SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mozgás - Játék- Alkotás

- 2017-10-30
A kreativitás témakörét választottam, ezt komplex módon szeretném bemutatni, amit egy ideje alkalmazok saját csoportomban és külön kiscsoportos tevékenykedés során.

Az általam kialakított foglalkozás lényege a MOZGÁS- JÁTÉK- ALKOTÁS egy foglalkozás keretei között.

Több évtizede dolgozom óvodapedagógusként, mindig is közel állt hozzám a gyerekekkel való közös alkotás, ezen kívül a mozgást is nagyon fontosnak tartom. Felkeltette az érdeklődésemet öt évvel ezelőtt egy pedagógusoknak hirdetett gyerekjóga oktató képzés. A tanfolyamot követően nagy inspirációt éreztem arra, hogy a környezetemben lévő gyerekekkel ezt a mozgásformát minél többet gyakoroljuk. Az egyre több tapasztalat arra késztetett, hogy valamilyen módon ötvözzem a mozgást és az alkotó tevékenységet. Így született meg a „Kreatív Jógakuckó” ötlete.

Mit is érdemes tudnunk a gyerekjógáról és a gyakorlás lehetőségeiről:

A jóga a test –lélek –szellem harmóniáját, egységét megalkotva gyógyít és egyensúlyt teremt. A gyerekjóga mindezt a gyerekek nyelvére fordítja le, miközben megszeretteti velük a mozgást. Az ászanákat játékos formában tanulják meg. Mindezt a meséken keresztül tesszük, amelyek az évszakokhoz aktuális eseményekhez igazodnak. A gyerekjóga óra rendkívül dinamikus sokat kúszunk, mászunk, gördülünk, forgunk, utánozzuk az állatok és a természet hangjait.

A kifáradt gyermekeknek jól esik a lazítás, pihenés. A légző gyakorlatok segítségével megnyugtatjuk a testet és az elmét. Ezután a relaxáció következik szintén egy rövid mese, igyekszem, hogy egy kellemes feszültségmentes állapotot érjünk el ez alatt a néhány perc alatt. A relaxáció megtanít ellazulni és egyensúlyban tartani az indulatokat és érzelmeket.

A gyerekjóga minden gyermek számára nyitott, nem csak a csendes és”jól nevelt”gyerekek végezhetik. Kifejezetten előnyös figyelemzavaros, szorongó vagy akár hipermozgékony gyerekeknek is. Növeli a magabiztosságot, érzelmeket segít megélni és harmonizál.

A mozgásos tevékenység után az alkotó munka következik, különböző technikák felhasználásával.

Az alkotótevékenység - ugyanúgy, ahogy a játék - természetes kifejezés módja a gyerekeknek. A kreativitás és az alkotó fantázia fejlesztése mellett, feszültség- és szorongásoldó. A gyerekek az alkotó tevékenység során feloldhatják belső konfliktusaikat, a megterhelő élményeket más szinten/rajzban, festésben/ tudják feloldani és elindulhat a „gyógyulási” folyamat. Az alkotás öröme önbizalom erősítő lehet, pozitív megerősítések által. Az alkotás egyénileg és közösen történik. A közös alkotások segítenek az alkalmazkodó képesség és a probléma megoldási minták elsajátításában.

Az alkotó munkát lehetőség szerint a földön végezzük számukra a legkényelmesebb testhelyzetben (ülve, hason fekve), különböző eszközök állnak rendelkezésre bizonyos kereteken belül. A témaválasztás lehetősége mindig fenn áll, lehet a jóga óra témájához kapcsolódó, vagy éppen amit a gyermek szeretne. A kiscsoportos és egyéni alkotásnál, mandalák színezésével és mandalák rajzolásával is színesítem a tevékenységek körét. Az elkészült munkákat haza vihetik, jó inspirációt adhat az otthoni alkotáshoz is.

A Kreatív-Jógakuckós komplex foglalkozás az eddigi tapasztalataim szerint vidám és felszabadult tevékenységi forma. A jövőben igyekszem ismereteimet bővíteni és különböző művészeti eszközöket alkalmazni a foglalkozásokon.

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja