SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rendszeres fogmosással egészségünk megőrzéséért

Családinet [cikkei] - 2006-12-15
A szájhigiénia elhanyagolása számos súlyos betegség kiváltó oka lehet. A nem megfelelően ápolt fogsor a szervezetben akár cukorbetegséget, vagy szívproblémákat is előidézhet.

A fogmosás elhanyagolása kapcsán a legtöbbször a szuvasodó fogak, rossz lehelet és ínybetegségek jutnak először eszünkbe. Az amerikai Centers for Disease Control and Prevention egészségügyi szervezet szakemberei azonban állítják, hogy a fogápolás mellőzése a szervezetben kialakult számos súlyos betegség forrása lehet.

 

A szájhigiénia elhanyagolása, s az ebből fakadó egészségügyi problémák a társadalom igen széles rétegeit érintik. Az Egyesült Államokban öt egyénből négy szenved ínybetegségektől. Hazánkban pedig a 6-14 éves gyermekek mintegy 80 százaléka rendelkezik szuvas maradó, vagy tejfogakkal.

 

Az ínybetegségektől szenvedő egyének szervezetében krónikus alacsony-fokú fertőzés áll fenn, mely így az egész szervezetre hatást gyakorol. Az íny betegségei játszanak szerepet a vérárammal terjedő betegségek kialakulásában. A nem megfelelően ápolt szájüregben élő baktériumok a keringésbe jutva a test legkülönbözőbb pontjain képesek gyulladást okozni.

 

Egy másik megközelítés szerint a száj fertőzései hatást gyakorolnak az immunrendszerre is, s így a test számos más pontján is gyulladásokat keltenek.

 

Friss kutatások közlése alapján az ínybetegségek a szívproblémák és a stroke kialakulásában is szerepet játszanak. A szövődmények kockázata rendszerint egyenes arányban nő a gyulladás, a fertőzöttség mértékével.

 

Közismert tény, hogy cukorbetegek esetében a betegség gyakorta vezet a fogak romlásához, s ínyproblémák megjelenéséhez. Kutatók most azt vizsgálják, hogy mivel az íny fertőzöttsége számos baktérium megjelenésével jár, s ezek a már említett problémákon kívül hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához is, vajon kétirányú folyamat áll-e fenn. Ez esetben ugyanis a két probléma egyidejű kezelésével mindkét betegség terén javulás lenne elérhető.

 

A vizsgálati adatok alapján igazolt tény, hogy nők estében a közepes, illetve súlyos állapotú ínybetegség kétszeresére növeli a koraszülés kockázatát. Ezen kívül a betegek esetében gyakori alacsony súllyal született magzat világra hozatala, s a különböző születési rendellenességek kialakulása.

 

Az ínybetegségek számos formája ismert. Bizonyos esetekben a betegség az íny vérzésével jár. Súlyosabb esetekben a gyulladás az íny visszahúzódásához vezet, mely által a fogak gyökere szabaddá válik, s így azok érzékenysége fokozódik. Szintén a gyulladás váltja ki az akár folyamatosan fennálló rossz leheletet, a duzzadt, érzékeny ínyt.

 

A betegség, s annak súlyos szövődményeinek elkerülése végett a legalapvetőbb rendszeres, fluorid tartalmú fogkrémmel végzett alapos fogmosáson kívül javasolt többek közt a szénsavas italok fogyasztásának kerülése. A savas közeg ugyanis kiválóan alkalmas a fogak szuvasodásának, az íny betegségeinek előidézésére.

 

Természetesen a cukrozott italok és rágcsálnivalók is kerülendők fogaink egészségének megőrzése érdekében.

 

A javasolt napi ötszöri rostdús gyümölcs és zöldségfogyasztáson kívül a szájhigiénia megőrzése szempontjából ajánlott fluor tartalmú ásványvíz fogyasztása.

 

A dohányosok körében hétszer nagyobb az ínybetegségek kialakulásának kockázata, szemben a nemdohányzókkal. Ezen okból javasolt a túlzott alkohol fogyasztás mellőzése is.

 

A szülők számára nem ajánlott a gyermekkel egy pohárból, üvegből folyadékot inni, mivel így az esetlegesen a szájüregben jelen lévő baktériumot csemeténk szervezetébe juttathatjuk.

 

Természetesen a fenti óvintézkedéseken kívül a rendszeres fogorvosi ellenőrzés az, amivel a legtöbbet tehetjünk egészségünk érdekében. A szuvas fog betömhető, az ínygyulladás kezelhető. Megelőzés szempontjából legalább évente egy alkalommal ajánlott fogorvosunk felkeresése, s ezzel a fogbetegségek súlyos szövődményeit is elkerülhetjük.

 

A hír alapjául a „Gum Disease Can Trigger Host of Problems” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja