SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Intimitás a családban

Tömör Elisabeth [cikkei] - 2016-07-04
Számodra mit jelent az intimitás? Egy kellemes együttlétet a férjeddel, esetleg a szeretőddel vagy egy vad kalandot azzal a jóképű ötvenessel? Az intimitás nem korlátozódik a szerelemre, a szexre pedig semmiképp. Az intimitás egy jóval mélyebb dolog, olyan kacsolódás két ember között, mely átlép egy bizonyos határon. Intimitás van a jól működő pár és munka kapcsolatokban, és a szülők és gyerekek között is. Mindjárt elmagyarázom, hogy miért nem kell felhúznod a szemöldököd...

Nincs egyenlőségjel a szexualitás és az intimitás között

Az intimitás valami egészen mást jelent valójában, mint azt a legtöbben gondolnánk, persze a tisztelet itt is jár a kivételeknek. A minap feltettem a könyvem közösségi oldalán egy kérdést, miszerint mit jelent szerinted az intimitás. Megtisztelőnek éreztem, hogy komolyan vették a kérdésem, és ennyien válaszoltak, mégpedig nem sablonokban, hanem őszinte, mély gondolatokat írtak. A válaszok tartalmán azonban meglepődtem. A legtöbben persze a szexualitást, a szerelmet, a vonzalmat hozták fel. Pedig az intimitás ennél jóval mélyebb, összetettebb fogalom. Ha megértjük a miértet közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy igazi családdá váljunk, ahol igen is helye van az intimitásnak.


A legbelső

Az intimitás szó a latin intima-ból ered, mely szó szerint legbelsőt jelent. Valahol ugyanis ez a lényeg, az az ősbizalom, az az erős érzés, hogy otthon vagyok, benned, és te otthon vagy bennem. Figyelek rád, és tudom, hogy te is figyelsz rám, és nem fogsz visszaélni a bizalmammal. Az intimitás a legbenső rétegeinkbe, legbenső énünkre nyit ajtót, és olyanfajta kapcsolatot feltételez, mely a kölcsönös bizalomra épül.


Az intimitáshoz idő kell

A mai világunkban mindent azonnal akarunk, az intimitást is. Pedig ez pont olyan valami, amihez időre van szükség, hiszen az érzelmek nem ismerik a rögtön szót. Az érzelmek kiépüléséhez időre van szükség, melyet sokan összekevernek az ösztönnel, mely azonnal mobilizálható csomag. Az intimitás fokozatosan mélyülő csoda. Nincs instant intimitás.


Határátlépés engedéllyel

Az intimitás túl van az utolsó határon is. Olyan terület, melyet nem nyitsz meg akárkinek, és nincs is mindig nyitva. Aki oda belép, annak persze engedélyt adsz, de tudod, hogy átlépte azt a bizonyos határt, amely a személyiséged legbelső magva. Az intimitás éppen ezért sérülékeny történet, nehéz hosszú távon fenntartani, és működtetni, viszont megéri kockáztatni, mert cserébe valami olyan transzcendens élményben lehet részed, mely az élet egyéb mezsgyéin megtapasztalhatatlan.
 

Intimitás magaddal

Az első és legfontosabb kapcsolatodat magaddal kell ápolnod. Olyan ez, mint a saját kerted. Hiába szeretnél pompás virágokat, nem elég megvenni és kiültetni azokat. Kell kapálni, öntözni, és persze beszélgetni is a növényeiddel, hogy szépek ápoltak maradjanak. Nem várhatod el senkitől, hogy intim kapcsolatba kerüljön veled, ha neked magadnak nincs olyanod magaddal. Mit is adhatnál neki te a legbelső önmagadból, ha te nem ismered, szereted, ápolod, magyarul nem vagy magaddal beszélő viszonyban? Tehát az intimitás kérdése önmagaddal kezdődik. Ha van olyanod, mármint intimitásod magaddal, akkor nagy eséllyel lehet másokkal is!
 

Intimitás persze a pároddal

Amikor férfi és nő között alakul ki a belső bizalmon, tiszteleten és szereteten nyugvó kapcsolat, abból természetesen nem maradhat ki a szexualitás. Hiszen így tud férfi és nő a lehető legközelebb kerülni egymáshoz, de csakis akkor, ha a kölcsönös bizalom, az a bizonyos legbelső összetartozás megvan. E nélkül, csupán szexről, aktusról, ösztönök kielégítéséről beszélünk. Ha van intimitás a pár között, akkor az együttlétek tantrikus élménnyé, igazi összetartozássá minősülnek, és akkor ez igazi intimitás. Ez az a pont, amikor meglátod magad a másik szemében, amikor kitalálod a gondolatait, mert ott legbelül lényegében te is ő vagy.


 

A jó szülő-gyerek kapcsolat alapjai is az intimitás

Amikor kitörlöd a gyereked fenekét, benyúlsz a szájába, hogy lásd, mit nyelt félre, amikor csak öleled őt, mert ez a legtöbb, amit adhatsz önmagadból, az mind intimitás. A jó szülő gyerek kapcsolat alapja is az a legbelső tér önmagunkba, ahová beengedjük a gyerekünket, ahová mis is belépünk az ő lelkében. Ebben a kapcsolódásban is tisztelet van, valahogy úgy, mint amikor leveszed a cipőd, mielőtt belépsz a házban a szőnyegre.
 

Végül pedig intimitás Istennel, vagy ha úgy jobban tetszik, a világmindenséggel

Nem utolsó sorban szót kell ejteni a tágabb világgal való intimitásról is. Hiszen e nélkül nincs értelme az életnek, e nélkül csak programozott robotok lennénk, akik teszik a dolgukat. A világegyetemmel, vagy Istennel – kinek hogy tetszik – való belsőséges kapcsolat, az életbe vetett hit és bizalom az, ami az életünk értelmét jelenti valójában egy magasabb lépcsőfokon…


Fotók: AdinaVoicu/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja