SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Öt lépésben a migrén ellen

Családinet [cikkei] - 2006-10-09
Az Egyesült Államokban élő nők közül 28 millióan szenvednek rendszeresen migréntől. Azonban a betegek mindössze 3-5 százaléka gondoskodik a rohamok megelőzéséről.

A Mayo Clinic orvosai éppen ezért 5 pontban összefoglalták a megelőzéshez szükséges legfontosabb lépéseket.

 

Elsőként kerüljük el a migrént kiváltó tényezőket. Ezek lehetnek túl kevés, vagy épp túl sok alvás, alkohol, koffein, rendszertelen étkezés, vagy koplalás.

A menstruáció, a stressz és az idegeskedés mind hozzájárulnak a rohamok jelentkezéséhez.

 

Legyen célunk egy egészséges életvitel kialakítása. Ebben szerepeljen elegendő alvás, rendszeres mozgás is.

A gyógyszeres kezelést kiegészíthetjük alternatív gyógymódokkal is. Rendszeresen relaxáljunk, ismerjük meg a biofeedback technikát. A biofeedback során képessé válunk olyan folyamatok befolyásolására, mint például a vérnyomás, vagy szívverés, melyeket normál körülmények között a testünk irányít. Ezáltal akár a rohamok kontrollálását is kezünkben tarthatjuk. A biofeedback a világ számos országában elfogadott módja a migrén kezelésének.

 

Vezzessünk migrén-naplót, melyben feljegyezzük az egyes rohamok hosszát, kiváltó okát. Különösen fontos, hogy egy-egy új gyógyszer, vagy kezelési mód bevezetését nyomon kövessük, így a későbbiekben látni fogjuk, mi hozott javulást, s melyik az a szer, mely nem használt.

 

Amennyiben a migrén változatlanul része mindennapjainknak, kérjünk orvosi segítséget. A rohamok megszüntetésére nem létezik ugyan általános szer, azonban bizonyos esetekben fogamzásgátló, antidepresszánsok, vagy fájdalomcsillapító szedésével javulás érhető el. Ezek azonban, az esetleges mellékhatások miatt egyértelműen csakis orvosi ellenőrzés mellett szedhetők.

 

A migrének az életkorral együtt változnak. Leggyakrabban a termékeny években jelentkeznek, majd a változókor után jellemzően javul a betegek állapota. A 65 éves kor felett fellépő migrén pedig már további kivizsgálást igényel. Ebben az életkorban ugyanis egyáltalán nem jellemző rohamok jelentkezése, így előfordulása más betegségekre utalhat.

 

A hír alapjául a „Migraine Prevention Rare in Women” cikk szolgált.

 

 

 www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja