SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Differenciálás máshogy...

- 2017-11-13
...a Siófoki Széchenyi István Általános Iskola 4.a osztályában, valamint 33 év alatt szerzett tanítói tapasztalat alapján.

Amikor megtaláltam a pályázati kiírást az iskola tanárijában; azonnal felkeltette az érdeklődésemet. Más oka, hogy cikkem megírásának napján vettünk részt Budapesten a Magyar Nyelvstratégiai Intézet által rendezett díjátadón, ahol az osztályomból három gyermek részesült a Magyar nyelv napja alkalmából csoportos díjban.

Így, ebből következően elsősorban a tehetséggondozásról szeretnék írni. Ezzel párhuzamosan lesznek gondolatok, amik az egyéni képességfejlesztést, valamint a felzárkóztatást érintik. Minden említett tevékenységet napi szinten végzek. Ezt az osztályomat negyedik éve tanítom.

Hetedik éve tanítom a gyerekeket furulya hangszerrel történő zenélésre. Az osztályom negyedik éve furulyázik - ezzel az egyéni képességfejlesztést és a tehetséggondozást is megvalósítom.

Első osztályban egyszerű gyermekdalokból állítottam össze egy dalcsokrot furulyára Anyák napjára, amit előadtunk. Ezzel egy időben egy táncot tanuló kislány közös táncprodukciót tanított be a gyerekeknek, amit farsangon előadtunk. Karácsonykor kis színdarabbal készültünk, amit a városi adventi készülődésben előadtunk.

Folytattuk a furulyát; a következő évben már az iskolai bemutatkozó rendezvényre tanultunk kétszólamú furulyadarabot. Ismét táncot tanultunk; farsangra. Karácsonykor egy óvodába látogattunk le a karácsonyi műsorunkkal. Aktív pályázati tevékenységet folytatok; így az osztálykiránduláshoz sikerült nyertes pályázatot elérnem.

A közösségi programok is lehetőséget adnak a differenciálásra. Az ez évi osztálykeretben megrendezésre kerülő Családi napunkon az adott helyszínről csapban megoldandó ismeretterjesztő feladatlapot, feladatokat adtam, amihez mellékeltem az adott területről szóló segédanyagot.

A furulyatanítással tovább haladtam; felléptünk a karácsonyi templomi koncerten, együtt az énekkarral. Azok a gyerekek, akik később kapcsolódtak a furulyások sorába, kiscsoportos tanítás során sajátították el az alapokat.

Gondolom, hogy nem kell részleteznem, hogy ez az együtt munkálkodás; zenetanulás, kánonban zenélés; ritmushangszeres kíséret; milyen sokféle képességet fejleszt; milyen nagyfokú együttműködési készséget, képességet feltételez a gyerekek részéről egymás, a társaik iránt. A kánon furulyázás során kis csoportokba állítva a gyerekeket az ügyesebb társaik viszik a szólamot, őket követik a kevésbé ügyesek.

Második éve az iskolai Mikulás műsorokon Mikulás sapkában Mikulás dalokat furulyázunk. A hangszeres tanításhoz most ritmushangszereket készítettem, amiket felhasználunk a furulyás bemutatónk színesítésére. Az osztályba ebben a tanévben érkezett gyermeket egyénileg készítem fel/tanítom furulyázni. A tánc, mint a nagymozgások hangulatos, vidám színesítése, szintén folytatódik. Ebben a tanévben a Szülők báljára tanulunk; így ismét nyilvánosan fogunk fellépni.

A pályázati tevékenységről:

Előző évben az osztálykirándulás anyagi támogatásához adtam be nyertes pályázatot. Figyelem a pályázatokat, így az előző tanévben kértem a tehetséges gyerekeket, hogy akinek kedve van, az adott témához írjanak verset, mesét. A versíró kislányom megyei első és országos második helyezést ért el. Majd egy különleges pályázat kapcsán visszatérnék a cikkem nyitó gondolataihoz; a három tehetséges gyermek egyéni otthoni munkájával; kis felnőtt segítséggel a mai díjátadón vettünk részt, így nagy sikerélményt biztosítottam a gyerekeknek.

Összefoglalva:

  • gyermekdalok tanítása
  • furulya tanítás
  • szerepeltetés műsorokkal/tanulás, előadás
  • csoportos tánc tanítás
  • aktív pályázati tevékenység
  • versenyeztetés: tanulmányi versenyek
  • közösségépítés; jó kapcsolat a szülőkkel, gyerekekkel; így az esetlegesen felmerülő problémákat is meg tudjuk beszélni, elfogadják a véleményemet.

Mindezt a tevékenységet a napi nevelési- oktatási tevékenységen túl végzem, azokkal párhuzamosan.Nagyon szívesen végzem a fent említett tevékenységeket; nagyon szeretem a hivatásomat, és a gyerekeket.

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja