A mese az egész napi óvodai zajban a csend szigete. Pihentet, szórakoztat, táplálja a képzeletet, segíti a kisgyermeket élményeinek feldolgozásában. Alkalmat ad arra, hogy az együttlétet fenntartsa.
Anyanyelvi nevelő hatása abban van, hogy ráébreszti a kisgyerekeket az emberi beszéd érdekességére. A mese a vers a gyermeket játékos cselekedetekre serkentik és a másik emberhez kapcsolja. A mese nélkülözhetetlen a gyermek egészséges személyiség fejlődése szempontjából. Általa gazdagodik fantáziája, szókincse. A mese segíti, hogy hosszabban és kitartóan tudjon valamire figyelni, abban elmélyedni.
Fontos, hogy lehetősége legyen gyermekünknek saját fantáziáját megmozgatni, belső képeket alkotni, mert ezzel fejleszti a kreativitását, gondolkodása rugalmasabb lesz, képes lesz gyorsabban megoldani problémás helyzeteket. Átéli az izgalmakat, azonban mindez nem jár valós, közvetlen veszéllyel a számára. Találkozik, azzal a helyzettel mely megmutatja számára: a problémás esetekben is van megoldás. Felkészíti a lelkét az élet megpróbáltatásaira.
A félelmetes mesefigurák, illetve történések csak átmenetileg nyugtalanítják a gyermeket, hiszen mellette vagyunk, és a történetben is bekövetkezik a feloldás. Idővel pedig megtanulja különválasztani a valóságot a mesevilágtól. A mesélővel való személyes kapcsolatban a gyermek nagy érzelmi biztonságban érzi magát, s a játéktevékenységhez hasonlóan a mesehallgatás elengedett intim állapotában eleven, belső képvilágot jelenít meg. A belső képalkotásnak ez a folyamata a gyermeki élményfeldolgozás egyik legfontosabb formája.
Csoportunkban az életkoruknak, az adott évszaknak, ünnepeknek megfelelően válogatjuk meséket a gyermekirodalmi művekből. A mesék által a gyerekek megismerhetik mi a segítségnyújtás, bajtársiasság, türelem, szeretet. A mesei fordulatok pl. „Jó tett helyébe jót várj!” jócselekedetekre sarkallják a gyerekeket.
Óvodánkban egy hétig ugyan azt a mesét meséljük a gyerekeknek. A hét vége felé gyakran a főszereplő bőrébe bújva mesélünk. Különös élmény nekünk is, mert a gyermek tudja, hogy az óvó néni mesél, mégis elhiszi, hogy a főszereplő érkezett vendégségbe, a csoportjukba. Nem lehet eléggé hangsúlyozni az olvasás elsajátításának fontosságát! Mindannyian azt szeretnénk, hogy a gyermekek rendszeresen olvasnának. A meséléssel kicsi kortól könyvhöz szoktathatjuk gyermekeket és soha nem múló igény alakulhat ki benne az olvasás iránt.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)