SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Családinet [cikkei] - 2024-12-17
Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Ha a lepedéket 24 órán belül nem távolítjuk el a fogak nem öntisztuló felszíneiről (fognyak, fogközök), fogínygyulladás alakulhat ki. A fogak nem megfelelő mechanikus tisztítása, még ha rendszeresen is történik, szintén gyulladáshoz és fogászati problémákhoz vezethet.

A Semmelweis Egyetem legújabb kutatása azt vizsgálta, milyen mértékben járul hozzá az oktatással kiegészített, személyre szabott szájhigiénés gyakorlat követése a fogászati betegségek megelőzéséhez, visszaszorításához.

A vizsgálatban 102 felnőtt páciens vett részt, akiket két fő csoportra – ínygyulladással és fogágybetegséggel küzdők – és további négy alcsoportba osztottak leképezve a piacon jelenleg elérhető leggyakoribb szájhigiéniás eszközöket és technikákat.

Ezek alapján manuális fogkefét, elektromos fogkefét; illetve fogselymet, fogköztisztítót használókat, valamint egyedileg gyártott eszközökkel egyéni szájhigiénés protokollt követőket különböztettek meg, vizsgálva azt is, mennyiben tér el az eredmény, ha valaki részletes és rendszeres oktatás, háttértudás nélkül használja az egyes eszközöket.

A változást négy, fogorvosi szék mellett alkalmazható diagnosztikai módszerrel ellenőrizték: a fogak felszínén található lepedék és az ínygyulladás okozta ínyvérzés mértékének mérésével; valamint egy speciális fogköztisztító kefe hatására fellépő vérzés, és egy a nyálban található enzim mennyiségének mérésével.

Utóbbi kettő a gyulladást egészen korai fázisban képes kimutatni, míg hagyományos mérések, melyeket a fogágybetegségek diagnosztizálására alkalmazott szondával végeznek, csak a már klinikailag látható gyulladást jelzik.

Az egyedi szájhigiéniás protokollt követő csoportokban két hét alatt megszűnt a gyulladás, míg a többi, hagyományos eszközöket használó résztvevőknél három hónap elteltével volt érzékelhető javulás.

A konzultáció és bemérés után a páciensek a fogorvostól és dentálhiginiékusoktól megkapják a fogaik és fogközeik méretéhez megfelelő eszközöket (nem térített), amelyek a következő időpontig – megfelelő használat esetén – három hónapig elegendők.

„A személyre szabott szájhigiénés oktatás és egyedi eszközök használatával csökkenthető és visszafordítható a gyulladás, a lebontó folyamatok és szövetveszteség mértéke lassítható” – mondja dr. Simon Fanni, a Semmelweis Egyetem Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézetének munkatársa, a tanulmány első szerzője.

dr. Simon Fanni

Mivel a baktériumok legnagyobb számban a fogközökben telepednek meg, a száj és fogak egészségének megőrzéséhez ezek megfelelő mechanikai tisztítására van szükség. A piacon kapható fogkefék és fogköztisztítók önmagukban nem mindig váltják be a hozzájuk fűzött reményt, ezért van szükség személyre szabott eszközökre – írják a szerzők.

Emellett a rendszeres fogorvosi és dentálhigiéniás nyomonkövetés is elengedhetetlen – hangsúlyozzák a kutatók. „A legfontosabb a minél korábbi diagnózis felállítása; nagyon sok fogorvosi szék mellett használható indikátor létezik, melyekkel a betegség a tünetek megjelenése előtt előre jelezhető” – mondja dr. Németh Orsolya, a Semmelweis Egyetem Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézetének igazgatója, a tanulmány utolsó szerzője.

dr. Németh Orsolya

Az intézetben hosszú távú szájhigiéniás program működik, ahol fogorvosok és dentálhigiénikusok segítenek a helyes fog- és fogköztisztítás elsajátításában, személyre szabott eszközök kiválasztásában, háttértudást nyújtanak a szájüreg egészségének fenntartásához és rendszeres konzultációkon követik nyomon a változást.

A Semmelweis Egyetem korábbi oktatóvideója a témában:

Fotó: Semmeweis Egyetem – Zellei Boglárka, illusztráció: iStock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja