- Egyikőnk olvas, a másik tapssal a hangerőt szabályozza. 3 fokozat van, ahány tapsot hallunk, annyira hangosan kell olvasnunk.
- Direkt rontson el pár szót, a kisgyerek jelölje, majd a végén javítsa ki Önt.
- Visszhangolvasás: először a szülő olvas egy mondatot, utána a gyerek hangoztatja ugyanazt. Szerepcserével is remekül működik.
- Kössünk egyezséget, milyen szavakat ne olvassunk fel? Lehetnek ezek a főnevek, a melléknevek, akár a 3 szótagnál hosszabbak, vagy a vessző utáni szavak.
- A szöveg elolvasása után egymást váltva, össze-vissza sorrendben emeljünk ki mondatokat a meséből. Csak azt lehet olvasni, ami még nem hangzott el (jelölni ér). Aki olyat olvas, ami már volt, veszít/hibapont jár érte.
- Szomszédok: egyikőnk kijelöl egy mondatot a szövegből, a másik az előtte és utána lévő mondatot olvassa fel.
- Ha naplót ki lehet nyírni, akkor könyvet is. A színeket jelölő szót karikázzuk színesre, ha valami nagy, akkor nagy dolgot pingáljunk mellé! A számoknál ragaszthatunk a számnak megfelelő darabú matricát, kövecskét, flittert az oldalra… Utánozzuk a hangutánzó szavakat, játsszuk el a párbeszédeket. A közös olvasmányokból vezethetünk naplót, a legemlékezetesebb mesejeleneteket megörökítve, mindezt persze közösen.
7+1. Memóriába! Egymást váltó olvasáskor 3 mondatot rakhatunk a másik memóriájába. Amikor egyik olvas, a másik azt mondja, „memória”! A szöveg végigolvasása után a másik által kijelölt 3 mondat tartalmát - könyv nélkül - el kell mondanunk.
Milyen könyvet válasszunk? Lényegében mindegy. Szeresse a gyerek! Nyelvtanilag kevés a rossz könyv. A kortárs éppúgy megfelel, mint saját gyerekkorunk könyvei. Nem fontos megvásárolni, kitűnő program a közös könyvtárba járás. Jó szórakozást!
Fotó: henriquesaf / pixabay
A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)