SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudnivalók az anyatejadásról

Családinet [cikkei] - 2017-08-10
Minden, amit tudnod kell, ha anyatejet szeretnél leadni.


Hogyan lehet valaki tejadó anya?

Az első anyatejadást meg kell előznie néhány vizsgálatnak, amely az anyatejet megkapó csecsemők érdekében elengedhetetlen.

Ezek a következők: tüdőszűrés, HIV-, Wa-, székletvizsgálat és a bőr megtekintése.

Ez így első olvasásra elég soknak tűnik, de ha a védőnőd segítségét kéred, akkor:

A védőnő:

1. segít megkeresni a Wa (Wassermann vizsgálat) eredményét: ezt a vizsgálatot a várandósság alatt általában az első vérvételkor elvégzik. A vizsgálatot többféleképpen is jelölhetik, ezek a következők lehetnek:  WA vagy VDRL vagy LUES vagy RPR vagy TPHA vagy CARDOLIP vagy PORTNOY. Az eredménye nem számszerű, hanem negatív vagy pozitív. A leletet be kell küldeni az Anyatejgyűjtő Állomásra, 1 éven belüli negatív eredmény fogadható el.
2. megtekinti a bőrödet (probléma esetén a vizsgálatot szakorvos végzi el), 1 hónapon belüli eredmény szükséges.


Ahová neked kell elmenned:

1. a tüdőszűrő vizsgálatra: ha nincs 1 éven belüli negatív leleted, ez a vizsgálat az Te szempontodból is hasznos, hiszen általában a várandósság miatt az éppen aktuális szűrővizsgálat elmaradt (az anyatej termelődésére és a saját gyermekedre nézve semmilyen káros hatása nincs a vizsgálatnak). A vizsgálat az állandó lakhely szerinti Tüdőszűrő Állomáson végeztethető el, TAJ kártya és személyi igazolvány szükséges hozzá, a vizsgálatról leletet kell kérni.

2. a vérvizsgálatra - HIV ellenanyag szűrő vizsgálat, – ha  nincs a várandóság ideje  alatt elvégzett negatív leleted, a  vizsgálat gyorsan lebonyolítható a Heim Pál Gyermekkórház Madarász utcai telephelyén, ahol soron kívül leveszik a vért, ezt a gyors lehetőséget azonban csak azon édesanyák vehetik igénybe, akik a budapesti Anyatejgyűjtő Állomáson adják le az anyatejet.
FIGYELEM, VÁLTOZÁS!!!  – munkaátszervezés miatt a vérvétel helye 2013.07.15-TŐL megváltozott cím: Budapest XIII. ker. Madarász Viktor u. 22-24. (Gyöngyösi úti metró megállónál) a sebészeti pultnál kell jelentkezni, vérvétel ideje: hétfőtől-péntekig 7:30-13:30 között, ebben az esetben a vérvételt követő héten megkezdődhet az anyatejadás. Vérvételkor először a sebészeti pultnál kell jelentkezni, ahol megtörténik a számítógépes adatfelvétel, a leletet az Anyatejgyűjtő Állomás kapja meg. 
A vizsgálat előtt lehet enni és inni, a vizsgálathoz nem kell beutaló, csupán a TAJ kártya, személyi igazolvány és lakcímkártya. Mivel az Anyatejgyűjtő Állomás is ezen a telephelyen található (hátul az udvarban), ezért mód van munkatársainkkal való közvetlen konzultációra, megbeszélésre is.

3. a széklet vizsgálatra – melyre háziorvosától BEUTALÓT vagy vizsgálatkérő lapot és SZÉKLETTARTÁLYT kell kérned. Nagyon fontos, hogy a beutalón a BEKÜLDŐ KÓDNAK, ORVOSI PECSÉTSZÁMNAK és NAPLÓSZÁMNAK szerelnie kell. A vizsgálati anyagot az Anyatejgyűjtő Állomás munkatársa a vizsgálati helyre elszállítja (ebben az  esetben a leletet az Anyatejgyűjtő Állomás kapja meg, 1 hónapon belüli negatív lelet szükséges.
Csak érvényes, negatív leletek birtokában kezdődhet el az anyatejadás!


Egyéb feltételek:
 

  • Anyatejet csak az-az édesanya adhat, aki nem szed, használ olyan gyógyszert, amelynek a hatóanyaga átkerül az anyatejbe. Ha az anyatejadás idején olyan gyógyszerszedése válik szükségessé, amelynek a hatóanyaga átkerül az anyatejbe, akkor az anyatejadást a gyógyszerszedés idejére fel kell függeszteni.
  • Anyatejet csak az-az édesanya adhat, aki káros szenvedélytől mentes (aki nem dohányzik, nem fogyaszt alkoholt, nem fogyaszt kábítószert).


Leadható legkisebb mennyiség:

Budapest területén már napi 200 ml anyatejért is házhoz megyünk.


Az anyatej ára:

Az anyatej literenkénti ára 2700 Ft (2016.10.17-től), amely adómentes jövedelem a tejadó anyák számára. Az anyatej árát havonta számoljuk el, az összeget postán küldjük, vagy a tejadó anyák bankszámlájára utaljuk.

 
Mit biztosít az Anyatejgyűjtő Állomás?
 

  • Az Anyatejgyűjtő Állomás csak a frissen fejt (nem fagyasztott) anyatejet veheti át, amelynek a fejéséhez intézetünk biztosítja a szükséges steril üvegeket.
  • Az üvegekbe lehet kézzel vagy mellszívó készülék használatával is fejni.
  • Szükség esetén az anyatejadás idejére ingyenesen mellszívó készüléket (Avent, Medela, Pesztonka) is tudunk biztosítani.
  • Adunk egy tájékoztató füzet is, amelyben gyakorlati segítséget nyújtunk a bakteriológiailag megfelelő minőségű anyatej fejésének megtanulásához. Tejadó anyukák szerint ez, begyakorlás után kb. 2-5 perc többlet időt és némi oda figyelést igényel. Ezen kívül ez a füzet tartalmazza az anyatejgyűjtéssel összefüggő egyéb információkat.

Az anyatej gyűjtése:
 

  • Az anyatej átvétele céljából gépkocsivezetőnk heti 3 alkalommal keresi fel otthonában Budapesten az anyatejadó anyákat, hétfő-szerda-pénteki napokon.
  • A közlekedés ismert nehézségei ellenére gépkocsivezetőink kb. 2 óra idő intervallumban tudják meghatározni, hogy az adott napon mikor érkeznek az anyatejért.
  • Az anyatej szállítása a gépkocsiban természetesen hűtőtáskában történik.
  • A főváros környéki településeken lakó édesanyáktól akkor tudjuk fogadni az anyatejet, ha a településen nincs rá igény és a lefejt anyatejet, minimum heti 3 alkalommal Budapest területére (hozzátartozók munkahelyére, lakcímére, egy gyermekrendelőbe, vagy az Anyatejgyűjtő Állomásra) bejuttatják.

Mi történik a begyűjtött anyatejjel?

1. Mennyiségi ellenőrzés: A beérkező anyatejet mennyiségét mérőhengerben mérjük le.

2. Az anyatej vizsgálata: A beérkező anyatejből mintát veszünk, melyet Mikrobiológiai Laboratóriumban bakteriológiai szempontból megvizsgálnak.

Ezen kívül a beérkező anyatejet további ellenőrizésnek vetjük alá.  A vizsgálat célja az, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a beérkezett anyatej nem hígított anyatej-e?

3. Pasztörizálás: A vizsgálatok után az anyatejet abban az üvegben, amelyben az anya adta,  65 °C-on 30 percen át pasztörizáljuk. A pasztörizálás megfelelőségét, minden nap, minden vízfürdő mintájának vizsgálatával szintén a Mikrobiológiai Laboratóriumban ellenőrzik, majd a Laboratórium engedélye után, a vizsgálati eredmények birtokában az anyatejet kiadjuk.

Az anyatej egy részét a kórházakban ápolt gyermekek kapják meg, más részét az anyatejet nélkülöző, de már otthon gondozott gyermekek kaphatják meg, a gyermekgyógyász szakorvos javaslatára, térítésmentesen.
Erről bővebbet az anyatej igénylése oldalon olvashatsz.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket: Mit kell tudni az anyatej fejéséről, és tárolásáról?

Forrás: Heim Pál Kórház
Kép: ParentingPatch / Wikimedia

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja