SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csillogó mosoly, ápolt fogak

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-28
Amíg minden rendben van, szinte észre sem vesszük mennyire fontos szerepet tölt be életünkben az erős, egészséges fogazat.

Ha azonban eljön az idő, hogy megjelenjünk a fogászati rendelőben, akárcsak egy rutin ellenőrzésen, felmerül a kérdés, vajon tényleg kellő figyelmet fordítunk-e fogaink ápolására. A számtalan reklám, a magazinokból ránk mosolygó modellek mind a szép fogazat fontosságára hívják fel figyelmünket. A "fehérre polírozott" fogazat azonban nem elegendő ahhoz, hogy elkerülhessük a fogorvost. A reklámok "ezt vedd meg" fogkrémjei nem minden esetben érnek el megfelelő hatást, akárhányszor szánjuk rá magunkat a fogmosásra. A fogak, s azok tartóoszlopa az íny, megfelelő gondoskodást igényel, egyéni igényeknek megfelelően.

A fogak ápolása már csecsemőkorban megkezdődik. Amikor az tejfogak előbújnak, az íny átesik az első megpróbáltatáson. Fontos, hogy a tejfogak is legalább olyan mértékű ápolást kapjanak, mint az alattuk rejlő csontfogak, így megelőzhetők a későbbi íny problémák. A gyermekek számára fontos, hogy semmilyen tevékenység ne legyen számukra kényszer. Három éves kortól már tudatosan is szüleiket tekintik elsődleges példaképnek, így helyes fogápolási szokásaikat követve a fogmosás nem kényszer, inkább játék lesz számukra.

A fogkefét gyártó cégek szintén segítséget nyújtanak a különböző alakú, színes, játékos fogkefékkel, hiszen a gyermek számára a fogápolást egyszerű, és szórakoztató játékká teszik. A fogkrém kiválasztásánál fontos szerepet játszik annak összetétele, s nem utolsó sorban íze. A kisebb gyermekek többsége nem szereti a frissítő, mentolos ízű fogkrémeket, helyette az édes, "cukorka" ízesítést választja. Mivel a gyermekek néha lenyelik a fogkrémet, érdemes olyan típust választani, mely a lehető legkevesebb "kémiai anyagot" tartalmazza, s nem irritálja a gyomrot.

Legyen szó felnőttekről, vagy gyermekekről, az egyik legfontosabb kérdés a fogkefeválasztás. A reklámok gyakran megtéveszthetik a vásárlókat. A különböző alakú, számtalan féle sörtéjű, nyelvtisztítós fogkefék áradatában könnyű elveszni, s mint minden más termék esetén, egyáltalán nem a legdrágább, s legismertebb darab a legjobb. Elsősorban a fogkefe fejének mérete lehet meghatározó. Felnőttek számára is hasznosabb a kisebb fejű fogkefe választása, így könnyebb a hátsó fogak tisztítása. Érzékeny ínyűek számára elengedhetetlen a sörte puhaságára való odafigyelés. A keményebb sörték könnyen megsérthetik az egyébként is érzékeny ínyt.

A fogkefeváltás ideje általában 2-3 hónap, ez azonban függ a használattól is. A szétálló sörtéjű fogkefék már nem képesek hatékonyan tisztítani a fogazatot, így cserére szorulnak. Az elektromos fogkefék szintén hasznosak, gyermekek számára azonban nem ajánlott, mivel így kevésbé tudják elsajátítani a helyes fogkefehasználatot. Elektromos fogkefék esetén sem elhanyagolható a fej cseréje. Egyes típusokhoz szájzuhany is tartozik, mely segíthet az íny vérkeringésének serkentésében. Ez segíthet a fogínysorvadás megelőzésében is, de hasonló készülék hiányában ujjunkkal is megmaszírozhatjuk.

Sokan küzdenek fogkő problémákkal. A fogkő a lerakódott lepedék miatt alakulhat ki, s a fogágy és az íny számára is káros. A probléma megelőzhető, ha fogorvos segítségét kérjük, s a megfelelő, kifejezetten erre a célra kifejlesztett fogápolási termékeket használjuk. A fogkő eltávolítását kizárólag szakember végezheti el, az otthoni próbálkozás az egészséges fog károsodásához vezethet. Míg a fogkő eltávolítása a gyógyításban játszik szerepet, addig a fogfehérítés esztétikai szerepet tölt be.

Mint minden más kezelést, ezt is csak szakember végezheti el. A reklámok által kínált fogfehérítő rúzsok és paszták valószínűleg nem olyan eredményesek, s esetenként károsabbak lehetnek, mint a fogorvos által történő beavatkozás. A fehérítés megkezdése előtt a szakember elvégzi a fogak megtisztítását, s a jobb színhatás elérése érdekében érdemes a fogak helyrehozatalát (pl. fogtömés) is a műveletet megelőzően elvégeztetni. Összefoglalva elmondhatjuk, hogy ma már termékek széles palettája áll rendelkezésünkre, melyek közül akár magunk is kiválaszthatjuk a számunka legmegfelelőbbet. Amennyiben valaki nem biztos a választásban, kérje ki fogorva tanácsát, hogy fogai még sokáig erősek és egészségesek maradjanak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja