„Mesélek és mesélek igazat és szépet, kívánok mosolygós arcokat, sok napsugaras évet.” Ez a mottója a Nógrádszakáli Játék Óvoda Helyi Óvodai Nevelési Programjának. A mi mesénket egy kis visszatekintéssel kezdjük az 50-es évekkel.
1956-ban a hivatali szervek irányításával egy régi kúria épületében (ma a Gyerekháznak ad otthont) nyitottak óvodát, amelyben csak magyar gyerekek járhattak. Elképzelhetetlen volt akkoriban, hogy a cigánytelep gyermekei ebbe az óvodába járjanak. Az akkori iskola igazgatója Zolczer József felismerte, hogy milyen nagy hátránnyal indulnak a cigánygyerekek az iskolába, így feleségével létrehoztak egy cigány óvodát, amit egy véletlen folytán felrobban cserépkályha miatt be kellett zárni. Ekkor került egy épületbe a falu minden óvodáskorú gyermeke, ahol a mai napig is együtt játszanak.
Az intézményben 31 óvodáskorú gyermek jár, többségben cigány nemzetiségű és több gyermek vegyes házasság gyümölcse, ezért fontosnak tartottuk, hogy az óvoda a néphagyományok ápolásán a cigány hagyományok megismerését és ápolását is értse. Ennek megvalósulásában nagy segítségünkre volt a roma dajkánk, aki megvarrta rózsás szoknyáinkat, a kalapokat pedig ajándékként kaptuk egy óvodásunktól.
2013-ban ünnepeltük meg először a Roma Világnapot. Egy hétig sokszínű programokat állítunk össze annak érdekében, hogy hagyományt teremtsünk óvodánkban. A gyerekek tudják, hogy van „saját himnuszuk”, a „buka” macska történetén pedig azóta is nevetünk.
A roma napok alkalmából A nyulacska fülbevalója c. mese bemutatása a mesetáblán, saját készítésű filc eszközökkel. A cigány tánc kíséretéhez rögtönzött zenekart állítottunk fel autentikus hangszerekkel.
Oláh Lajos amatőr festőművész volt a vendégünk, aki nemcsak képeiről mesél, hanem a megjelenített alakok és színek hagyományáról, jelentőségéről is.
A roma napok során megismerkedhettek a gyerekek a kosárfonás alapjaival és a vályogvetéssel. A vályogtéglákhoz szükséges agyagos földet egy falubeli öreg cigány embertől kaptuk.
Tavaszi hagyomány településünkön, hogy az a lány, aki a legszebb virágkoszorút készíti és viseli, ő lehet a falu legszebb lánya. Ezt a szokást megőriztük, és rendezvényünkön tovább éltetjük az óvodában.
Az ételféleségek közös megismertetésére is sort kerítettünk. A cigány bodag sütése és a lecsó elkészítése őszi elfoglaltság, és igen kedvelt eledel. Az elkészítés folyamatát megismertettük a gyerekekkel. Öröm volt látni, hogy a közösen összeállított falatok mennyire ízlettek mindenkinek. A bodag elkészítésében a nagyszülők közreműködtek, hogy az valóban finom és melegen feltálalt legyen.
Közös feladatunk a természet védelmére, óvására nevelés, a saját környezet igényének folyamatos alakítása, az esztétikai érzék formálása. Közösen gondozzuk udvarunkat, a szemet gyönyörködtető virágos kertünket, miközben lehetőséget kínálunk az egyes növények nevével, tulajdonságaival való megismerkedésre, a növényápolási teendők gyakorlására. Természetvédő kirándulásaink során gondot fordítunk arra, hogy megismerkedhessenek a gyerekek településünk jellegzetes növényeivel, a nálunk honos gyógynövényekkel.
Elért eredményeink megerősítik nevelő- fejlesztő munkánkat, és továbbra is célunk, hogy ilyen és ehhez hasonló hagyományőrző napok színesítsék óvodai életünket, amelyeknek aktív közre-működői, maximális támogatói a szülők. A kölcsönös bizalom, az intézmény nyitottsága szorossá teszi kapcsolatunkat. Sokan kíváncsiak az ovi galériára, amelyet folyamatosan megújítunk, bővítünk, és ahol megtekinthetők a gyerekek által készített kosáralapok, vályogtéglák, rajzok, cigány gyermekirodalom remekei, a nagy szertettel varrt ruhácskák. Programjainkat elérhetővé tesszük az óvoda facebook oldalán is, ezt a lehetőséget is felhasználva a minél szélesebb körű tájékoztatáshoz.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)