Csodaszer: az anyatej 12 meglepő felhasználási módja
Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-05-24
Mindenki tudja - még az is, akinek (egyelőre) esze ágában nincsen gyereket vállalni -, hogy az anyatej a természet egyik legnagyszerűbb találmánya. Tökéletes, kiegyensúlyozott táplálék a baba életének első hónapjaiban, és egyéb élelmiszerekkel kiegészítve még a csecsemőkoron túl is jót tesz a kisgyermek fejlődésének. Arra azonban kevesen gondolunk, hogy milyen egyéb felhasználási módjai léteznek.
Pedig úgy tűnik, az anyatej nem csak elfogyasztva fejti ki jótékony hatását.
Vannak olyan kellemetlen tünetek, amelyek könnyen és természetesen orvosolhatóak egy kis anyatej felhasználásával.
- Pelenkakiütés: Néhány csepp tej a baba kipirosodott popsijára, majd a terület rövid levegőztetése, mielőtt visszatesszük rá a pelenkát, csodákra képes.
- Szúnyogcsípés: Egy kevés anyatej bármelyik kereskedelmi forgalomban kapható kenőcsnél gyorsabban hűsíti az ártalmatlan rovarcsípéseket.
- Sminklemosó: Ez utóbbi tippel inkább az anyukák járnak jól. A megszokott módon cseppentsünk pár csepp tejet egy vattapamacsra vagy közvetlenül az arcbőrre, így garantáltan adalékanyag-mentesen távolíthatjuk el a sminkünket a nap végén.
- Kirepedezett mellbimbó: Sok anya életét keseríti meg a szoptatás első néhány hetében a fájdalmasan felrepedezett mellbimbó. Néhány csepp anyatej azonban ilyenkor is hatékonyabb bármilyen kenőcsnél.
- Aknés bőr: Nem egy csecsemő küzd az ártalmatlan, de nem túl szép, pattanásokhoz hasonlító aknékkal. A kiütések anyatejjel való kenegetése erre is hatékony megoldást nyújthat.
- Napégés: Az ilyenkor megjelenő enyhe bőrpírra is kiváló hűsítő szer az anyatej, de ha lehet, inkább előzd meg a bajt, és használj naptejet.
- Szemölcs: Naponta kétszer cseppents az érintett felületre egy kis anyatejet (vagy szedjetek a patakparton vérehulló fecskefüvet, az is ugyanilyen hatékony, és jobb, mint bármilyen kenőcs).
- Orrdugulás: Idősebb gyerekek és felnőttek orrcsepp gyanánt használhatják a tejet. Olvasd el a védőnő tanácsait: Hogyan hat az anyatej a baba orrába és szemébe csöppentve? - A védőnő válaszol
- Kötőhártyagyulladás: ilyenkor a kötőhártya kissé megduzzad, váladékozik, beragad. Nem minden esetben vírus vagy baktérium okozza a tüneteket. Érdemes elsőnek anyatejet cseppenteni a szemzugba – nem fontos, hogy a baba szeme nyitva legyen, mert a csepp a résen át bekerül a szemhez, ahol kifejti jótékony hatását. Alkalmi megkötés itt sincs, mivel nem gyógyszert kap a baba. Ha ez a kezelés nem lesz eredményes 3-6 napig, érdemes szemészeten megmutatni - mondja Makay Zsuzsa védőnő szakértőnk.
- Tejpótló: Ha a családban valaki nem tud tejet fogyasztani, anyatejjel is elkészíthető bármilyen élelmiszer. A néhány évvel idősebb nagy testvérek pedig nyugodtan fogyaszthatják bögréből a lefejt tejet, akár kakaóval vagy egyéb módon ízesítve is.
- Koszmó: Cseppents egy kis tejet a baba fejbőrére, majd a szokásos módon finoman dörzsöld le.
- Száraz ajkak: Az anyatej természetes hidratáló képességének köszönhetően hatékony a felrepedezett ajkak kezelésében is.
Indexkép: pixabay - PublicDomainPictures
Családinet hozzászólások:
Következő hír
Ezért okoz hízást az inzulinrezisztencia
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Közösségi hozzászólások: