A nógrádszakáli Biztos Kezdet Gyerekház 2009. november 24-én kezdte meg működését. A GYEP megszűnése és a program vége a gyerekházban dolgozók életét megnehezítette, állandó bizonytalanság és a gazdasági nehézségekkel kellett számolniuk. Ma már az önkormányzat nyújt segítséget nekik.
Nem titkolt céljuk, hogy olyan hátrányos helyzetű családoknak nyújtsanak segítséget, akik 0–3 éves gyermekeket nevelnek, de az óvoda szüneteiben az óvodás gyermekeket is szívesen fogadják. Óvodánk a gyerekházzal évek óta szoros kapcsolatban van, ezt az együttműködést az is megkönnyíti, hogy a két intézmény épülete egymás szomszédságában áll. A falu vezetése mindig fontosnak tartotta, hogy a kisgyermekek minél előbb szakértő kezekre legyenek bízva, segítséget kapjanak fejlesztőpedagógustól, védőnőtől és tanácsokat kapjanak a szülők a gyereknevelés területén. A sok kulturális program mellett tízórait, mosást és tisztálkodást, mint plusz ingyenes juttatást tud biztosítani a Gyerekház. 33 családból 52 gyerek vette eddig igénybe a Gyerekház szolgáltatásait. Óvodai munkákban nagy segítséget jelent, hogy a szülők közösségbe viszik a csecsemőket és a kis gyermekeket, ezáltal alkalmazkodnak társaikhoz, felnőttekhez és alapvető együttélési és egészségügyi szabályokat sajátítanak el. A szülők megtanulnak együtt játszani a gyermekükkel, a gyerekek pedig a kortársaikkal. Önállóan esznek, tisztálkodnak, szívesen vesznek részt a munkatevékenységekben, ismerik az óvodai élet eszközeit (olló, ragasztó, ecset, zsírkréta, stb.) és játékait.
A gyerekházas szülők nyitottabbak az óvoda felé, könnyebben lehet őket mozgósítani különböző feladatokra, szívesen vesznek részt az óvoda nyitott programjain. Sokan a Gyerekháznak köszönheti, hogy egészségesebben és változatosabban főz a családnak. A házban hetente rendeznek közös sütéseket, főzéseket és recepteket cserélnek egymással. A nagycsoportos óvodásaink ott készíthetik el első lángosukat és a Szüreti mulatság cigánybodagai is itt sülnek.
Közös programjaink a Szüreti mulatság, az Egészségnap, a Gyereknap és a Falunap. Ezeken a rendezvényeken a szülők és nagyszülők bepillanthatnak az óvodás életbe és mi is megismerhetjük a leendő óvodásokat és szüleiket, ami a későbbiek folyamán egy virágzó kapcsolattá nőheti ki magát.
Az óvodavezető szívesen tájékoztatja a gyerekházas szülőket az óvodai beiratkozás mikéntjéről, mit várunk el a leendő óvodásoktól, hogyan zajlik az óvodai élet, milyen programokat szervezünk és mi áll a Házirendben. A havi gyerekházi team-en és a Gyermekvédelmi üléseken is együtt veszünk részt. Ez a kapcsolat számunkra nagyon hasznos, hiszen tájékoztatást kapunk az óvodába érkező gyerekek fejlettségéről, környezetükről, szülői hozzáállásról. Az óvoda mindent megtesz azért, hogy propagálja a szülőknek a Gyerekházba járást. A hirdető táblánkon is olvashatók az aktuális programjaik.
Reméljük sokáig fenn fog maradni ez a különleges kapcsolat a két intézmény között!
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)