SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Laktóz érzékenységgel tejterméket?

Családinet [cikkei] - 2006-10-11
A laktózra, vagyis tejcukorra érzékeny gyermekek számára is fontos, hogy elegendő mennyiségű tejterméket fogyasszanak a csontok egészséges fejlődése érdekében, olvasható az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) közleményében.

A laktóz olyan természetes cukor, mely a tejben, illetve a tejtermékekben található. Laktóz érzékenységről beszélünk, amikor az adott egyén szervezete nem termel elegendő, a laktóz lebontásához nélkülözhetetlen laktáz enzimet. Mivel így a laktóz emésztése nem megfelelően megy végbe, a laktóz érzékenység tünetei gyomorgörcs, puffadás, hányás, hasmenés.

 

Az AAP jelen közleményét megelőzően vizsgálatok során bizonyította, hogy még a laktóz érzékeny gyermekek számára sem okoz problémát kis mennyiségű tej elfogyasztása, különösen, amennyiben más ételekkel vegyítve történik. Bizonyos kemény sajtok, joghurtok, laktózmentes, vagy csökkentett laktóz tartalmú tej elfogyasztása is jól tolerálható.

 

Mindezek alapján tehát az AAP kifejezetten ellenzi a tejtermékek étrendből való teljes kizárását gyermek, illetve serdülőkorban.

Alternatív megoldásként a következő lehetőségeket ajánlja.

 

Lassan és fokozatosan vezessük be étrendünkbe a tejtermékeket.

Tejet mindig más étellel együtt fogyasszunk.

Válasszunk alacsony laktóz tartalmú sajtokat. Ilyen például a cheddar.

Keressük a laktóz mentes, vagy csökkentett laktóz tartalmú termékeket.

A joghurtok közül válasszük az élő aktív kultúrával kiegészített termékeket, ezek ugyanis segítik a laktóz emésztését.

 

Amennyiben tehát gyermekünk laktóz érzékeny, vagy tünetei megegyeznek a fent leírtakkal, keressük fel háziorvosunkat, s közösen egyeztetve törekedjünk a kalcium természetes forrásokból történő pótlására a megfelelő fejlődés érdekében.

 

A hír alapjául a „Lactose intolerant kids should not avoid dairy” cikk szolgált.

 

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja