SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Spanyol konyha

Kókai Kata [cikkei] - 2005-02-20
Könnyedén csempészhetünk egy kis melegséget konyhánkba, ha spanyolos ételeket készítünk. A spanyol konyha remekei nem csak mutatósak, de rengeteg vitamint is tartalmaznak.
Spanyol konyha

 

Nemcsak finom, de nagyon egészséges ételeket mondhat magáénak a spanyol konyha. Nem beszélhetünk egységes főzési szokásokról, hiszen az ország kiterjedtségének, eltérő földrajzi területeinek köszönhetően az egyes régióknak más-más étkezési szokásai vannak. Néhány alapanyag azonban minden tájegységen megtalálható; az ételek elkészítéséhez zsiradékként szinte kizárólag disznózsírt és/vagy olíva olajt használnak. Gyakran feltűnik a receptekben a mandula és a fokhagyma is.

 

Gazpacho

 

Hozzávalók:

 

  • 4 cső zöldpaprika,
  • 1 közepes uborka,
  • 6-7 szem paradicsom,
  • 1 fej vöröshagyma,
  • 2 gerezd fokhagyma,
  • 4 evőkanál olaj, 1 evőkanál ecet,
  • 12 dkg szétmorzsolt száraz kenyér,
  • 1 evőkanál nagyon finomra vágott zellerlevél és petrezselyem,
  • egy csipet majoránna, só, bors.

A paradicsomot és az uborkát hámozzuk meg, s vágjuk kockákra. A paprikákat magozzuk ki, és vágjuk négyfelé, majd vágjuk apró darabokra a hagymát, fokhagymát. A zöldségeket keverjük össze turmixgépben, majd adjuk hozzá az olajt, ecetet, s ízesítsük meg a fűszerekkel. Öntsük fel annyi hideg vízzel, hogy még sűrű maradjon, majd keverjük hozzá az elmorzsolt kenyeret. Hűtsük le legalább két-három órára.

 

Spanyol bableves

 

Hozzávalók:

 

·        450 gr spanyol fehérbab,

·        450 gr konzerv paradicsom,

·        1 közepes hagyma, kockára vágva,

·        3 db corizo (spanyol virsli), apróra vágva,

·        115 gr Serrano sonka, apróra vágva,

·        50 ml olívaolaj,

·        2 fokhagymagerezd, apróra vágva,

·        1 evőkanál édes spanyol (persze lehet magyar) paprika,

·        só, ízlése szerint

 

A babot egy éjszakára beáztatjuk. A hagyma felét, a konzervparadicsomot és a babot három liter vízzel felöntjük, nagy lángon felforraljuk, majd fél órán át pároljuk. Hozzáadjuk a virslit és a sonkát, majd kb. 1 órán át folytatjuk a párolást. Amikor a bab megpuhult, félrehúzzuk az edényt a lángról. Egy nyeles serpenyőben megsütjük a maradék hagymát az olívaolajon az apróra vágott fokhagymával. Ha a hagyma megpuhult, félrehúzzuk a tűzről. Hozzáadjuk az édesnemes spanyol (magyar) paprikát és 225 ml vizet, amit a bab levéből veszünk el. Ezt a keveréket hozzáadjuk a babhoz, s ismét lassú lángon felforraljuk, s további 5-10 percig pároljuk, sózzuk ízlés szerint, majd melegen tálaljuk.

 

Valenciai paella

 

Hozzávalók:

 

  • 1 kg-os csirke,
  • 35 dkg rizs, 15 dkg zöldborsó,
  • 3 evőkanál olívaolaj, 4 gerezd fokhagyma,
  • 3 fej vöröshagyma, 2 színes zöldpaprika,
  • 7 dl tyúkhúsleves, 3 érettebb paradicsom,
  • 15 dkg sonka, 15 dkg sovány sertéshús,
  • 20 dkg főtt apró rák, egy tucat főtt kagyló,
  • egy tucat főtt királyrák, 2 kávéskanál pirospaprika,
  • 1 mokkáskanál porított sáfrány, kakukkfű, só, fekete bors,
  • 1 teáskanál oregano, 1 evőkanál aprított petrezselyemlevél.

Egy nagy, lapos serpenyőben, meleg olajban megpirítjuk a feldarabolt csirkét, sertéshúst és a sonkát. Hozzáadjuk az aprított fokhagymát, vöröshagymát, felszeletelt paprikát, hámozott, feldarabolt paradicsomot. Amikor a hagyma megfonnyadt, adjuk hozzá a levest és egy pohárnyi vizet, a sót, borsot, rizst, pirospaprikát, oreganot, kakukkfüvet. Fedjük le, és közepes tűzön főzzük 35 percig, amíg a húsok megpuhulnak. Ezután adjuk hozzá a sáfrányt (ettől lesz szép sárga színe), zöldborsót, a rákokat. Fedjük le és főzzük még 15 percig.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja