SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Asztmával nyáron

Családinet [cikkei] - 2022-06-27
Az asztma miden évszakban kellemetlen tüneteket okoz, ám a nyári hőség még jobban megnehezíti a légúti betegséggel élők mindennapjait. Ilyenkor ugyanis nagyobb a levegő pollentartalma, több allergén anyag száll a levegőben, amely fokozza az asztma tüneteit. Ha mi is küzdünk a betegséggel, jó, ha időben felkészülünk és beszerezzük a szükséges gyógyszereinket, vagy megtesszük a szükséges óvintézkedéseket annak érdekében, hogy a nyár valóban a felhőtlen kikapcsolódásról szóljon. A Budai Egészségközpont allergológus szakorvosától az alábbiakban megtudhatjuk a legfontosabbakat a nyári asztmáról.

„Az asztma lehet allergiás eredetű – ilyenkor a panaszokat a környezetünkben található anyagok, például háziállatok szőre, háziporatka, penészgomba és a pollenek okozzák –, vagy nem allergiás eredetű. A betegség lehet örökletes, de a tünetek megjelenését nagymértékben befolyásolják a környezeti tényezők. Jellemzően akkor alakul ki, amikor a levegőben lévő bizonyos anyagok fokozott reakciókat váltanak ki a tüdőben és az immunrendszerben. Ennek a következménye a légutak krónikus gyulladása, zihálás, szorító érzés a mellkasban, köhögés vagy légszomj. A tüneteket a légszennyezés, aktív vagy passzív dohányzás, erős illatok vagy vegyszerek hosszan tartó belélegzése fokozhatja. Nyáron a levegőben lévő megnövekedett pollentartalom, valamint a nyári szmog nehezítheti meg a betegek mindennapjait és növelheti az asztmás rohamok gyakoriságát” – mondta Dr. Madarasi Anna PhD, a Budai Egészségközpont allergológus szakorvosa.

Dr. Madarasi Anna, PhD

Hogyan készülhetünk fel asztmásként a nyárra?

Ha asztmásak vagyunk, mindig nagyon fontos, hogy legyen otthon a gyógyszerünkből, a rohamok alatt használható spray-ből és időben gondoskodjunk az utánpótlásról. Nyáron, a fokozott megterhelés miatt érdemes mindenből beszerezni tartalékot, illetve az is hasznos, ha van otthon egy orvostól kapott, 3 hónapig kiváltható érvényes recept. Ha nyaralni megyünk, legyen mindig kéznél az inhalátor és nem árt, ha tartalékot is beteszünk a csomagba, nehogy elkeveredjen valahol út közben.

Milyen egyéb praktikus tanácsok segíthetnek?

  • Ha nyaralást tervezünk, úticélnak érdemesebb a tengerpartot vagy a hegyeket választani a városnéző túrák helyett. Ha mégis az utóbbi mellett döntenénk, akkor induljunk kora reggel a felfedezőútra, amikor még a délutánhoz képest jobb a levegő minősége.
  • A mindennapokat megkönnyítik a pollenjelentések vagy a telefonra letölthető pollenszintet monitorozó applikációk. Segítségükkel megtudjuk, hogy mikorra érdemes szabadtéri programokat terveznünk.
  • A pollenek miatt érdemes este szellőztetni, ha pedig a szabadban töltöttük a napot, este mossunk hajat, hogy minél kevesebb allergén anyag maradjon a testünkön.
  • Hosszú távon segíthet az életmódváltás, a rendszeres, nem megterhelő fizikai aktivitás vagy speciális torna és légzőgyakorlatok elsajátítása.

„Az asztma nem gyógyítható betegség, de kezelhető. Az egészséges életmód, a mozgás és a kiegyensúlyozott étrend jó hatással vannak az általános egészségi állapotra. Szükség esetén az orvos által felírt gyógyszerek helyes alkalmazása segíthet a tünetek kezelésében vagy megelőzésében. Nyáron fokozottan figyeljünk magunkra, mivel a nagy hőség még az egészséges embereknél is okozhat panaszokat. Az egyszerű óvintézkedések betartásával gondtalanul telhet az asztmás betegek nyara is” – tette hozzá a doktornő.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja