Mire jó még az anyatej?
Kissné Duró Ágota [cikkei] - 2020-12-18
Azt mindannyian tudjuk, hogy az anyatej a lehető legjobb táplálék, amit egy kisbaba kaphat. De a táplálás mellett másra is be lehet vetni - olyasmire is, amire nem is gondoltunk volna.
Azt mindannyian tudjuk, hogy az anyatej a lehető legjobb táplálék, amit egy kisbaba kaphat. De a táplálás mellett másra is be lehet vetni – olyasmire is, amire nem is gondoltunk volna.
- Megfázás: kisbabánk megfázott – legalábbis szerintünk. Szörcsög az orra, de kiszívni még nem szeretnénk. Ott gubbasztunk a kiságy mellett, hogy kap-e rendesen levegőt. Bújjuk a netet, de az orrspray-ket csak 1,2,3 hónapos kor felett ajánlják. Majd találunk egy cikket, amiben egy védőnő azt tanácsolja, hogy csöppentsünk anyatejet a baba orrába. És kipróbáljuk. És működik! Az anyatejben gyulladásgátló és antibakteriális anyagok vannak. Ezek hatnak akkor, amikor a gyulladt, irritált orrnyálkahártyával találkoznak. Az eredmény: nyugodtan szuszogó baba, és nyugodt anya. Próbálhatjuk közvetlenül a mellből az orrba csöppenteni az anyatejet, de akár a K vitaminhoz kapott pipetta is a segítségünkre lehet. Ráadásul mennyiségi megkötés sincs.
- A szem váladékozása: sok anyuka találkozik vele, hogy a baba szeme váladékozik. Néha annyira, hogy szegény gyermek ki sem tudja nyitni. Ilyenkor először a meleg vizes lemosást szokták ajánlani (kívülről a szemzug felé törölve), ami szintén segíthet. De érdemes lehet az anyatejet is bevetni. Itt ismételten a fent említett antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatások érvényesülnek. Csöppenthetjük közvetlenül is, de akár itt is használhatunk pipettát. Nem muszáj, hogy a gyermek szeme nyitva legyen – csukott szemen keresztül is lefolyik az anyatej addig, ahol a segítségre szükség van.
- Sebes mellbimbó: a szoptatástól, vagy a fogzó kisbabánktól szerzett sebeket is gyógyíthatja maga az anyatej. Szoptatás után egy picit fejjünk ki és kenjük el a mellbimbón, majd hagyjuk rászáradni. Csodákra képes ebben az esetben is.
- Fürdővíz: sok anyuka tesz el a fagyasztóba lefejt tejet, majd hónapokkal később, mikor már fogyasztásra alkalmatlan, a kukában végzi az értékes nedű. Érdemes ilyenkor kiolvasztani az anyatejet, és a baba fürdővízébe önteni, mert puhítja a bőrt. Továbbá így azt is elmondhatjuk magunkról, hogy tejben (vajban) fürösztjük a gyermekünket. (Természetesen a saját fürdővizünkbe is önthetjük, néha nekünk is jár egy kis kényeztetés.)
- Szappan: sok anyuka a fürdővízbe való öntés helyett szappant készít az anyatejből. Az ok itt is ugyanaz: jó hatással van a bőrre. Ha mi magunk nem is állunk neki szappant főzni, az interneten keresgélve találunk olyan kézművest, aki elkészíti helyettünk.
Fotó: Ben Kerckx-től a paxabay.com-on
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Gyermek szájápolás
Következő hír
Mitől lesz boldog a baba?
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Közösségi hozzászólások: