SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szakértők szerint ezért kellene abbahagynod a tehéntej fogyasztását

Családinet [cikkei] - 2019-04-30
A táplákozásszakértők szerint minél gyorsabban abba kellene hagyni a tehéntej fogyasztását.

A tehéntej fogyasztása körül még mindig megosztott a táplálkozással foglalkozó szakemberek véleménye, ugyanis sokak szerint a tehéntej remek kalciumforrás. Bodo Melnik nutricionista kutató szerint azonban ez az állati eredetű termék ártalmasabb az emberi egészségre nézve, mint amennyi jótékony hatással rendelkezik.

Egy kisbaba számára a legtáplálóbb energiaforrás az anyatej, amelyben megfelelő arányban vannak jelen a növekedést elősegítő tápanyagok és a baba immunrendszerét erősítő molekulák. Azonban érdekes, hogy az ember az egyetlen olyan emlős, amely élete során más állatok tejét fogyasztja. Már kiskortól kezdve, hiszen az elmúlt évtizedekben elterjedt az a nézet, hogy ha egészséges csontozatot szeretne a szülő a gyerekének, akkor naponta adjon neki tejet. Azonban a táplálkozásszakértők szerint nem lenne szükség annyi tej fogyasztására, mivel a felmérések igazolták, hogy a lakosság 65 százalékának nehézséget okoz a tej megemésztése, köszönhetően a laktózérzékenységnek, ami ugyan nem súlyos probléma, de könnyen okozhat haspuffadást, hasi görcsöket, gázképződést, émelygést és hasmenést.

A kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy a túlzott tejfogyasztás megnövelheti a petefészekdaganat, a szklerózis multiplex, a magas koleszterinszint előfordulási esélyét.

Melnik professzor, aki a University of Osnabruck munkatársa, felfedezte, hogy ha valaki tejet iszik, akkor az agyához olyan üzenetek jutnak el, amelyek arra ösztönzik a központi idegrendszert, hogy beindítsa a növekedést, mint amikor a kisbaba anyatejet iszik. Ennek hatására a felnőttek szervezetében beindulhat a tumorok képződése, főként abban az esetben, ha génmódosított takarmányokkal táplált tehenek tejét fogyasztja valaki.

Melnik észrevételeit azonban még több tudományos kutatásnak kell alátámasztania, de addig is egyre több szakember javasolja azt, hogy ha lehet, hagyjunk fel a túlzott tehéntej fogyasztásával.

Forrás: Filantropikum 
Kép: StockSnap / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja