Öt lépésben a migrén ellen
A Mayo Clinic orvosai éppen ezért 5 pontban összefoglalták a megelőzéshez szükséges legfontosabb lépéseket.
Elsőként kerüljük el a migrént kiváltó tényezőket. Ezek lehetnek túl kevés, vagy épp túl sok alvás, alkohol, koffein, rendszertelen étkezés, vagy koplalás.
A menstruáció, a stressz és az idegeskedés mind hozzájárulnak a rohamok jelentkezéséhez.
Legyen célunk egy egészséges életvitel kialakítása. Ebben szerepeljen elegendő alvás, rendszeres mozgás is.
A gyógyszeres kezelést kiegészíthetjük alternatív gyógymódokkal is. Rendszeresen relaxáljunk, ismerjük meg a biofeedback technikát. A biofeedback során képessé válunk olyan folyamatok befolyásolására, mint például a vérnyomás, vagy szívverés, melyeket normál körülmények között a testünk irányít. Ezáltal akár a rohamok kontrollálását is kezünkben tarthatjuk. A biofeedback a világ számos országában elfogadott módja a migrén kezelésének.
Vezzessünk migrén-naplót, melyben feljegyezzük az egyes rohamok hosszát, kiváltó okát. Különösen fontos, hogy egy-egy új gyógyszer, vagy kezelési mód bevezetését nyomon kövessük, így a későbbiekben látni fogjuk, mi hozott javulást, s melyik az a szer, mely nem használt.
Amennyiben a migrén változatlanul része mindennapjainknak, kérjünk orvosi segítséget. A rohamok megszüntetésére nem létezik ugyan általános szer, azonban bizonyos esetekben fogamzásgátló, antidepresszánsok, vagy fájdalomcsillapító szedésével javulás érhető el. Ezek azonban, az esetleges mellékhatások miatt egyértelműen csakis orvosi ellenőrzés mellett szedhetők.
A migrének az életkorral együtt változnak. Leggyakrabban a termékeny években jelentkeznek, majd a változókor után jellemzően javul a betegek állapota. A 65 éves kor felett fellépő migrén pedig már további kivizsgálást igényel. Ebben az életkorban ugyanis egyáltalán nem jellemző rohamok jelentkezése, így előfordulása más betegségekre utalhat.
A hír alapjául a „Migraine Prevention Rare in Women” cikk szolgált.
Közösségi hozzászólások: