SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játsszunk egyensúlyt!

- 2017-11-15
Pedagógusként és szülőként is láthatjuk, hogy a kisgyermekek nagyon eltérő ütemben fejlődnek. Vannak, akik nagy léptekkel veszik az akadályokat, s a nagykönyv szerinti időben csúsznak, kúsznak, állnak, járnak, beszélnek. Ám akadnak apróságok, ahol egy-egy kis megtorpanás, visszaesés is tapasztalható. A mozgástevékenységek fejlődési lemaradásaiért, a bizonytalan, ügyetlen mozgásért, a gyakori elesésekért, sok esetben a megkésett beszédfejlődésért is a szenzoros integráció diszfunkciói a felelősek. Ám az egyensúlyozás, az egyensúly megtalálása nem csak a mindennapi tevékenységekhez nélkülözhetetlen, hanem az iskolai tanulási tevékenységek alapjául is szolgál.

A régi, tradicionális játékok a vesztibuláris (egyensúlyi) rendszer fejlesztésének tárházával szolgálnak. A gyermeki szervezet képes az öngyógyításra. Az apróságok azokat az eszközöket, játékokat, mozgásformákat, ingereket fogják választani, melyre valamilyen okból kifolyólag szükségük van idegrendszerük fejlődéséhez.

Egyszerű, mindennapi egyensúlyjátékok közül válogattam, azok közül, melyeket talán mindannyian ismerünk. Játszunk hát tudatosan gyermekeitek egészségére és örömére!

Ölbeli játékok: ringatások, hintáztatások, lovagoltatások, lóbálások, levegőbe dobálások, mind az egyensúlyközpont ingerlését szolgálják.

Hinta: egyszemélyes, libikókás, fészek formájú, gyűrűhinta stb. a vesztibuláris rendszer fejlesztésének legfontosabb eszközei.

Egyensúlyozó járás: bárhol, bármilyen formában fejlesztő erejű. Lehet egyensúlyozni krétával rajzolt vonalon, szőnyeg szélén, padlóra ragasztott csíkokon, alakzatokon, földre dobott ugrókötélen, járdaszélen, homokozó szélén, padon. Remek egyensúlyozó játék a lefektetett létrán járás, dobozokon járás, lépegetőn, gólyalábon járás és az újságpapír leteregetésével a mocsárjárás is.

Forgások: Palacsinta játék: gyermek görgetése saját hossztengelye körül. Hempergetés plédbe fogva, gurulás lejtőn. Testtölcsér, testhordó, testhengerek használata.

Ugrálások, szökdelések: páros lábon, egy lábon ugrándozás. Kockák, játékeszközök átugrálása, forogva ugrálás, ugróiskola. Leugrás székről, ágyról, mászókáról, járdaszélről… Ugrálás trambulinon. Indiánszökdelés, lovacskázás, békaugrás, nyuszi ugrás, mind, mind remek játék. Az egyszerű ugrálós feladatokat akadályok kihelyezésével még izgalmasabbá tehetjük.

Lépcső: járás lépcsőn kapaszkodva, majd kapaszkodás nélkül, váltott lábbal, vagy adott lábat előre rakva. Ugrálás lépcsőn fel és le, egy lábon, páros lábon. Lépcsőn járás menetiránynak háttal.

Labda, léggömb: egyensúlyozása tenyéren, ujjon, vállon, fejen, orron, térden, lábon, stb. Szállításuk térd, boka között, két tenyér, két ujj között, rákjárásban, pókjárásban hasra helyezve.

Hordár játékok: babzsák, plüss állat hordása fejen, négykézláb állasban háton, először egyenes vonalban, majd akadályok kerülgetésével. Kislabda szállítása tálcán, tollaslabda szállítása ütőn. Félig telt vizespohár szállítása egy kézben majd mind a két kézben adott helyről a célig. Versenyjáték formájában az odaért tartalom is mérhető.

A tanulási zavarok megelőzése, korrekciója természetesen szakember feladata, ám mi pedagógusok, szülők egyszerű játékokkal, a szabad mozgás örömének biztosításával sokat tehetünk ellene.  Hát kalandra, játékra fel!

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja