SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Kórházválasztás

Kókai Kata [cikkei] - 2005-09-15
Gondos előkészület, számtalan tanfolyam és kérdés előzi meg az új jövevény megérkezését. A legfontosabb kérdés azonban, hogy melyik intézmény nyújtja a számunkra legmegfelelőbb ellátást.

Már a terhesség első pillanataiban számtalan kérdés forog a szülők fejében. Ezek száma később, az új élethelyzetekben csak növekszik. A kismama és az édesapa is gondosabban ügyelnek környezetükre, s arra, mit hogyan tesznek, így vigyázva a legújabb családtagra. Legtöbb esetben már az első három hónapban sor kerül az orvosválasztásra. A legtöbb kismama lakhelyéhez közel eső intézmény orvosát választja, vagy ismerősei tanácsát követve hozza meg döntését.

Mivel a szülésig még hosszú hónapok vannak hátra, s a kezdő kismamák számára még minden vizsgálat újdonságnak számít, elsődleges cél az orvos, esetleg a szülésznő kiválasztása. Ezzel azonban együtt jár az intézmény is, ahol a kiválasztott segítő dolgozik. Nem egyszer csak utólag derül ki, hogy az ismerősök tanácsára hallgató szülők jól választottak-e. Sokat számít a kórházzal kapcsolatban szerzett tapasztalat. Ma nem csupán hazánkban, de az egész világon sehol nem találhatunk olyan intézményt, melyről minden kismamának egyformának jó lenne a véleménye. Ez természetes, hiszen az igények egyénenként változnak, s a nem megfelelő kórházválasztás elégedetlenséghez vezet.

Azon szerencsések, akik előre megtervezik a gyermekvállalás időpontját, rengeteg idővel rendelkeznek, így feltérképezhetik a számukra a legközelebbi intézmények által nyújtott lehetőségeket, megismerkedhetnek az orvosokkal. A váratlanul érkező babák szülei sem keseredhetnek el, ma már az Internet, és a számtalan fórum segítségével könnyen tapasztalatot cserélhetnek más kismamákkal.

Orvosválasztás előtt érdemes néhány szempontot figyelembe venni:

1. Rendelkezik-e a kismama olyan betegséggel, mely a szülés során speciális beavatkozást tesz szükségessé?
Ma már számtalan módját ismerjük a szülésnek. Emellett az EDA, mint legkorszerűbb fájdalomcsillapítási módszer is szerepet játszik. Nem egyszer (pl. cukorbetegség, szemproblémák esetén) szívesen alkalmazzák, hogy az édesanya szervezetét ne terheljék meg. Egyes meglévő betegségek esetén császármetszés is szükséges lehet. Ez esetben érdemes olyan orvost választani, aki nagy jártassággal rendelkezik az adott területen.

2. Milyen módon szeretné világra hozni gyermekét (természetes szülés, alternatív szülés, stb.)?


A választás előtt fontos eldönteni, hogy a kismama milyen módon szeretné világra hozni gyermekét. Egyes kórházakban csupán a hagyományos, háton fekve történő szülés lehetséges, más intézményekben azonban bordásfal, s egyéb vajúdáskönnyítő eszközök is rendelkezésre állnak. Néhány intézményben külön, otthonosan berendezett szobában hozhatja világra gyermekét a kismama, így az otthonszüléshez hasonló élménye mellett biztonságban is tudhatja magát és gyermekét.

3. Szeretné-e a szülést követő napokat egyedül, vagy párjával kettesben tölteni?
Ma már lehetőség nyílik arra, hogy a lehetőségekhez, és a létszámhoz mérten alapítványi szobában tölthesse a kismama kórházi napjait. Ez a lehetőség nem ingyenes, azonban a kismama szinte bármikor fogadhat látogatót, gyermekével egész napját együtt töltheti. Az alapítványi szobák bérlésével egyben a kórházat is támogatják.

4. Mik a kórház alapelvei?
Az intézmények között nem egyszer óriási különbség mutatkozik. Néhány helyen kifejezetten magas a császármetszések aránya, míg máshol elenyésző. A hasonló statisztikák mutatják az intézmény általános hozzáállását. Azt is figyelembe kell venni, hogy komplikáció esetén az orvos felettese hozza meg a döntést.

5. Mi várható szülés után?
Fontos kérdés, hogy a kórház rendelkezik-e Bababarát címmel, vannak-e rooming-in szobák. Bár az utolsó hónapokban a kismamát leginkább a szülés foglalkoztatja, a baba megérkezését követően is segítségre szorulhat. Fontos, hogy az intézmény megfelelő segítséget nyújtson a szoptatás, a gyermekgondozás megtanulásában.

Mielőtt megválaszolnánk az előző kérdéseket, érdemes bővebben is tájékozódni a szülés folyamatáról, a lehetőségekről. Ehhez az Internet, a kismamák számára íródott könyvek és magazinok is segítséget nyújtanak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja