SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Családinet [cikkei] - 2024-12-17
Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Ha a lepedéket 24 órán belül nem távolítjuk el a fogak nem öntisztuló felszíneiről (fognyak, fogközök), fogínygyulladás alakulhat ki. A fogak nem megfelelő mechanikus tisztítása, még ha rendszeresen is történik, szintén gyulladáshoz és fogászati problémákhoz vezethet.

A Semmelweis Egyetem legújabb kutatása azt vizsgálta, milyen mértékben járul hozzá az oktatással kiegészített, személyre szabott szájhigiénés gyakorlat követése a fogászati betegségek megelőzéséhez, visszaszorításához.

A vizsgálatban 102 felnőtt páciens vett részt, akiket két fő csoportra – ínygyulladással és fogágybetegséggel küzdők – és további négy alcsoportba osztottak leképezve a piacon jelenleg elérhető leggyakoribb szájhigiéniás eszközöket és technikákat.

Ezek alapján manuális fogkefét, elektromos fogkefét; illetve fogselymet, fogköztisztítót használókat, valamint egyedileg gyártott eszközökkel egyéni szájhigiénés protokollt követőket különböztettek meg, vizsgálva azt is, mennyiben tér el az eredmény, ha valaki részletes és rendszeres oktatás, háttértudás nélkül használja az egyes eszközöket.

A változást négy, fogorvosi szék mellett alkalmazható diagnosztikai módszerrel ellenőrizték: a fogak felszínén található lepedék és az ínygyulladás okozta ínyvérzés mértékének mérésével; valamint egy speciális fogköztisztító kefe hatására fellépő vérzés, és egy a nyálban található enzim mennyiségének mérésével.

Utóbbi kettő a gyulladást egészen korai fázisban képes kimutatni, míg hagyományos mérések, melyeket a fogágybetegségek diagnosztizálására alkalmazott szondával végeznek, csak a már klinikailag látható gyulladást jelzik.

Az egyedi szájhigiéniás protokollt követő csoportokban két hét alatt megszűnt a gyulladás, míg a többi, hagyományos eszközöket használó résztvevőknél három hónap elteltével volt érzékelhető javulás.

A konzultáció és bemérés után a páciensek a fogorvostól és dentálhiginiékusoktól megkapják a fogaik és fogközeik méretéhez megfelelő eszközöket (nem térített), amelyek a következő időpontig – megfelelő használat esetén – három hónapig elegendők.

„A személyre szabott szájhigiénés oktatás és egyedi eszközök használatával csökkenthető és visszafordítható a gyulladás, a lebontó folyamatok és szövetveszteség mértéke lassítható” – mondja dr. Simon Fanni, a Semmelweis Egyetem Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézetének munkatársa, a tanulmány első szerzője.

dr. Simon Fanni

Mivel a baktériumok legnagyobb számban a fogközökben telepednek meg, a száj és fogak egészségének megőrzéséhez ezek megfelelő mechanikai tisztítására van szükség. A piacon kapható fogkefék és fogköztisztítók önmagukban nem mindig váltják be a hozzájuk fűzött reményt, ezért van szükség személyre szabott eszközökre – írják a szerzők.

Emellett a rendszeres fogorvosi és dentálhigiéniás nyomonkövetés is elengedhetetlen – hangsúlyozzák a kutatók. „A legfontosabb a minél korábbi diagnózis felállítása; nagyon sok fogorvosi szék mellett használható indikátor létezik, melyekkel a betegség a tünetek megjelenése előtt előre jelezhető” – mondja dr. Németh Orsolya, a Semmelweis Egyetem Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézetének igazgatója, a tanulmány utolsó szerzője.

dr. Németh Orsolya

Az intézetben hosszú távú szájhigiéniás program működik, ahol fogorvosok és dentálhigiénikusok segítenek a helyes fog- és fogköztisztítás elsajátításában, személyre szabott eszközök kiválasztásában, háttértudást nyújtanak a szájüreg egészségének fenntartásához és rendszeres konzultációkon követik nyomon a változást.

A Semmelweis Egyetem korábbi oktatóvideója a témában:

Fotó: Semmeweis Egyetem – Zellei Boglárka, illusztráció: iStock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

A fiatal lány egy 2022-ben elkövetett bűntettben lehet érintett.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Élet szívbetegséggel - gyakorlati tanácsok az egészségmegőrzéshez

Élet szívbetegséggel - gyakorlati tanácsok az egészségmegőrzéshez

A szív- és érrendszeri betegségekkel élők számára a mindennapi élet során különösen fontos az egészségtudatos életmód, hogy csökkentsék a szövődmények kockázatát, és megőrizzék életminőségüket. Az alábbiakban olyan szakértői tanácsokat osztunk meg, amelyek segíthetnek a szív egészségének megőrzésében.
Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Egy ittas sofőr okozta balesetben hunyt el Mari Angel, egy fiatal youtuber. Pár órával a tragédia előtt azzal a kérdéssel is foglalkozott utolsó videójában, hogy vajon mi történik a halál után.
Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Világszerte 1,3 millió, Európában 450.000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte. A rosszindulatú daganat korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, amelynek egyik legkorszerűbb eszköze a mesterséges intelligencia (MI) által támogatott, gáton keresztüli fúziós biopszia. Az eljárás az MR- és ultrahangképek 3D-s összevetítéssel tűpontos mintavételt biztosít a prosztata szöveteiből. A férfiegészség hónap alkalmából dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont privát urológiai osztályának vezető főorvosa és a Nemzetközi MRT- és Mesterséges Intelligencia Vezérelt Diagnosztikai Központ vezetője ismerteti a szűrővizsgálatokkal kapcsolatos tudnivalókat, tévhiteket, valamint a fúziós prosztatamintavétel előnyeit.

A szerkesztő ajánlja