SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fogápolás és szájüregi egészség a terhesség alatt

Családinet [cikkei] - 2024-05-13
 [X]

A várandósság során számos egészségügyi szűrésre és ellenőrzésre kell járnod, így csábító lehet a gondolat, hogy legalább a fogászati szűrővizsgálatoktól megszabadulj ebben az időszakban. Ám a fogorvost ilyenkor sem szabad halogatni, sőt! A terhesség miatt ugyanis megnő bizonyos fogászati problémák kockázata, ezért kiemelten fontos, hogy ilyenkor se hanyagold el a fogászati viziteket, illetve a megfelelő, gondosan kivitelezett szájhigiéniai gyakorlatot.

A szájhigiénia fontossága várandósság idején

A szervezet számos változáson megy keresztül a terhesség alatt a hormonális változásoknak köszönhetően. Ahogy az ösztrogén- és a progeszteronszint emelkedése felelős lehet az olyan tünetekért, mint a hányás és az émelygés, ezek a változások a foglepedék okozta érzékenységre is hatással lehetnek, ami gyakran terhességi ínygyulladást okoz a kismamáknál.

Ezen kívül a reggeli rosszullétekkor jelentkező hányásban lévő sav roncsolhatja a fogzománcot, amihez még az is hozzájárul, hogy a várandósok ilyenkor hajlamosabbak kevésbé ügyelni a fogmosásra a hányinger miatt.

A terhesség ráadásul az étvágyat is megváltoztathatja, így előfordulhat, hogy bizonyos ételek után sóvárogsz. A probléma csak az, hogy nem valószínű, hogy egészséges ételeket kívánsz meg. Ha azonban állandóan cukros vagy magas szénhidráttartalmú rágcsálnivalók után nyúlsz, fennállhat nálad a fogszuvasodás kockázata is.

Fogászati kezelések terhesség esetén

A fogászati röntgenvizsgálat és bizonyos fogászati beavatkozások biztonságosan elvégezhetők a terhesség alatt. Állapotodtól függően azonban fogorvosod javasolhatja, hogy egyes kezeléseket halasszatok el legalább a második trimeszterig. Ez akkor fordulhat elő, ha tömésre vagy gyökérkezelésre van szükséged, amelyek érzéstelenítést igényelnek, és növelhetik a vetélés kockázatát az első trimeszterben.

A rendszeres fogápolás mellett szükség lesz fogkő-eltávolításra is, ami nem árt a babának, viszont a lepedék okozta terhességi ínygyulladást kezelheti. Ha a terhesség alatt mégis parodontális betegség alakul ki nálad, és a fogorvos nem tudja megmenteni a meglazult fogat, a második trimeszterben már sor kerülhet foghúzásra. Ezt követően a fogorvos megbeszéli veled a fogpótlás lehetőségeit, de ilyenkor már foghéj is szóba kerülhet egyéb sérült fogak esetén.

fogászati kezelések a terhesség alatt
fotó: freepik / TriangleProd

Teljeskörű fogászati ellátás profi szakemberekkel – Fehérvári Dental

Ha fogászati kezelésre van szükséged, válaszd a Fehérvári Dental kiváló fogorvosait. Az innovatív budai fogászat 1997-­es megalakulásuk óta arra törekszik, hogy pácienseit a lehető legmagasabb színvonalú és teljes körű ellátásban részesítse. Specialistáik a fogászat minden területét lefedik, így a bonyolult, több fogszakorvost igénylő kezelések is helyben megoldhatók. Csapatuk profi és összehangolt működése a teljes ellátási folyamat során a szakorvosi konzultációktól az adminisztratív teendőkig – mindenhol megmutatkozik, így biztonságban érezheted magad akkor is, ha tartasz a fogorvosi vizitektől.

A fogászat kialakításában és technikai felszereltségében is magas színvonalat képvisel. Háromszintes klinikájukon 3 modern kezelő és egy képalkotó diagnosztikai helyiség (panoráma röntgen, teleröntgen, CBCT, intraorális) is található.

Nyitókép: freepik / stockieimage

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja