Szinte minden kisgyermek szereti a meséket. A meseolvasás az egyik legjobb módja annak, ha szeretnéd a kis örökmozgódat lelassítani, lecsendesíteni elalvás előtt. Már egészen kicsi korban el lehet kezdeni a mesélést, eleinte még csak képeskönyvekkel, később egyre hosszabb történetekkel.
Miért olyan fontos az esti mese?
1. Fejleszti a gyermek belső képi világát
Gondolj csak bele. Ha a gyermek a telefonon néz mesét, akkor tulajdonképpen készen kapja a történetet. Már előre megrajzolták a karaktereket, a környezetet, a képi világot, mindent. Nincs lehetősége arra, hogy a saját fantáziája szerint építse fel a történetet. Megfosztod attól, hogy ő képzelje el az egyes szereplőket olyannak, amilyennek ő szeretné. Megfosztod attól, hogy beleélje magát a történetbe. Ez akár a későbbi életére is negatívan hathat, hiszen felnőttként szüksége lehet a képzelőerejére, ami sérülhet, ha gyermekkorában megfosztod a hallott mesétől.
2. Bővíti a szókincset
A gyermekek szókincse úgy bővül, hogy egyre több szót hallanak. A hétköznapi dolgokat, kifejezéseket is így tanulják meg. Beszélgetsz velük, elmagyarázod, hogy mit hogyan kell csinálni, mi miért fontos és a gyermek megtanulja. A meséknek köszönhetően azonban egy teljesen más világ nyílik meg előtte, mely a szókincsét is nagy mértékben fejleszti.
3. Közös élményt okoz
Az esti bekuckózós meseolvasás egy remek alkalom arra, hogy a gyermek megnyíljon előtted. Nálunk mindig ezek a pillanatok voltak a gyerekek szerint a legalkalmasabbak arra, hogy elmeséljék az aznapi legfontosabb történéseket, beszéljenek a félelmeikről és arról, hogy mit is szeretnének igazán. Ezek a közösen eltöltött percek, ezek a közös élmények megerősítik a szülő-gyermek kapcsolatot. Az a gyermek, amelyik úgy nő fel, hogy esténként meséltek neki és beszélgettek vele, nagy valószínűséggel később is bátrabban osztja majd meg a gondolatait szüleivel.
4. Ha együtt olvastok, akkor ő is olvasóvá válik
A gyermekek példamutatással tanulnak, mintákat követnek. Ha szeretnéd, hogy gyermeked olvasó kamasz, majd később olvasó felnőtt legyen, akkor példát kell mutatnod neki. Úgy nem fog olvasóvá válni, ha te nem olvasol neki. Ez az első lépés. Ezt követi majd az, hogy amikor megtanul olvasni, akkor ő is szívesen választ magának könyvet.
Az olvasó gyermekből pedig gondolkodó felnőtt lesz.
Nem muszáj a meseolvasást csak az esti órákra korlátozni. Míg a gyerekek kicsik voltak, nálunk mindig volt könyv. Rendszerint így indultunk az orvoshoz is. Nem egyszer néztek ránk kerek szemekkel, amikor várakozás közben előkaptuk a könyvet és meséltünk. Soha nem kellett attól tartanom, hogy rohangálni és hisztizni fognak a váróban, mert tudtam, hogy milyen könyvet vigyek magammal. Olyan eset is volt, amikor a mellettünk ülő gyermek visszaadta anyukájának a telefont és inkább a mesét hallgatta.
A lényeg, hogy örömödet leld az olvasásban. Ha te lelkesen mesélsz, akkor a gyermek sokkal jobban fog rád figyelni. Mindenkit érdekel valamilyen téma. Ha a gyermek nem szereti a népmesét, akkor keressetek fantasztikus meseregényeket. Ha nem kötik le az állatmesék, akkor próbálkozzatok olyanokkal, amelyekben gyerekek szerepelnek. A lényeg, hogy ne add fel rögtön az elején, ha esetleg egy-két mese nem kötötte le a figyelmét.
Ha úgy érzed, hogy sehogy sem sikerül megtalálni a megfelelő könyvet, akkor menjetek el egy együtt egy könyvtárba. Ez még a mai digitális korban is szuper program. A gyermek a kezébe veheti, belelapozhat, ha akar még bele is olvashat a történetbe, mielőtt hazaviszitek.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)