SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fognyűvő manók és társaik... (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Rácz Judit [cikkei] - 2011-05-03
Mint szülő/leendő szülő sok egyéb kötelezettséged mellett felelősséggel tartozol gyermeked fogainak egészségéért. Ezért lássuk csak mi az a 3 alapvető kritérium aminek jó, ha eleget teszel:

Fognyűvő manók és társaik... avagy egészséges fogakkal kezdeni az életet 

fogNyilván nehéz mindig odafigyelni a megfelelő szájhigiénére. Tudjuk ezt magunkról mi felnőttek is. Ám ha a napi háromszori fogmosás alkalmával belecsempészünk egy pici fantáziát a kicsi életébe talán könnyebb dolgunk lesz.

Nekünk anyáknak fontos a szülői gondoskodás, ennek megfelelően az alapos fogmosás felügyelete és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés. Itt meg is érkeztünk bevezető szövegünk lényegéhez és a mindennapi fáradadozásunk :) értelméhez: babánk gyöngyfogához.

Fogmosással nemcsak az aznapi ételmaradékot távolítjuk el, hanem a felgyülemlett foglepedék réteget  (plakk) is segítünk megbontani. Ez többnyire cukor és szénhidráttartalmú ételekből kerül a nem kívánatos helyekre s hamar fogszuvasodáshoz vezet picink tejfogain. Ezért nagyon fontos, hogy már az első tejfog áttöréstől kezdve naponta szükség van fogmosásra s a megfelelő fluorid bevitelére.

Eljutottunk az egészséges táplálkozás fontosságához. Már az első éltévben szoktasd rá gyermekedet a bögréből/csészéből való ivásra. Legkésőbb kilenchónapos korban bármennyire fájó, abba kell hagyatni vele a cumisüvegből való ivást. Az így beömlő folyadék ugyanis károsíthatja a tejfogakat és ezek gyors tönremeneteléhez vezethet. Mindez érvényes a csőrös csészékre és üvegekre is. Szomjoltásra kiváló a jó minőségű babavíz cukros gyümölcslevek helyett. Kis lurkódnak természetesen nem kell teljesen lemondania az édességről, ám figyeljünk arra, hogy annak adagolása főétkezéskor történjen.

Egy kis kronológiás segítség Neked, hogy tudd mikor milyen "fogszakaszba" lépett gyermeked: 

Általában 6-8 hónapos kor körül bújik ki az első tejfog, majd gyors egymásután következnek a többiek.  Amikor babád 1 éves lesz már az összes felső és alsó metszőfoga láthatóvá válik. Az első tejörlők a 12-16. hónap között jelennek meg. Eközben történik meg a szilárd táplálékra való áttérés is. A szemfogak 16-20 hónapos korban bújnak ki s mire a 2. gyertyát fújjuk a tortán megérkeznek a tejörlők is.  Még a harmadik életév betöltése előtt teljessé válik a tejfogsor.

Mindezek tudatában és persze megfelelő vehemenciával megáldva nekifoghatunk nagy harcunknak: a  fognyűvő manók maradéktalan elpusztításának.

Sok sikert!

Folyt. köv: maradandó fogak otthoni ápolása.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja