Rendszeres fogmosással egészségünk megőrzéséért
A fogmosás elhanyagolása kapcsán a legtöbbször a szuvasodó fogak, rossz lehelet és ínybetegségek jutnak először eszünkbe. Az amerikai Centers for Disease Control and Prevention egészségügyi szervezet szakemberei azonban állítják, hogy a fogápolás mellőzése a szervezetben kialakult számos súlyos betegség forrása lehet.
A szájhigiénia elhanyagolása, s az ebből fakadó egészségügyi problémák a társadalom igen széles rétegeit érintik. Az Egyesült Államokban öt egyénből négy szenved ínybetegségektől. Hazánkban pedig a 6-14 éves gyermekek mintegy 80 százaléka rendelkezik szuvas maradó, vagy tejfogakkal.
Az ínybetegségektől szenvedő egyének szervezetében krónikus alacsony-fokú fertőzés áll fenn, mely így az egész szervezetre hatást gyakorol. Az íny betegségei játszanak szerepet a vérárammal terjedő betegségek kialakulásában. A nem megfelelően ápolt szájüregben élő baktériumok a keringésbe jutva a test legkülönbözőbb pontjain képesek gyulladást okozni.
Egy másik megközelítés szerint a száj fertőzései hatást gyakorolnak az immunrendszerre is, s így a test számos más pontján is gyulladásokat keltenek.
Friss kutatások közlése alapján az ínybetegségek a szívproblémák és a stroke kialakulásában is szerepet játszanak. A szövődmények kockázata rendszerint egyenes arányban nő a gyulladás, a fertőzöttség mértékével.
Közismert tény, hogy cukorbetegek esetében a betegség gyakorta vezet a fogak romlásához, s ínyproblémák megjelenéséhez. Kutatók most azt vizsgálják, hogy mivel az íny fertőzöttsége számos baktérium megjelenésével jár, s ezek a már említett problémákon kívül hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához is, vajon kétirányú folyamat áll-e fenn. Ez esetben ugyanis a két probléma egyidejű kezelésével mindkét betegség terén javulás lenne elérhető.
A vizsgálati adatok alapján igazolt tény, hogy nők estében a közepes, illetve súlyos állapotú ínybetegség kétszeresére növeli a koraszülés kockázatát. Ezen kívül a betegek esetében gyakori alacsony súllyal született magzat világra hozatala, s a különböző születési rendellenességek kialakulása.
Az ínybetegségek számos formája ismert. Bizonyos esetekben a betegség az íny vérzésével jár. Súlyosabb esetekben a gyulladás az íny visszahúzódásához vezet, mely által a fogak gyökere szabaddá válik, s így azok érzékenysége fokozódik. Szintén a gyulladás váltja ki az akár folyamatosan fennálló rossz leheletet, a duzzadt, érzékeny ínyt.
A betegség, s annak súlyos szövődményeinek elkerülése végett a legalapvetőbb rendszeres, fluorid tartalmú fogkrémmel végzett alapos fogmosáson kívül javasolt többek közt a szénsavas italok fogyasztásának kerülése. A savas közeg ugyanis kiválóan alkalmas a fogak szuvasodásának, az íny betegségeinek előidézésére.
Természetesen a cukrozott italok és rágcsálnivalók is kerülendők fogaink egészségének megőrzése érdekében.
A javasolt napi ötszöri rostdús gyümölcs és zöldségfogyasztáson kívül a szájhigiénia megőrzése szempontjából ajánlott fluor tartalmú ásványvíz fogyasztása.
A dohányosok körében hétszer nagyobb az ínybetegségek kialakulásának kockázata, szemben a nemdohányzókkal. Ezen okból javasolt a túlzott alkohol fogyasztás mellőzése is.
A szülők számára nem ajánlott a gyermekkel egy pohárból, üvegből folyadékot inni, mivel így az esetlegesen a szájüregben jelen lévő baktériumot csemeténk szervezetébe juttathatjuk.
Természetesen a fenti óvintézkedéseken kívül a rendszeres fogorvosi ellenőrzés az, amivel a legtöbbet tehetjünk egészségünk érdekében. A szuvas fog betömhető, az ínygyulladás kezelhető. Megelőzés szempontjából legalább évente egy alkalommal ajánlott fogorvosunk felkeresése, s ezzel a fogbetegségek súlyos szövődményeit is elkerülhetjük.
A hír alapjául a „Gum Disease Can Trigger Host of Problems” cikk szolgált.
Közösségi hozzászólások: