A kutyák is nevetnek? - Fogápolási kalauz kutyatartóknak
A kutyák is tudnak nevetni?
A választ a kutyák háziasított állatként való tenyésztésének 30.000 éves történetében kereshetjük meg. A több ezer éves együttélésnek köszönhetően az ember és a kutya egyedülálló szociális kommunikációt alakítottak ki egymással. A kapcsolat kulcstényezője az oxitocin, egy olyan hormon, amely vonzalmat és bizalmat alakít ki az ember és az állat között. A sok ezer éves egymáshoz való szokás eredményeképpen a kutyák ma már úgy tudnak reagálni az emberi tekintetre és a szemkontaktusra, ahogyan csak kevés más állat. Idővel megtanulták elemezni az ember viselkedését, és mostanra meglepően árnyalt módon tudják értelmezni a magatartásunkat. Különleges képességük például, hogy pontosan tudják hogy hogyan kell értelmezniük a gesztusainkat. A Current Biology által közzétett tanulmány egy azonos, kihívást jelentő helyzetben lévő kutyák és farkasok viselkedését vizsgálta. A feladat egy húsos konzerv kinyitása volt, és míg a farkasok egyszerűen elsétáltak amikor akadályba ütköztek, a kutyák hosszan bámulták az embereket – ami azt sugallja, hogy tudták, hogy segítséget tudunk nyújtani nekik. Egy másik kutatás szerint a kutyák pontosan érzik, hogyan tehetnek boldoggá minket. Mivel szinte minden gazdi reagál, ha látja, hogy kutyája örömteli, akár visszamosolyog, akár finomságokkal kedveskedik, így a kutyák hamar megtanulták, hogy mely viselkedésüket jutalmazzuk.
Az, hogy a kutyák tudnak-e nevetni, továbbra sem tisztázott, de nyilvánvaló, hogy vidám kifejezéseik boldoggá teszik az embereket, és segítenek a mélyebb kötelék kialakulásában. Felelősségteljes kutyatartóként egyszerű lépéseket követve megőrizhetjük négylábú társaink örömteli és ragyogó mosolyát.
Milyen tünetek jelzik, hogy valami nincs rendben?
A Waltham Institute szerint a 3 évesnél idősebb kutyák túlnyomó többsége (akár 80%-a) gyulladásos szájüregi problémákkal küzd. Ez nagy terhelést jelent a szervezetüknek, ugyanis rágás közben a baktériumok bejuthatnak a vérbe, és megtelepedhetnek egyes szerveikben. A probléma nem minden esetben szemmel látható, hiszen a kutyák gyakran elrejtik fájdalmaikat, ezért sűrűn előfordul, hogy csendben szenvednek. Ahogy odafigyelünk a külső betegségeikre és sérüléseikre, úgy kell figyelnünk a szájfájdalmak észrevehető jeleire is. A fogínybetegség megállapításához figyeljünk a kutya reakciójára miközben megérintjük a száját, fájdalom esetén nem érzi kellemesnek az érintést a kisállat. Ideális esetben az ínyük rózsaszín, fogaik törtfehérek, minimális fogkőlerakódással. Esetenként a fogkő lerakódhat az íny alatt, ezért a háziállatoknak rendszeres állatorvosi vizsgálatra van szükségük.
A Waltham kutatásai segít felismerni a kutyáink fájdalmának leggyakoribb tüneteit és jeleit. Mely tünetek jeleznek problémát?
- Kellemetlen lehelet
- Rágás a száj egyik oldalán
- Étkezési nehézségek
- Kevésbé gyakran játszanak a kedvenc játékaikkal
- Kellemetlennek érzik az orruk vagy fejük érintését
- Tüsszögés vagy orrfolyás
- Véres nyál
- Súlyvesztés
- Csomók a szem alatt vagy a szájban
- Visszahúzódó íny
- Távolságtartóbb és kevésbé lelkes magatartás
A kutyák egészséges fogai boldog élethez vezetnek
A megelőzésre nagy hangsúlyt kell fektetni, hiszen korai kezelés esetén visszafordíthatjuk a fogbetegségeket. Kutatások kimutatták, hogy a kistestű fajták általában hajlamosabbak az ínybetegségek kialakulására, azonban minden kutya veszélyben van, ha nem kezelik rendszeresen. A Waltham Institute közzétett egy listátii, amely a 48 legveszélyeztetettebb kutyafajtát sorolja fel, mint az uszkár, a Yorkshire terrier, a tacskó, a shetlandi juhászkutya, az agár vagy a bichon.
Tanulmányok igazolják, hogy az altatásban végzett rendszeres fogkőeltávolítás hosszabb és elégedettebb életet eredményez. A kutatások azt is kimutatták, hogy jelentős különbségek vannak a rendszeres fogászati szűrésen részt vevő állatok és azok között, akik nem esnek át vizsgálatokon, ez eredmények szerint a rendszeresen ellenőrzött kutyák tovább élnek.
Finom falatok az egészséges fogakért
A rendszeres fogászati szűréseken kívül számos segédeszköz létezik az otthoni szájápoláshoz. Mindig konzultáljunk állatorvossal a termék alkalmasságáról, aki elmagyarázza a helyes otthoni ápolási eljárást és a termék használatát. A kutya fogászati eszközei közé tartoznak a speciális fogkefék és jutalomfalatok (Dentastix vagy Chewy Chunx). Ne feledjük, hogy egyetlen fogászati kezelés sem képes fenntartani a klinikailag egészséges fogínyt. A fogászati kezelések hasznos kiegészítői a lepedék elleni küzdelemnek, de nem helyettesítik a fogmosást és a rendszeres ellenőrzéseket.
Hogyan viszonyulnak a magyarok a kutyák szájhigiéniájához?
A Pedigree felmérése meglepő eredményeket tárt fel a magyar kutyatulajdonosok ismereteiről. Meglehetősen megdöbbentő az a tény, hogy a válaszadók közel fele (49%) nincs tisztában azzal, hogy hogyan tud vigyázni kutyája fogaira, egynegyede (24%) nem tudja, hogy milyen gyakran kell fogászati vizsgálatra vinni kiskedvencét, egyharmada (34%) pedig úgy gondolja, hogy egyáltalán nem kell ápolnia négylábú társa fogait.
A felmérés további eredményei:
- A válaszadók 57%-a csak akkor tisztítja a kisállata fogait, ha szájhigiéniás problémát észlel
- 34% úgy gondolja, hogy a kutyák maguk tisztítják a fogaikat
- 24%-uk azt válaszolta, hogy elég, ha csak 3 évente viszik el házikedvencüket fogászati ellenőrzésre
Váratlan válaszok érkeztek az alábbi kérdésre is: Mit kell tenni, ha a kutyának görbén állnak a fogai, vagy más fogászati rendellenességei vannak?
A gazdik 49%-a úgy gondolja, hogy nem kell semmit tennie, az állat természetesen alkalmazkodik a fogászati rendellenességekhez.
A Waltham Intézetről
A Waltham Intézet a Mars Petcare tudományos központja, amely több tudományterületen dolgozik, mint például a háziállatok tápanyagigénye, a kutya és macska mikrobiomja, az egészség és a betegségek biomarkerei, valamint a táplálkozási viselkedés. A Waltham által megszerzett tudás létfontosságú a háziállatok jobb világának életre keltésében. Az Intézet több mint 50 éve vezető tudományos szaktekintély a kisállatok táplálkozásának és egészségének területén.
Közösségi hozzászólások: