SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy pohár egészség

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-04-16
Kisgyerekes szülőkkel beszélgetve gyakran szóba kerül, hogy nem eszik a gyerek elég jól. Amikor azt kérdezem ezektől a szülőktől, mit adnak inni a kicsinek, ha szomjas, kiderül, hogy cukros gyümölcsleveket, üdítőket öntenek ilyenkor a pohárba. Aztán csodálkoznak, ha ezzel tulajdonképpen jól is lakik a gyerek, és nem eszi meg a tápláló ebédet.

Ha gyermekünk szomjas, legjobb, ha ásványvizet adunk neki, mindenféle ízesítés nélkül, ez oltja ugyanis legjobban a szomját. Abban a pillanatban, ahogy valami tartalmasabb italt kínálunk neki, tulajdonképpen nem itatjuk, hanem etetjük. A gyümölcslevekben nagyon sok cukor van, akkor is, ha gyümölcstartalma száz százalék. Ettől a vércukor szint megemelkedik, a gyerek átmenetileg biztosan nem lesz éhes, bár az is könnyen előfordulhat, hogy a szomját sem sikerült csillapítanunk. Ezért aztán újabb és újabb pohárral tüntet el belőle, gyakorlatilag jól lakik vele. Nem történik semmi más, mint hogy üres kalóriákkal tömtük őt tele, és még szomjas is maradt.  A magas gyümölcstartalmú gyümölcslevek bár egészségesek, mégis azt tanácsolnám, napi  1-2 decinél többet ne adjunk porontyunknak.

Azonban ha táplálni, erősíteni szeretnénk, nyugodtan nyúlhatunk a tejjel, joghurttal, ásványvízzel készült turmixokhoz.  Ezekből nagyon változatos fajtákat tehetünk az asztalra, és egy jó gyümölcs turmixot szinte minden gyerek szívesen elfogyaszt. Ha időt és energiát áldozunk arra, hogy szépen fel is díszítsük az italt, a siker biztosan nem marad el. Banán, barack, eper, málna, kiwi, meggy, ribizli – és még sorolhatnám a gyümölcsöket, amikből mind készíthetünk turmixot a málnaturmix mintájára.

Málnaturmix
2 dl tejet tegyünk a turmixgépbe, dobjunk utána egy marék málnát –  fagyasztottat is használhatunk -, valamint 1-2 evőkanál mézet. Mixeljük jól össze, még habosan öntsük a pohárba, és már lehet is inni.
Felcserélhetjük a tejet joghurtra is a turmixban, kicsit sűrűbb, lágyabb lesz az állaga,  egészséges és tápláló ital készíthető belőle.

Banános-bogyós smoothie
Egy  banánt, egy csésze bogyós gyümölcsöt, fél csésze tört jeget, 2 csésze joghurtot és negyed csésze mézet turmixoljunk addig, míg habos nem lesz.

Kiwis-kókuszos smoothie
450 gr joghurtot, 4-5 kiwit,  2 evőkanál mézet összemixelünk. Dúsíthatjuk kókuszreszelékkel.

Trópusi turmix
Fél doboz ananász konzervet, fél banánt és egy kisebb almát a turmixgépbe teszünk, hozzáöntünk egy deci kókusztejet és ugyanannyi ásványvizet, ha szükséges, egy kis kanál mézet, majd simára turmixoljuk az alkotóelemeket.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja