SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan csempésszük vissza az intimitást a kapcsolatunkba?

Petróczi Katalin [cikkei] - 2022-04-13
Régebben 10-15 év után volt jellemző, hogy egy házaspár életéből kiveszett az intimitás. Ma azt tapasztalom, hogy ez már akár 5-6 év után is egyre gyakrabban felmerül. Ez nyilván összefügg azzal, hogy nagyon felgyorsult az életünk, egyre több mindennek igyekszünk megtalálni az időt, a teret és így egyre kevesebb idő jut saját magunkra és egymásra.

Egyáltalán, mit is értünk intimitás alatt?


Az intimitás lényege, hogy egy olyan légkört teremtünk vele, amelyben a pár mindkét tagja biztonságban érzi magát. Mint egy meleg takaró a téli hidegben. Ismerünk szellemi, lelki, fizikai és érzelmi intimitást is. Ilyenkor nagyon közel érezzük a másikat magunkhoz és ad egy olyan biztonságot, amikor úgy érezzük, hogy semmi baj nem történhet velünk.

 

Miért szűnik meg és miért ilyen hamar?

A hétköznapok során kialakul egy napirend. Mindenki teszi a dolgát, mire hazaérünk tele van a fejünk az aznapi történésekkel. Az is időbe telik, mire valóban hazaérkezünk. Azaz nem csak belépünk az ajtón, hanem már tényleg az otthoni teendőkre, kérdésekre tudunk koncentrálni. Általában erre marad este 3-4 óránk. Ilyenkor egyrészt jönnek a gyerekekkel kapcsolatos feladatok, megbeszélnivalók, majd a párunk és a mi napunk eseményei. Mire mindennel végzünk, mindketten fáradtak vagyunk és vége is a napnak. Valljuk be, a hét hét napjából legalább öt így telik el.

Azért merül fel ez a probléma a házasságokban manapság már sokkal hamarabb, mert az életünk, az életritmusunk nagyon megváltozott:

  • sok munkahelyen már elvárás, hogy otthon is elérhetőek legyünk, így hát hazavisszük a munka egy részét,
  • ha otthonról dolgozunk, hajlamosak vagyunk lazábban venni a munkaidőt és akár este, akár hétvégén behozni a napközbeni lemaradást,
  • ott van a sok "kütyü", amiken keresztül kapcsolatokat tartunk fenn, követjük az ismerősök életét, nekiállunk játszani.

Ezek mind egymástól és a családunktól veszik el az időt. Nagyon ritkán hallok arról, hogy a hétköznapokban, délután, este a család közös programot, társasjátékozást, beszélgetést szervez. Hajlamosak vagyunk inkább belemerülni a saját kis világunkba a saját telefonunkkal.

Ha ezt észrevesszük, akkor fontos tudatosan elindulni újra egymás felé, hogy az intim perceket meg tudjuk egymással élni. Ha régóta tart az eltávolodás, természetesen nem ronthatunk ajtóstul a házba, de akár egyoldalúan is

  • tehetünk lépéseket a párunk felé,
  • lehetünk figyelmesebbek, mint az elmúlt években,
  • javasohatunk olyan közös programot, amiről tudjuk, hogy a társunk szívesen csatlakozik.

Az intimitás területeiről részletesen, és ezek legfontosabb összetevőiről itt olvashatsz bővebben.

A legfontosabb talán az, hogy meglegyen az igényünk arra, hogy újra szivesen töltsük az időnket egymással. 

Nyitókép: depositphotos

Petróczi Katalin


Petróczi Katalin
Életvezetési és párkapcsolati coach, házassági tanácsadó, mediátor

Elérhetőségeim:
Email: boldogan@petroczikatalin.hu
Telefon: 20 9394524
Facebook: Petróczi Katalin - A boldog, tartós párkapcsolat tanulható
Honlap: petroczikatalin.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja