SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hancúroztatok ma már?

Tömör Elisabeth [cikkei] - 2016-04-08
Ez a cikk a szülőkről és a gyerekekről fog szólni, a hancúrozás alatt pedig elsősorban dögönyözést, dobálást, csiklandozást, játékos birkózást kell érteni.

MET (Muscle Effect Therapy) terapeutaként, aki a fizikai érintésekkel dolgozik, fontosnak tartom, hogy egyrészről a szülők felé közvetítsem, mennyire fontos a bensőséges szülő-gyerek kapcsolat kialakítása, melyhez az olyan fizikai kontaktuson alapuló minőségi élmény, mint a csiklandozás hogyan járulhat hozzá, másrészről felhívjam a szülők figyelmét arra, hogy tartsák tiszteletben gyermekük testét, ezáltal megtaníthatják neki, hogy ezt majd másoktól is elvárja! 
 

Csak akkor, ha mindkét félnek kellemes!

A csiklandozás, a hancúrozás a szavak nélküli játékok között ez az egyik első, és az egyik megunhatatlan is. Mégis mi szülők, ahogy cseperednek a gyerekek, egyre inkább elfelejtjük. Pedig a fizikai érintés öröme a saját bőrünkön érzékelhető. A hancúrozás, a csiklandozás felszabadító, lélekemelő, az egyik legklasszabb stressz-űző, és a legvidámabb szórakozás, de csak és kizárólag abban az esetben, ha ez mindkét fél számára kellemes! Amikor a kisgyerek visítva kéri, hogy hagyja abba az anyukája, az apukája a csikizést, ám a szülő fittyet hányva erre, még két másodperccel tovább dögönyöz, akkor az már merőben másfajta üzenetet hordoz! Fontos lenne ezt nekünk szülőknek megérteni, és elfogadni.
 

Az ő teste, az ő határai

Nem lehet elég korán elkezdeni megtanítani a kisgyereknek, hogy bensőséges kapcsolatot ápoljon elsősorban saját magával, és saját testével, hiszen elcsépelt közhely, mégis igaz, hogy csak az tud szeretetet adni, aki önmagát is szereti és tiszteli. A kisgyerek testélményei életre szóló hatással bírnak, - akárcsak a mieink -, és ennek a gyökerei a gyerekkorba nyúlnak vissza. Ha már kisgyerekként van kapcsolata a saját testével, akkor lesz majd képes egészséges önértékelésre, és később működőképes párkapcsolat kialakítására. Ezt pedig ugyanúgy, mint a villával való evést nekünk szülőknek kell megtanítanunk, mégpedig kisgyerekkorban.
 

Kezdjük az elején

A test határ a külvilággal, amit tisztelni kell. A kisgyerek teste a sajátja, ha úgy tetszik saját birodalma, ahol ő irányít. Meg kell neki tanítanunk, hogy figyeljen a testének minden rezdülésére. Ha fázik, vegyen fel egy pulóvert, ha azt érzi, pisilnie kell, akkor ne tartogassa, hanem menjen el a mosdóba. Azt is meg kell neki tanítanunk, hogy bizonyos helyeken senki nem érintheti meg a testét csak saját maga. Bizonyos helyzetekben, pedig amilyen a csikizés is, neki kell szólnia, hogy mi az, ami számára kellemes, vagy kellemetlen, és ezt nekünk, felnőtteknek is tiszteletben kell tartanunk.


Elűzi a stresszt, felszabadít

Már egy pár perces hancúrozás is felszabadító hatással lehet ránk, és az „áldozatra” egyaránt. Az önfeledt birkózás, játékos csiklandozás örömmel tölt el, a nevetés, és a kacagás, pedig elűzi a stresszt. Az ember alapvető szükséglete a fizikai kontaktus. Éljünk az érintés erejével, mely mélyebb köteléket képez köztünk, mint amit szavakkal valaha is ki tudunk fejezni. Ne feledd, hogy a csikizést akár problémamegoldó eszközként is használhatod, amikor a kérés, a szép szó nem segít, de még nem szeretnél kiabálni. A humor, a jókedv átlendít a kezdeti nehézségeken, és elakadásokon, hidat képez köztünk, hiszen az érintés az egyik legősibb, legelemibb szükségletünk.


Hagyd abba, ha arra kér!

A csikizés, és a hancúrozás tényleg jó móka, és minőségi időként is jól értelmezhető, de nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy csak akkor, ha az mindkét félnek kellemes élményt jelent. Ha a kisgyerek arra kér, hogy hagyd abba, akkor semmiképp se csikizd tovább. Ha a szülő tiszteletben tartja gyermeke testét, arra tanítja ezzel őt, hogy ő maga is tisztelje önmagát, és a másikat is, ez pedig az egyik legfontosabb érték.

A csiklandozás három alapszabálya:

  1. Csak ott szabad csikizni, ahol a másik szereti
  2. Addig szabad csak csikizni, amíg a másik nem kéri, hogy hagyjuk abba.
  3. Tartsuk tiszteletben a másik testét, ne okozzunk se fájdalmat, se kellemetlen érzést

Tudtad? Madridban található a világ első SPA-ja, a CosquilleArte Spa, ahol a masszőrök finoman tollakkal csiklandozzák a klienseket, hogy ellazulhassanak, és elűzzék a stresszt, szorongást.

Fotó: neildodhia/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja