SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az egészséges fogakért

Családinet [cikkei] - 2007-03-01
A fogszuvasodás a fogzománc sérülése, mely lyukas fogak keletkezéséhez vezet. A jelenség különösen 5 és 17 éves kor között gyakori, azonban ennél korábbi és későbbi megjelenésére egyaránt számíthatunk. Nézzük, mit tehetünk ellene.
Az egészséges fogakért

A fogszuvasodás keletkezését a szánkban található plakkok okozzák. Ezek nyálból, savból, baktériumokból és ételmaradékokból keletkezett lerakódások. Étkezések, különösen magas cukortartalmú italok és szénhidrátban gazdag táplálékok fogyasztása után a plakkok lerakódnak a fogak felszínén, s rombolni kezdik.

A maró hatás a fog bármely részén lyukak keletkezéséhez vezethet. A jelenség a páciensek észrevétele nélkül zajlik. Amennyiben elmulasztjuk a rendszeres fogorvosi ellenőrzést, a lyukakról csak akkor szerzünk tudomást, amikor már fájdalommal jelzik jelenlétüket. Ez különösen édes ételek fogyasztása után, és hideg, vagy meleg hatására erősödhet fel.

A megelőzés első lépése tehát, hogy csökkentsük a szájban képződő plakkok mennyiségét. Ehhez nélkülözhetetlen a rendszeres, napi kétszeri fogmosás, s egyszeri fogselyem használat. Ajánlott továbbá évente legalább két alkalommal fogorvosi rendelőben, professzinális fogtisztítást végeztetnünk.

Bizonyos betegségek, mint például a diabétesz esetén fokozottan figyelemmel kell kísérnünk fogaink állapotának változását. Évente, kétévente hasznos röntgen felvételt készíttetnünk, s így az esetlegesen felmerülő problémák korai stádiumban kezelhetők.



A cukrozott ételek, szénsavas italok, édességek kerülésével nagy mennyiségű plakk kialakulását előzhetjük meg. A főétkezések közti nassok elhagyásával szintén fogaink egészségét védjük. A cukormentes, xylitol tartalmú rágógumi segít a fogzománc épségét károsító savas hatás semlegesítésében. Az étkezések utáni fogmosás szintén jótékony hatású.

Fogaink épségének megőrzéséről nem csak külsőleg, de a bevitt ásványi anyagok által, belsőleg is gondoskodhatunk. A fluor utánpótlásával jelentősen csökkenthető a fogszuvasodás. Az Egyesült Államok országaiban a fluorral kiegészített csapvíz fogyasztásának köszönhetően 29 százalékkal csökkent a gyermekek közt a fogszuvasodás előfordulása. Rendszeres fluoridos kezelés fogorvosi rendelőkben is kérhető, alkalmazása különösen gyermekek számára javasolt.

A gyermekek zápfogainak és előzápfogainak rágófelületeinek védelmére alkalmazható egy speciális réteg, mellyel a fogakat bevonva extra védelem keletkezik a fogszuvasodással szemben. Az eljárás a zápfogak előretörésének idején, 5 és 7 éves, majd 10 és 14 éves kor közt történhet. A műveletet főként gyermekeknél alkalmazzák, azonban bizonyos esetekben felnőtteknél is hasznos lehet.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja