SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Veszélyek a levegőben 1.

Családinet [cikkei] - 2007-04-17
Az asztmás betegséggel küzdők számára biztosan ismerősen hangzik az un. triggerek fogalma. Ezek a környezetünkben található olyan tényezőket jelentik, melyek asztmás rohamot képesek előidézni.
Veszélyek a levegőben 1.

A poratkáktól a háziállatok szőrén át a penészgombákig képesek vagyunk ellenük felvértezni magunkat, s így a rohamok kivédhetők, csökkenthetők. Mit tegyünk azonban, ha a veszély a belélegzett levegőn át leselkedik ránk?

Kevesen érezhetjük magunkat oly szerencsésnek, hogy valódi friss, tiszta levegőjű helyen élhetünk, s nem kell nap, min nap a zsúfolt városon átutaznunk. Egy-egy ilyen alkalommal számos szennyeződéssel kell megküzdenie szervezetünknek. Ezek egyike az ózon.

Az ózon egyaránt megtalálható a levegő alsóbb és felső rétegeiben is. Az atmoszféra felső részén meghúzódó természetes ózonréteg véd bennünket a nap káros UV sugaraitól. Az alsó rétegek ózontartalma azonban kimondottan veszélyes. Ez a napsugárzás és a kipufogógázok és egyéb légköri szennyeződések keveréke, ezért napos, meleg időben különösen magas az értéke.

Míg az ózon mértéke a 2000-es év óta valamelyest csökken, addig az American Lung Association szervezet 2004-es jelentése az apró részecskékre hívja fel a figyelmet, melyek száma folyamatosan nő. Ide soroljuk a por, füst, kosz, aeroszol szennyeződéseket. Veszélyük abban rejlik, hogy apró méretüknél fogva minden lélegzetvétel során a tüdő mély rétegeibe is képesek bejutni.

A fentieken kívül a szén-monoxid, kén-dioxid és nitrogén-dioxid képes tovább rontani tüdőnk működését. A szennyeződések azonban nem csak az asztmás betegek életét keserítik meg. A magas légszennyezettség egészséges egyéneknél is fokozza a légúti megbetegedések gyakoriságát.

A légszennyezettség különösen a gyermekekre nézve jelent veszélyt, hiszen ők több időt töltenek a szabad levegőn, gyorsabban lélegeznek, magasabb légzésszámmal és tüdejük még fejlődésben van.

Asztmás betegek esetében a szennyeződések károsítják a tüdő működését, fokozzák a légutak gyulladásos állapotot, rohamokat idéznek elő, növelik azok gyakoriságát, általánosságban rontják a beteg állapotát.

A veszélyek kiszűrése érdekében magas légszennyezettségi értékeket mutató napokon minimalizáljuk a szabadban töltött idő mennyiségét. Az ablakokat tartsuk zárva, használjunk légkondicionálót, légtisztító berendezést, amennyiben lehetséges. Szabadban tartózkodás esetén fokozottan ügyeljünk rá, hogy a rohamok esetén szükséges gyógyszerek nálunk legyenek. Ezen kívül törekedjünk magunk is a levegő tisztaságának megóvására.

www.orvostkeresek.hu

Veszélyek a levegőben 2.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja