SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Illóolajok - aromaterápia

Családinet [cikkei] - 2005-09-12
Az illóolajokat, vagy más néven aromákat, többnyire préseléssel, extrakcióval vagy lepárlással nyerik ki a növényekből.

Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend az aromaterápia. Gyógynövényboltok, nagyobb illatszer boltok polcain ott sorakoznak az apró üvegek, illatos olajokat rejtve.
Az illóolajok használhatók a lakás levegőjének frissítésére, egészségmegőrzésre, betegségből való felgyógyuláshoz, egyes problémák kezelésére.

Az illóolajokat, vagy más néven aromákat, többnyire préseléssel, extrakcióval, vagy lepárlással nyerik ki a növényekből. 1 kg illóolaj előállításához 20-7000 kg növényi rész szükséges. 1 csepp rózsaolajban 30 kinyílott rózsa koncentrált illata rejtőzik. Ezért az illóolajokból mindig csak kis mennyiségeket használjunk.

Minden illóolaj gyógyító hatással bír, számtalan egészségügyi probléma megoldásánál segíthetnek. Egyszerre többfélét is használhatunk, ha jól válogatjuk össze őket, akkor kiegészítik egymás hatását. Egy-egy illóolajat, illetve keveréket kúraszerűen, legfeljebb 3 hétig célszerű alkalmazni. Az aromaterápának, és az olajak hatásának olvassunk utána, vagy kérjük szakember tanácsát, ne hagyatkozzunk csak az üvegcsék mellett található leírásokra.


Néhány illóolaj hatása

Citrom illóolaj
Párologtatva kiváló baktérium és vírusölő, frissítő hatású, gyulladásgátló.
Légzőszervi megbetegedéseknél: megfázás, influenza, torokgyulladás, pamut zsebkendőre csöppenthető (1-2 csepp), minden orrfújásnál belélegezzük.
Tisztítja és fertőtleníti a légutakat, friss illatával jobb kedvre hangol. Fürdőként (felnőttnek a kád vizébe 5-8 csepp, gyereknek a nagy kád vizébe 4-5 csepp) salaktalanító, véredényeket erősítő, emésztést rendező hatású. Kitűnően alkalmazható lázcsillapító fürdők adalékanyagaként.

Levendula illóolaj
Görcsoldó, fájdalomcsillapító, depresszió ellenes, nyugtató hatású, emellett vírus és baktériumölő. Szabályozza a vérnyomást, serkenti az immunrendszer működését. Kedvezően befolyásolja a női hormonműködést. Az egyetlen illóolaj, amit hígítatlanul a bőre kenhetünk. A többi olaj ugyanis bőr irritációt okoz.

Ha az égés helyét azonnal beecseteljük levendulával, nem hólyagosodik fel a bőr, a fájdalom hamarabb elmúlik. Ha csak később jutunk illóolajhoz, akkor is érdemes használni, gyorsabban és szebben gyógyul a seb. Horzsolásokra, hegek kezelésére is használhatjó. Általános sebgyógyító, és fertőtlenítő hatással bír. Aki rosszul alszik, tegyen egy csepp levendulát a párnája csücskére. A kellemes virágillat elősegíti a jó alvást.


Borsmenta illóolaj
A gyógyszertári forgalomban lévő China olaj, tiszta borsmentát tartalmaz. Sokoldalúan használható szer. Lázcsillapító, fájdalomcsillapító, légút tisztító, frissítő hatású. Fejfájásnál csöppentsünk zsebkendőre belőle, és azt szagolgassuk.
Menstruációs fájdalmak idején tegyünk egy pohár teába 2 csepp China olajat, és igyuk meg! Gyorsabban hat, mint a fájdalomcsillapító gyógyszerek. Arcüreg, homloküreg gyulladásnál, valamint betegségek megelőzésére párologtassunk borsmenta olajat, citrommal keverve.
Elsősegély célra is használható, ájulás rosszullét esetén szagoltassunk menta olajat.

Használhatjuk az illóolajokat kellemes frissítő, nyugtató, vagy gyógyító hatású fürdők készítéséhez. Ilyenkor a megfelelő hatás eléréséhez az olajokat célszerű előbb elkeverni egy kevés mézben, tejfölben, vagy kedvenc habfürdőnkben, mert így egyenletesebben oszlik el az olaj a fürdővízben.

Levegőtisztításra, fertőzések elkerülésére: bergamott, eukaliptusz, citrom, levendula, fenyő illóolajak, vagy tetszés keverve

Fáradtság leküzdését segítő, frissítő illatok: citrom, mandarin, borsosmenta, eukaliptusz, rozmaring

Harmonizáló, nyugtató, feszültség oldó illatok: fenyő, rózsafa, rózsa, narancsvirág, citromfű

Köhögéscsillapító: bazsalikom, ánizs, eukaliptusz

Stressz oldó hatású: bergamott, geránium, levendula

Klimaxos tünetek mérséklésére: citromfű, levendula, szantál, ylang-ylang, zsálya

Nőgyógyászati betegségek, fájdalmas menstruáció kiegészítő kezelésére: rózsa, bergamott, levendula, borsmenta

 

 

forrás: www.ma.hu


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja