A mai, fiatal generációra jellemző, hogy csak kényszerből fognak a kezükbe egy-egy könyvet, és akkor is csekély érdeklődést mutatnak. Ebből származik az értő olvasás hiánya, ami már a felnőtt életre is befolyással bíró, komoly következmény.
Tudjuk ezen felül azt is, hogy ha annyi ember vagy, ahány nyelvet beszélsz, akkor annyi életed van, ahány könyvet olvastál. Ha ismered ezt az élményt, nyilván szeretnéd csemetédet is megajándékozni vele.
Alábbi trükkjeink segítenek, hogy gyermekednek természetes, kedvelt tevékenysége legyen a könyvolvasás.
Esti mese
Az olvasásra szoktatás egészen kis korban, közvetlenül születés után (vagy már a pocakban) elkezdődik. A csecsemő, ha még nem is érti a mesét, már érzékeli a hanglejtés változását, a hangulatok érzékeltetését miközben olvasol neki. Tévedsz, ha azt gondolod, hogy erre csak Kautzky Armand képes, nem kell profi szinkronszínésszé válnod. Mindenki megváltozott hangon, más hangsúlyokkal beszél, amikor felolvas. Ezt a változást érzékeli az újszülött is, és észre fogod venni: élénken figyel. Amikor nagyobb, és már érti a történetet, egész más színezetet kap az esti mese, ekkor már a rituálé része, ami az elalvást kíséri. Ne aggasszon, ha a csöppség ugyanazt a mesét kéri újra, akár többször is: örömét leli benne, hogy már ismeri a történetet, még ha nem is érti pontosan minden apró részletét. Te magad is megpróbálhatsz mesét kitalálni! Csak nézz körül a szobában és a szemed elé kerülő dolgokkal kezdd el fejben a „Ki? Mit? Kivel? Mikor? Miért?” játékot játszani. Talán te is jól mulatsz majd, mikor elmeséled mire jutottál:
„… a ceruzahegyező tortát süt a Barbie babával éjfélkor a béka születésnapjára…”
A legnagyobb értéke ezeknek a meséknek van és gyermeked ezekre fog a legtovább emlékezni. Persze az sem baj, ha nem te találtad ki a fejből mondott mesét. A kulcs, hogy az elmesélt történetek váljanak fontossá, amikre figyelhet, és amiket, ha Te nem vagy kéznél, a könyvek mesélnek majd el neki. Gazdagodik tőle a fantáziája és szókincse, ezáltal pedig szélesedik a könyvek köre is, amikből választhat.
Saját könyvtár-olvasó sarok
Már egész pici korában szoktasd hozzá a könyvek jelenlétéhez a mindennapokban! A kemény leporellók, a sípoló hangot adó pancsi könyvek már totyogós korban érdekes játékok, ahogy a lakásban hozzáférhető, szétpakolható könyvkupacok is. Ha a könyvek elérhető, kedves ismerősök a picinek, valóban, ahogy mondják, „az anyatejjel szívja magába” a könyvek szeretetét. Egy – egy ismerős könyv, illetve történet a későbbiekben is megnyugvással, biztonságérzettel tölti el. Ha van rá lehetőségetek, a kicsi szobájában alakítsatok ki olvasó sarkot, kuckót. Puha párnák, jó fény és első sorban könyvespolc, képeskönyvek várják itt a hancúrozásban elfáradt apróságot! Akár el is alhat itt, könyveket lapozgatva, vagy anélkül – kamasz korában is biztosan itt fog kikötni, ha ki akar bújni a bőréből, hogy átbújjon valaki máséba. Ha ugyanis már kicsi korában vannak saját könyvei és saját történetei, felnőve is igénye lesz rá.
Közös olvasás
Olvassatok együtt! Jelöljetek ki olvasás-időt egy héten többször is, amikor együtt hódolhat a család ennek a szenvedélynek. Ki-ki olvashatja a magáét, de egymásnak fel is olvashattok, szentelhettek egy-egy estét annak, hogy egymást hallgatjátok. Az a fontos, hogy a könyv, az újság mindennapos vendég legyen a házban. Olyan is előfordult már, hogy egy apuka a sportrovatot olvasta fel a fiainak minden nap. Az sem baj, ha néha mesekönyv helyett a saját klasszikus kedvenceidből olvasol fel, ha a szövegezést nem is érti teljesen a gyerek, a hangulatot érezni fogja. Versek is kerülhetnek a palettára. A lényeg, hogy megosszátok élményeiteket – és ne a közösségi oldalakon, hanem egymással! Ha neked fontos, neki is az lesz és ez igaz fordítva is. Ehhez azonban szükséges, hogy meg is ismerjétek egymás kedvenceit.
Járjatok könyvtárba
A csend, a régi könyvek illata, az érzés, hogy bármit választhatsz, amikor eltűnődsz, hogy a kezedben tartott régi kötet ki mindenkinek okozott már kellemes perceket… A könyvtár olyan élmények helyszíne, melyek sehol másutt nem tapasztalhatók. Ha a lurkó már elég nagy hozzá, ügyelj, hogy legyen saját olvasójegye. Engedd, hogy válasszon, amit szeretne, egyszerre azonban ne túl sokat, hogy legyen is ideje elolvasni. Nem véletlen hogy sok iskolában, de ahol lehetőség van rá, már óvodákban is van könyvtár-foglalkozás, könyvtári óra. Ez egy más, különleges tapasztalat, amire minden leendő kis könyvmolynak szüksége van.
Kötelezők kötelek nélkül
Nem árt, ha utána nézel, milyen kötelező olvasmányok lesznek a suliban és akár évekkel megelőzheted a tanító nénit: Olvassátok elalvás előtt A két Lottit, A Pál utcai fiúkat. Nem is gondolnánk, hogy ha estéről estére, részletekben haladtok, mennyivel élvezhetőbbek ezek a mesék, mint ha biciklizés, strandolás helyett kell nyáron kuksolni fölöttük. Arról nem is beszélve, hogy milyen sikerélményt ad gyermekednek, ha büszkén bejelentheti: ő már ismeri, sőt kívülről fújja az adott regényt. Ismerünk olyan gyereket, akinek nagypapa olvasta fel az Egri csillagokat nyári szünetben, míg nála volt az unoka – még azelőtt, hogy kötelező olvasmány lett volna, tehát még alsós gyerek számára. Sőt, el is mentek együtt megnézni az Egri várat, megismerték a regény helyszínét, megnézték a korabeli ruhákat, fegyvereket, így a gyerek még inkább el tudta képzelni a regény egyes jeleneteit, naná, hogy nem okozott neki gondot később a suliban.
Mutass példát!
Unalomig ismételjük, mégsem elégszer: a legnagyobb hatása, értéke a jó példának van a nevelésben. Nem egyszerű felvenni a versenyt a számítógéppel, rajzfilmekkel, videojátékokkal, de ha te szereted a könyveket és rajongsz az olvasásért, a csatát már félig meg is nyerted. Az a gyerek, aki sűrűn rakott könyvespolcok és olvasni szerető szülők között nő fel, jó eséllyel maga is könyvmollyá válik.
Fotó: Ben_Kerckx/pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)