SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség és az allergia

Családinet [cikkei] - 2005-09-04
Az áldott állapot a nők életének egyik legkülönlegesebb szakasza, ám ezt a néhány hónapot - főként, ha annak nagy része egybeesik az allergiás időszakkal - fontos, hogy nagy odafigyelés övezze.

Az allergiás kismamák esetében sokkal körültekintőbben kell megválasztani a gyógykezelés módjait. A Budai Allergiaközpont (www.allergiakozpont.hu) allergológus szakorvosa, dr. Pálffy Márta a megelőzés mellett a gondos felkészülés jelentőségét helyezi előtérbe.

Allergiás reakciót valójában a természetben előforduló bármilyen molekula kiválthat (pl. fű, fa, virág pollenje, vagy állati szőr, stb.). Egy családon belül több embernél is előfordulhat, s a hajlam feltételezhetően öröklődik.

Allergénmentes környezet

A szezonális allergiák (pollenallergia), és más egész éven át tartó betegségek (asztma) kezelése a terhesség alatt sem maradhat el. Különösen fontos, hogy ebben az időszakban a kismama ismét felkeresse szakorvosát (allergológus, bőrgyógyász, fül-orr-gégész, tüdőgyógyász), hogy a gyógyszeres kezelést a terhességhez igazítsák, ill. más, alternatív vagy inhalatív kezelések lehetőségét felmérjék.

A vizsgálat során elvégzett bőrtesztből sok esetben kiderül, hogy az otthonunkban jelen lévő tényezők okozzák a legtöbb kellemetlenséget.

Igyekezzünk allergénmentes környezetet kialakítani, hogy az allergiás tünetek a terhesség és a szoptatás meghittségén ne csorbíthassanak. Mindehhez sok odafigyelésre és türelemre van szükség, hogy a környezetünkből - a saját és családtagjaink érdekében - végérvényesen kiirtsuk az allergéneket.

Közvetlen életterünkben az egyik fő bűnös a penészgomba, melynek kiváló táptalaja a tapéta ragasztója; de nem szabad megfeledkeznünk a poratkáról, ami nem csak a padlószőnyegben telepszik meg, de kedveli a kárpitozott bútorokat és a kisbabához érkező kedves rokonok szőrös ajándékait - a plüssállatokat is...

Veszélyes lehet még a háziállatok szőre (kutya, macska, hörcsög, stb.), vagy pl. a papagáj tolla is.

Szénanátha
A légúti allergiásoknál túlnyomórészt a belélegzett levegő a közvetítő közeg, ezért szénanátha esetén érdemes a lakásba egy pollenszűrős légkondicionálót beszerezni, ez ugyanis nem engedi a lakókörnyezetünkbe beférkőzni a veszélyes allergéneket.
Sajnos a pollenallergiás kismamáknak nem kimondottan javasoltak allergiás időszakban az erdei-mezei séták sem.

A gyógykezelésben a szájon keresztüli tabletta nem ajánlatos, hiszen kiürülhet a tejjel, viszont szerencsére eredményesen szinten tartható a szénanátha lokális, helyi kezeléssel (orr, szem). Emellett a kalcium bevitele is ajánlott.

Asztma


Az asztmás kismamáknak soha nem szabad megfeledkezniük arról, hogy az allergének és provokáló anyagok (pl. dohányfüst) kerülésével megelőzhetik állapotuk romlását.
A súlyos asztma fokozott veszélyt jelent a terhesség alatti és szülés körüli komplikációk tekintetében, de a betegség megfelelő kezelésével és egyensúlyban tartásával a terhesség és szülés lefolyása nem különbözik az egészséges nőkétől.

A nem, vagy rosszul kezelt asztma kockázata a magzatra nézve sokkal nagyobb, mint az asztma ellenes gyógyszerek alkalmazása, mert a kezeletlen betegség az anyai vér oxigéntartalmának csökkenéséhez vezet, s ezáltal a magzati vérbe is csak kevesebb oxigén jut. Ez rendkívül károsan hat a magzat növekedésére, alacsony születési súlyhoz vezet, és rontja az életesélyeit is.

A kezelés során előnyben kell részesíteni az inhalációs készítményeket, és szájon keresztül csak a mással nem helyettesíthető gyógyszereket célszerű adagolni.

Ételallergia
A leggyakoribb a tejjel és tojással szemben fennálló érzékenység.
Ha az anyuka ételallergiában szenved, lényeges, hogy a terhesség és a szoptatás alatt azokat az ételeket, melyekre érzékenyen reagál, fokozottan kerülje el, ezzel is csökkentheti gyermeke jövőbeli ételallergiára való hajlamát.

A kisbaba fejlődése szempontjából lényeges, hogy a naponta bevitt fehérje mennyisége elérje a száz grammot. Szerencsére az ételallergiában szenvedő kismamáknak nem kell kitenniük magukat annak a kellemetlenségnek, hogy a számukra "ehetetlen" ételeket fogyasszák, ugyanis számos növény és állat húsa (baromfi, hal) is kiváló fehérjeforrás.
Érdemes beszerezni olyan tápanyagtáblázatot, amelyben különféle élelmiszerek összetevői megtalálhatók.

Dohányzás
Nemcsak az aktív, de a passzív dohányzás is súlyos károkat okozhat a terhesség és szoptatás alatt, mind az allergiás kismama, mind pedig gyermeke egészségében.
Az anya dohányzása visszavetheti gyermekét a magzati fejlődésben, s a későbbiekben a szoptatás alatt az anyatejjel jutnak a csecsemő szervezetébe a káros anyagok. Mindemellett fokozottan hajlamossá válhat a gyermek a különféle allergiás megbetegedésekre.

Szoptatás
Az allergiás kismamákat is bíztatni kell a szoptatásra. A korai csecsemőkori anyatejes táplálással szintén csökkenthető a gyermek későbbi allergiás megbetegedésének esélye.

A meglévő allergia gyógyszeres kezeléséről minden esetben szükséges szakorvos tanácsát kikérni. Sok készítményről nem bizonyított, hogy milyen mértékben jut az anyatejbe, ezért is ajánlatos a gyógyszerek helyett más, alternatív gyógymóddal és környezetünk allergénektől való megtisztításával védekezni az allergia ellen.

www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja