A légszennyezettség rontja a tüdő működését
A New England Journal of Medicine folyóiratban közölt kutatásban 114, 8 és 15 év közötti egészséges gyermeket vizsgáltak. A kísérlet részeként a résztvevőktől köpet mintákat gyűjtöttek, majd spirometria vizsgálat során azt vizsgálták, milyen gyorsan és mennyi levegő képes átáramlani a tüdő légútjain.
Ennek során a kutatók a gyermekeknél mért erőltetett vitálkapacitás (Forced Vital Capacity) mértékében 13 százalékos visszaesést tapasztaltak.
A vizsgálatot végző orvosok felfedezték, hogy minél több szén volt jelen az adott gyermektől vett köpet mintában, annál nagyobb mértékben csökkent a tüdő működése. A legvalószínűbb magyarázat a jelenségre az lehet, hogy a légszennyezettség által a tüdőbe jutó anyagok visszafogták, korlátozták annak megfelelő növekedését.
Az állítás a passzív dohányzás, a nem és a testtömeg index tényezők vizsgálata után is helyesnek bizonyult, vagyis a tüdő működésének gyengülését egyértelműen a légszennyezettség, s az autók kipufogógázainak apró szénrészecskéi okozták.
Annak vizsgálatára, hogy a csökkent tüdőfunkció nem vezet-e szénlerakódáshoz a kutatók kilenc asztmás gyermek tüdejét vizsgálták meg. Náluk ugyanis a tüdő működése eleve gyengébb, mint egészséges társaiknál. Azonban az asztmás gyermekek tüdejében meglepően kevesebb lerakódást találtak.
Mindez valószínűleg a légutak megnyugtatására szolgáló gyógyszerek hatásának köszönhető, melyek által képesek jobban kilélegezni a káros részecskéket. Lehetséges azonban, hogy az asztmás betegségben már eleve beszűkült légutakon kevesebb szennyeződés halad át.
Látható tehát, hogy a légszennyeződés milyen módon és mértékben képes károsítani a gyermekek légzőrendszerét. A káros hatás az évek múlásával pedig egyre csak fokozódik.
Természetesen nem mindenki teheti meg, hogy költözéssel biztosítsa lakhelye jó levegőjét. Annyit azonban mindenképpen érdemes megszívlelniük a nagyforgalmú utak mellett, a belvárosban élőknek egyaránt, hogy lehetőség szerint minimalizálják a magas ózonszintet, vagy magas légszennyezettséget mutató napokon a kint töltött időt.
A hír alapjául az „Air Pollution Harms Healthy Kids' Lung Function” cikk szolgált.
Közösségi hozzászólások: