Mini Einsteinjeim
Albert Einstein
Ötgyerekes édesanya révén tudom milyen fontos a kreativitás számomra is, hogy a nagycsaláddal túléljük a hétköznapokat és az esti „névsorolvasásnál” mindenki épségben üljön le a vacsoraasztalhoz! Saját gyerekeimnél mindig hagytam, hogy mindenfajta kreativitásuk érvényesüljön, persze bizonyos kereteket betartva! A lényeg csak az volt, hogy mindennemű próbálkozásaikat épségben túléljék. Be kell vallanom, hogy sokszor kisegítettek engem az ő kis gyermeki gondolkodásukból adódó hétköznapi ötletek is.
Mint óvónő is arra törekszem, hogy a csoportomba járó gyermekeim kreativitását se fogjam vissza, sőt fejlesszem is ha lehet. Nagyon sok esetben ők adnak ötletet a munkámhoz. A kreativitás szónak nincs teljesen magyar megfelelője, szerintem, leginkább a találékonysághoz és az alkotóképességhez hasonlítanám. Én is nagyon szeretek alkotni, kombinálni, valami újat teremteni. Így örömmel nézem a gyermekeknél is ezeket a próbálkozásokat. Ők még gondolkodás nélkül ötletelnek, képzeletük szabadon szárnyal, náluk még minden lehetséges! Néha a legvadabbnak tűnő ötleteikből születnek a legjobb, legérdekesebb dolgok! Hisz tudjuk, minden találmány egyszer megvalósíthatatlannak tűnt!
Nagyon szeretem a kézműves dolgokat, magam is horgolok, ékszereket készítek. Néha csak úgy jönnek maguktól az ötletek! Ilyen szemléletmód mellett kisérem figyelemmel a csoportban lévő gyermekeket is és ösztönzöm, biztatom őket szokatlan, egyedi ötleteik megvalósításában.
Pályám kezdetén sokszor nem tudtam eldönteni, hogy jót teszek-e vele, hogy rájuk bízom, hogy mit milyen színűre színezzenek és nem szóltam rájuk, ha a valóságtól elrugaszkodva a nap sárga helyett éppen kék, vagy zöld lett. Ma már sokat bővült szakmai tudásom és tudom, hogy ösztönösen jól cselekedtem, mert a képzeletnek nem szabhat gátat semmi. Számtalanszor előfordult, hogy egy-egy feladatnál nem bírtak rám várni és megoldották maguk a felmerült problémát, melyből nagyon különleges dolgok születtek. Sajnos a mai világban minden technikához túl sok segítséget ad a boltok kínálata. Gondolok itt a szalvétatechnika és üvegfestés titkaira, sablonokra mindenféle díszítéshez, melyet ihlethiányos időszakunkban kényelemből ki is használunk. Ezért örülök annak, amikor a gyermekközösségben nem tudok mindig mindenhol ott lenni, segítséget nyújtani, mert ilyenkor készülnek a spontán, ügyetlen, kiforratlan, de valódi értékes alkotások.
Jól eső érzéssel gondolok a következő aranyos történetre, melynél épp mesét olvastam a szőnyegen. Természetesen mindenki mellém gyűlt, ölembe szeretett volna ülni. Mesélés közben még mellékesen szükség volt rám, LEGO szétszedésnél, vonatsínek összeillesztésénél, stb. Mikor már többször le kellett raknom a könyvet a történetet megszakítva, az egyik gyermekem ezt megunva LEGO-ból készített egy könyvtartót, hogy szabad maradjon mind a két kezem és ne kelljen letenni a könyvet. Ilyen és ehhez hasonló kreatív ötletek színesítik a mi óvodai életünket!
Próbálok arra törekedni, hogy mindig felismerjem az elefántot megemésztő óriáskígyót és a bárányt is, csakúgy mint Exupéry Kishercegében. Már azzal is sokat teszünk, ha nem gátoljuk a kreatív kezdeményezéseket, hanem megteremtjük azokat a feltételeket, amik hozzájárulnak a kibontakozásához. Dicsérjük meg mindig a saját kezdeményezésű, leleményes megoldásokat. Tudom rengeteg türelemre és toleranciára van ehhez szükségünk, de megéri. Így válnak a mi gyermekeinkből is „kis Einsteinek”. Higgyünk bennük!
A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: