem kell túlkeverni a süteményt. Egy muffinformát kibélelnünk kapszlival, ezeket egyharmadig megtöltjük a masszával, mindegyikbe pottyantunk egy apró csokit, betakarjuk újabb réteg tésztával, majd 20 percig – és tűpróbáig - sütjük.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Sajt lasagne
Következő hír
Medvehagyma szezon
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!
Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak
A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.
Közösségi hozzászólások: