SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mire jó még az anyatej?

Kissné Duró Ágota [cikkei] - 2020-12-18
Azt mindannyian tudjuk, hogy az anyatej a lehető legjobb táplálék, amit egy kisbaba kaphat. De a táplálás mellett másra is be lehet vetni - olyasmire is, amire nem is gondoltunk volna.
Mire jó még az anyatej?

Azt mindannyian tudjuk, hogy az anyatej a lehető legjobb táplálék, amit egy kisbaba kaphat. De a táplálás mellett másra is be lehet vetni – olyasmire is, amire nem is gondoltunk volna.

  1. Megfázás: kisbabánk megfázott – legalábbis szerintünk. Szörcsög az orra, de kiszívni még nem szeretnénk. Ott gubbasztunk a kiságy mellett, hogy kap-e rendesen levegőt. Bújjuk a netet, de az orrspray-ket csak 1,2,3 hónapos kor felett ajánlják. Majd találunk egy cikket, amiben egy védőnő azt tanácsolja, hogy csöppentsünk anyatejet a baba orrába. És kipróbáljuk. És működik! Az anyatejben gyulladásgátló és antibakteriális anyagok vannak. Ezek hatnak akkor, amikor a gyulladt, irritált orrnyálkahártyával találkoznak. Az eredmény: nyugodtan szuszogó baba, és nyugodt anya. Próbálhatjuk közvetlenül a mellből az orrba csöppenteni az anyatejet, de akár a K vitaminhoz kapott pipetta is a segítségünkre lehet. Ráadásul mennyiségi megkötés sincs.
     
  2. A szem váladékozása: sok anyuka találkozik vele, hogy a baba szeme váladékozik. Néha annyira, hogy szegény gyermek ki sem tudja nyitni. Ilyenkor először a meleg vizes lemosást szokták ajánlani (kívülről a szemzug felé törölve), ami szintén segíthet. De érdemes lehet az anyatejet is bevetni. Itt ismételten a fent említett antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatások érvényesülnek. Csöppenthetjük közvetlenül is, de akár itt is használhatunk pipettát. Nem muszáj, hogy a gyermek szeme nyitva legyen – csukott szemen keresztül is lefolyik az anyatej addig, ahol a segítségre szükség van.

     
  3. Sebes mellbimbó: a szoptatástól, vagy a fogzó kisbabánktól szerzett sebeket is gyógyíthatja maga az anyatej. Szoptatás után egy picit fejjünk ki és kenjük el a mellbimbón, majd hagyjuk rászáradni. Csodákra képes ebben az esetben is. 
     
  4. Fürdővíz: sok anyuka tesz el a fagyasztóba lefejt tejet, majd hónapokkal később, mikor már fogyasztásra alkalmatlan, a kukában végzi az értékes nedű. Érdemes ilyenkor kiolvasztani az anyatejet, és a baba fürdővízébe önteni, mert puhítja a bőrt. Továbbá így azt is elmondhatjuk magunkról, hogy tejben (vajban) fürösztjük a gyermekünket. (Természetesen a saját fürdővizünkbe is önthetjük, néha nekünk is jár egy kis kényeztetés.)
     
  5. Szappan: sok anyuka a fürdővízbe való öntés helyett szappant készít az anyatejből. Az ok itt is ugyanaz: jó hatással van a bőrre. Ha mi magunk nem is állunk neki szappant főzni, az interneten keresgélve találunk olyan kézművest, aki elkészíti helyettünk.

Fotó: Ben Kerckx-től a paxabay.com-on

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja