SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Barlangrajz vagy graffiti? – Kreativitás és művészet a nagycsoportban

- 2017-11-15
A különféle (fal) felületekre készített alkotások végigkísérik az emberiség történetét. A barlangrajzok, a piramisok falait díszítő képe, majd később a freskók gazdag szín - és formavilágát tanulmányozva óhatatlanul felmerült 6 - 7 éveseink körében, hogy ma is készülnek "fali rajzok", amiket graffitiknek hívunk (sőt, van, aki otthon is rajzolt a falra, de azt csak firkának hívták...). A graffiti több szempontból megosztó jelenség, de vitathatatlanul része a mindennapjainknak, mi több, létező kortárs művészeti ág is.

Gyermekeink nagyon szeretnek rajzolni, festeni, mintázni, az elmúlt hónapok során többféle technikával is megismerkedtek, és komoly érdeklődést tanúsítottak a falra történő rajzolás/festés iránt is. Ennek az érdeklődésnek adtunk teret, amikor a csoportszoba egyik falát – kellő állagmegóvó intézkedések betartásával – kialakítottunk egy üres, de szabadon felhasználható felületet (kb. 3×1,5 m). Az első héten ez vastag csomagolópapír volt, később – a gyermekek kérésére – más textúrákat is kipróbáltunk (fűrészporos tapéta, textil, kő-hatású anyag). A színeseket és viaszkrétákat elhelyeztük a fal mellett. A gyermekek bármikor – az étkezéseket kivéve – rajzolhattak (festeni megadott időszakokban lehetett), mi pedig figyeltük, mi történik.

A tapasztalataink: az első napon mindenki rajzolt valamit, csak úgy, minden „koncepció” nélkül. Egymás rajzát nem bántották, amikor a papír már tele volt, akkor belerajzoltak a nagyobb formákba – kihasználva a rendelkezésre álló teret. A következő napokban volt, aki érkezéskor rajzolt (milyen kedve van, mi történt vele), volt, aki mesehallgatáskor készített rajzot (spontán illusztráció), volt, aki a csoport életét „dokumentálta” (élményszerző séta, bábozás), volt, aki „kereteket és korlátokat” készített – elválasztva a különböző témájú rajzokat. Pár nap elteltével azt vettük észre, hogy ismét nézegetik az albumokat, képeket, és azon tanakodnak, mi kell még a falra. Közben kitapasztalták, hogy milyen eszközökkel mit érdemes (ceruza/festék/kréta, kontúr, kitöltés, kontraszt), és egyre színesebb, mozgalmasabb kép alakult ki. A kezdeti nagymozgásos formáktól maguktól eljutottak a kisebb, aprólékos kidolgozású képekig. Pozitív tapasztalat, hogy ez a lehetőség még azok számára is vonzónak bizonyult, akik amúgy nem szeretnek rajzolni.

Jó szívvel ajánlom kipróbálásra. 

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja