SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ügyeljünk testünk PH értékére!

Kókai Kata [cikkei] - 2006-09-06
A PH értékről leginkább csak a különböző bőrbarát testápolók, és szappanok reklámjaiban hallhatunk, pedig a kívülről nem látható szervek is igénylik a sav-lúg egyensúly fenntartását.
Ügyeljünk testünk PH értékére!

Mi is a PH érték?

A pH kifejezés a francia pouvoir hydrogene szavak rövidítése, a hidrogén ion aktivitását írja le. A legsavasabb az 1-es érték, a leglúgosabb a 14-es érték, a 7-es szám pedig semlegességre utal. Minden egyes étel és ital amit elfogyasztunk, hatással van szervezetünk pH egyensúlyára.

Az egyensúly fenntartása, a tudatos étkezés pedig segíthet abban, hogy megelőzzük a problémákat, erősítsük immunrendszerünket és megfelelően működővé tegyük emésztésünket. Egyes betegségek esetén ezért is fontos a diéta; főként a candidások ismerhetik már a lúgosítás jó hatásait, hiszen a gombák képtelenek lúgos környezetben élni, így megfelelő táplálkozással a probléma megszüntethető.

Nem mindenhol egyforma a pH érték

Egyes szerveink inkább savasak, míg mások lúgos irányba tolódnak el. A gyomor, mely az emésztéshez szükséges savakat tartalmazza, egyértelműen savas kémhatású, míg az agy inkább a semleges-lúgos határon áll. Az egyensúlyra különböző ásványi anyagok, proteinek ügyelnek. A légzés is fontos szerepet tölt be, minden egyes lélegzetvétellel lúgos oxigént juttatunk szervezetünkbe, s kilélegezzük a savas szén-dioxidot.

Egyes kutatások szerint a természetes öregedési folyamatok részeként is felborul a test sav-lúg egyensúlya. Negyven éves kort követően, amikor a légzési funkciók rosszabbodnak, az emésztés is renyhébb, a szervezet kémhatása lúgos irányba tolódik el, mely rossz hatással van az egészségre. Az emberek csupán 6-8 százaléka marad ugyanolyan egészséges, mint korábban.

Életkor és a sav-lúg egyensúly

Ennek oka többek között a táplálkozásban keresendő. Fiatal korban a szervezet vitalitása magasabb, regenerációs folyamatai aktívabban működnek. A kor előrehaladtával azonban szükség lenne egy egészségesebb életmód kialakításra. A legjobb megoldás, ha csökkentjük az állati eredetű élelmiszerek (leginkább a húsok), illetve a cukor fogyasztását, és helyette több zöldséget és gyümölcsöt iktatunk be étrendünkbe.

Az egészségesebb táplálkozás segíthet elkerülni az öregedési folyamatok okozta gondokat- a rossz emésztést, az izületi problémákat.



Az egyensúly megbomlásának jelei

1. Sült ételek, gyorsételek, desszertek fogyasztását követő diszkomfort érzés.
2. Finomított ételek (cukor, fehér liszt) rendszeres fogyasztása.
3. Gyógyszerek, mesterséges vitaminok fogyasztása.
4. A legegyszerűbb tornagyakorlatok is kimerülést okoznak.
5. Ötvenen túli életkorban már veszélyeztetett kategóriába tartozunk.

A megoldás

1. Fehérliszt helyett használjunk teljes kiőrlésű lisztet.
2. Kávé helyett fogyasszunk gyógynövény teát.
3. Cukor helyett használjunk mézet édesítésre.
4. Fogyasszunk több zöldséget, gyümölcsöt.
5. Étkezzünk naponta többször, keveset.
6. A megszokott húsok helyett fogyasszunk több halat.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja