SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alkotás ereje

- 2017-11-10
Budapest belvárosában a gyerekeket szinte csak aszfalt és beton veszi körül, kevés a zöld terület, szabadon élő állatokat pedig alig-alig láthatnak. Bölcsődei kisgyermeknevelőként én itt próbálom a csoportomba járó gyerekeket terelgetni és játékosan az életükbe behozni a természet és állatvilág fontosságát, szeretetét. Ezzel párhuzamosan nagy hangsúlyt helyezek a művészeti nevelésre is, ezen belül szeretném megismertetni a gyermekeket az alkotás örömével.

Kerületen belül az én csoportomban fogadjuk a sajátos nevelési igényű gyermekeket is, akik korai fejlesztésben részesülnek. Így nagy kihívás minden gyermek szükségletének, képességének, sajátosságainak megfelelő nevelést, gondozást biztosítani nap, mint nap. Tapasztalatom alapján az alkotás öröme, fiatal koruk ellenére csodára képes. Jelenleg a csoportba járó gyerekek 2-3-4 évesek. Rendszeresen készítek a gyerekeknek játékokat, eszközöket, amiben ők is szívesen segédkeznek, egyben igénylik is, hogy bevonjam őket e tevékenységbe. Mi is lehetne ösztönzőbb, mint egy saját készítésű játék létrehozása.

Számomra egy megható esetet szeretnék megosztani, az alkotás erejéről. Egyik reggel a csoportba érkező kisfiú, amint meglátott, azt kérdezte „ma mit csinálunk”? Elgondolkoztam ezen. Mivel itt az ősz, készülünk a télre, gondoltam mi is lehetne hasznosabb alkotás, mint egy madáretető készítése. Gyerekekkel megbeszéltük, hogy készítek egy madáretetőt, amit ők kedvük szerint festhetnek, díszíthetnek. Miután elkészül az etető, magot raknak bele és kitesszük a fára a kismadaraknak. Mindenki azonnal leült a székére és türelmetlenül várta, hogy alkothasson. Egy szék üresen maradt, mint ez idáig minden alkalommal. E szék tulajdonosát Lacinak nevezem a továbbiakban. Lacira jellemző, hogy nem beszél, nem csatlakozik a gyerekekhez, elhúzódik, nem játszik, sokat szaladgál, vagy csak pörög. Kihelyeztem az asztalra a festéshez szükséges kellékeket, a gyerekek rögtön ecsettel, kézzel, ujjal elkezdték az etetőt festeni, kenni, maszatolni, ki hogyan tudta.

Miután az etető festése elkészült, félretettük száradni. Következő nap folytatódott az etető díszítése. Az asztalnál ismételten szabadon hagytunk egy széket Lacinak. A gyerekek az ujjaikat a festékbe mártva pöttyöket festettek az etetőre, mintha hópelyhek lennének. Tenyér lenyomataikból madarakat készítettünk rá. Izgatottan várták, hogy az ő kezük következzen, és madárka lehessen belőle.  Ez idő alatt csak az etetőről folyt a beszélgetés, megbeszéltük, hogy magot tesznek az etetőbe, kihelyezzük a fára és nézhetjük, ahogy csipegetnek a madarak. Egyszer csak nagy örömömre Laci odajött az asztalhoz, háttal a többi gyereknek, óvatosan leült. Önkéntelenül, mosolyra húzódott a szám.

Gondolataim cikáztak, hozzá szóljak, vagy inkább hagyjam? Úgy döntöttem nem szólok, csak figyelek. Jól döntöttem. Boldogság öntött el, miután az asztalra készített festékbe beletette az ecsetet és az etető tetejét elkezdte kenegetni. Miután befejezték a gyerekek az etető díszítését ismételten száradás következett. Harmadnap az immár elkészült etetőt megtöltötték a gyerekek madáreleséggel, kivittük a bölcsőde udvarára és felkötöttem a fára, az idáig fellógatott eleség helyére. 

Izgatottan várták a madarakat, és énekelve tapsoltak. Majd a gyerekek a csoportszoba ablakából figyelték a már csendes udvaron az etetőt. Egyszer csak megérkeztek a cinkék és birtokba vették az elkészült etetőt. Gyerekek hangosan kiabáltak örömükben, hogy esznek az etetőben. A hangoskodás közben meghallottam egy ismeretlen hangot. Nem teljesen érthetően, de egyértelműen Laci hangja volt, aki próbálta mondani, hogy „etető”. Élete első szava etető. Leírhatatlan érzések kerítettek hatalmukba e szó hallatán „etető”.

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja