SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kórházválasztás

Kókai Kata [cikkei] - 2005-09-15
Gondos előkészület, számtalan tanfolyam és kérdés előzi meg az új jövevény megérkezését. A legfontosabb kérdés azonban, hogy melyik intézmény nyújtja a számunkra legmegfelelőbb ellátást.

Már a terhesség első pillanataiban számtalan kérdés forog a szülők fejében. Ezek száma később, az új élethelyzetekben csak növekszik. A kismama és az édesapa is gondosabban ügyelnek környezetükre, s arra, mit hogyan tesznek, így vigyázva a legújabb családtagra. Legtöbb esetben már az első három hónapban sor kerül az orvosválasztásra. A legtöbb kismama lakhelyéhez közel eső intézmény orvosát választja, vagy ismerősei tanácsát követve hozza meg döntését.

Mivel a szülésig még hosszú hónapok vannak hátra, s a kezdő kismamák számára még minden vizsgálat újdonságnak számít, elsődleges cél az orvos, esetleg a szülésznő kiválasztása. Ezzel azonban együtt jár az intézmény is, ahol a kiválasztott segítő dolgozik. Nem egyszer csak utólag derül ki, hogy az ismerősök tanácsára hallgató szülők jól választottak-e. Sokat számít a kórházzal kapcsolatban szerzett tapasztalat. Ma nem csupán hazánkban, de az egész világon sehol nem találhatunk olyan intézményt, melyről minden kismamának egyformának jó lenne a véleménye. Ez természetes, hiszen az igények egyénenként változnak, s a nem megfelelő kórházválasztás elégedetlenséghez vezet.

Azon szerencsések, akik előre megtervezik a gyermekvállalás időpontját, rengeteg idővel rendelkeznek, így feltérképezhetik a számukra a legközelebbi intézmények által nyújtott lehetőségeket, megismerkedhetnek az orvosokkal. A váratlanul érkező babák szülei sem keseredhetnek el, ma már az Internet, és a számtalan fórum segítségével könnyen tapasztalatot cserélhetnek más kismamákkal.

Orvosválasztás előtt érdemes néhány szempontot figyelembe venni:

1. Rendelkezik-e a kismama olyan betegséggel, mely a szülés során speciális beavatkozást tesz szükségessé?
Ma már számtalan módját ismerjük a szülésnek. Emellett az EDA, mint legkorszerűbb fájdalomcsillapítási módszer is szerepet játszik. Nem egyszer (pl. cukorbetegség, szemproblémák esetén) szívesen alkalmazzák, hogy az édesanya szervezetét ne terheljék meg. Egyes meglévő betegségek esetén császármetszés is szükséges lehet. Ez esetben érdemes olyan orvost választani, aki nagy jártassággal rendelkezik az adott területen.

2. Milyen módon szeretné világra hozni gyermekét (természetes szülés, alternatív szülés, stb.)?


A választás előtt fontos eldönteni, hogy a kismama milyen módon szeretné világra hozni gyermekét. Egyes kórházakban csupán a hagyományos, háton fekve történő szülés lehetséges, más intézményekben azonban bordásfal, s egyéb vajúdáskönnyítő eszközök is rendelkezésre állnak. Néhány intézményben külön, otthonosan berendezett szobában hozhatja világra gyermekét a kismama, így az otthonszüléshez hasonló élménye mellett biztonságban is tudhatja magát és gyermekét.

3. Szeretné-e a szülést követő napokat egyedül, vagy párjával kettesben tölteni?
Ma már lehetőség nyílik arra, hogy a lehetőségekhez, és a létszámhoz mérten alapítványi szobában tölthesse a kismama kórházi napjait. Ez a lehetőség nem ingyenes, azonban a kismama szinte bármikor fogadhat látogatót, gyermekével egész napját együtt töltheti. Az alapítványi szobák bérlésével egyben a kórházat is támogatják.

4. Mik a kórház alapelvei?
Az intézmények között nem egyszer óriási különbség mutatkozik. Néhány helyen kifejezetten magas a császármetszések aránya, míg máshol elenyésző. A hasonló statisztikák mutatják az intézmény általános hozzáállását. Azt is figyelembe kell venni, hogy komplikáció esetén az orvos felettese hozza meg a döntést.

5. Mi várható szülés után?
Fontos kérdés, hogy a kórház rendelkezik-e Bababarát címmel, vannak-e rooming-in szobák. Bár az utolsó hónapokban a kismamát leginkább a szülés foglalkoztatja, a baba megérkezését követően is segítségre szorulhat. Fontos, hogy az intézmény megfelelő segítséget nyújtson a szoptatás, a gyermekgondozás megtanulásában.

Mielőtt megválaszolnánk az előző kérdéseket, érdemes bővebben is tájékozódni a szülés folyamatáról, a lehetőségekről. Ehhez az Internet, a kismamák számára íródott könyvek és magazinok is segítséget nyújtanak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja