SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Differenciálás a Pillangó vegyes életkorú csoport mindennapjaiban

- 2017-11-01
"A gyermek olyan, mint egy pillangó a szélben. Néhány magasabbra tud repülni, mint mások, de mindegyik a legjobb tudása szerint repül. Miért is hasonlítanád össze őket? Mindegyik más. Mindegyik különleges. Mindegyik gyönyörű."

Ahogyan az idézetben olvashattuk, a gyerekek is különbözőek a fejlődési ütemükben, egyes részképességek alakulásában. Még családon belül is milyen nagy eltérések vannak a testvérek között is. Így, természetesen az óvodában, pláne egy vegyes életkorú, különböző szociális háttérrel rendelkező gyerekekből álló csoportban még nagyobb különbségek vannak a gyerekek fejlettségi szintje között. Viszont, amit fontos meglátnunk szülőként, pedagógusként, mindenki „jó valamiben”! Ha erre koncentrálunk, és erre építünk a játékos fejlesztések során, akkor a gyermek örömmel éli meg a mindennapokat. Az óvodában célunk, hogy a 2.5-7 éves gyermekek egészséges, élmény-gazdag, harmonikus fejlődését elősegítsük sokféle színes tevékenység biztosításával, az eltérő fejlődési ütem és az egyéni sajátosságok figyelembevételével.

„ […] Az óvodai nevelés célja az, hogy elősegítse az óvodások sokoldalú, harmonikus fejlődését, a gyermeki személyiség kibontakozását, a hátrányok csökkenését, az életkori és egyéni sajátosságok valamint az eltérő fejlődési ütem figyelembevételével (ideértve a kiemelt figyelmet igénylő gyermekek ellátását is).

Az óvodai nevelésben alapelv, hogy:

a) a gyermeki személyiséget elfogadás, tisztelet, szeretet, megbecsülés és bizalom övezi;

b) a nevelés lehetővé teszi és segíti a gyermek személyiségfejlődését, a gyermek egyéni készségeinek és képességeinek kibontakoztatását;

c) az óvodai nevelésben alkalmazott pedagógiai hatásoknak a gyermek személyiségéhez kell igazodniuk. […]” ( Forrás: Óvodai nevelés országos alapprogramja)

Differenciálás:

 „A nevelési és oktatási folyamat olyan speciális tervezése, szervezése, megvalósítása, amikor a folyamat egy részében a különböző egyéni sajátossággal rendelkező gyerekek párhuzamos, eltérő módon, testre szabott, speciális feladatokat végeznek. A differenciálással az a célunk, hogy elősegítsük az egyes gyerekek sikeres tapasztalatszerzéseit. Mivel minden gyereknek mások és mások a tanulási szükségletei és a már meglévő tapasztalatai, ezért a gyermek tanulási folyamatát úgy segítjük elő, hogy azt az egyes gyermekek egyéni szükségleteihez igazítjuk. Az óvodás gyermek szükséglete, egyediség, másság, a gyermekcsoportban megmutatkozik több területen is. Az egyéni bánásmód és differenciált fejlesztés alapját képező együttműködő óvoda-család kapcsolat már a beszoktatás ideje alatt jelentőssé válik (életkor, testi és pszichés jellemzők, szociokulturális háttér, tehetség jelei, zavar a fejlődésben, magatartás, és viselkedésproblémák stb.). A differenciált fejlesztő munka az óvodapedagógustól sokféle, többszintű megoldásokban való gondolkodást kíván.

  • A gyermek egyénre szabott beszoktatásának biztosítása.
  • Az óvodába kerüléskor részletes anamnézis felvétele, fejlettségmérés, egyéni fejlesztési terv készítése a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek részére.
  • Folyamatos fejlettségmérés, egyénre szabott fejlesztés, tudatos óvodapedagógiai munka, hogy a hátrányokat csökkenteni tudjuk.  

Az életkori sajátosságok miatt a csoportok életének szervezése az óvodapedagógusoktól, nagy figyelemmegosztást, differenciálási képességet, toleranciát, rugalmasságot igényel. […] Valamennyi óvodásunk számára biztosítjuk a saját, egyéni fejlődési ütemének megfelelő fejlesztését, tehetségének felfedezését, kibontakozását; gazdag programokat, változatos tevékenységeket kínálva.

Kiindulási pont, hogy minden gyermek a saját képességrendszerének figyelembevételével fejleszthető, miközben hatnak rájuk a társas kapcsolatok és az óvoda összes dolgozója.

Életkoruknak és fejlettségüknek megfelelő sokszínű tevékenységet, játéklehetőséget biztosítunk – közben módot adunk a spontán utánzásos tanulásra. Az egész életen át tartó tanuláshoz nélkülözhetetlen képességek, készségek és kulcskompetenciák fejlesztése. A gyermekek érdeklődésére, aktivitására, cselekedtetésére építve fejlesztjük gyermekeink képességeit, készségeit.

  • Óvodai nevelésünk gyermekközpontú, befogadó szemléletet tükröző. Ennek megfelelően törekszünk a gyermek személyiségének differenciált fejlesztésével képességeinek kibontakoztatására, felzárkóztatásra, tehetséggondozásra, esélyegyenlőség elvének biztosítására.
  • A sajátos nevelési igényű gyermekek esetében is az általános nevelési célkitűzések megvalósítására törekszünk, melyek érdekében szem előtt tartjuk, hogy a gyermek mindig csak annyi segítséget kapjon, amennyi a további önálló cselekvéséhez szükséges – azt viszont minden esetben maradéktalanul megadjuk.
  • Olyan környezet biztosítása, mely igazodik a gyermekek szükségleteihez, életkori és egyéni sajátosságaihoz, érzelmi biztonságot nyújt.
  • Minden gyermek különböző, és minden gyermeknek joga, hogy sajátos szükségleteihez, igényeihez, képességi szintjéhez, a maga üteméhez illeszkedő pedagógiai eljárások segítségével fejlődhessen, a számára legkevésbé korlátozó és legkevésbé szegregált környezetben. 

Célunk, hogy a gyermek belső érése, valamint a családi nevelés és az óvodai differenciált nevelési folyamat eredményeként testileg, lelkileg, szociálisan és értelmileg is elérje az életkorának és képességeinek megfelelő legmagasabb szintet; nyitott, önálló, érdeklődő és kiegyensúlyozott gyermek legyen óvodáskor végére.

  • Biztonságos, családias légkör megteremtésével a testi, az érzelmi, értelmi és a szociális fejlődés elősegítése, a hátrányos helyzetből adódó különbözőségek kompenzálása.
  • Az egyénre szabott képességfejlesztéssel jól kommunikáló, az anyanyelv szabályait helyesen alkalmazó, kiegyensúlyozott, környezetében jól eligazodó, gyermekek nevelése.

Azt valljuk, hogy minden gyermek csak önmagához viszonyítva fejleszthető. A gyermekeknek nemcsak életkori szakaszonként, hanem egyénenként is eltérő testi-lelki szükségleteik vannak.

  • Érésen alapuló, sürgetéstől mentes fejlődés-fejlesztés támogatása, a gyermek differenciált bánásmód hatására jusson el saját képességei legmagasabb szintjére.
  • Folyamatos megfigyelés útján alkosson tiszta képet a gyermek meglévő képességeiről. Ennek birtokában végezzen további fejlesztést.
  • A kiemelkedő képességű, vagy részképesség fejlődésben elmaradt gyermekre, egyéni szabott fejlesztési terv alapján gyakoroljon hatást.
  • Minden gyermek képességét önmagához, a saját lehetőségéhez viszonyítva igyekezzen fejleszteni.
  • A gyermek egyéni érdeklődésének megfelelő tevékenység biztosítása. […] ( Forrás: Helyi óvodai nevelési program)

Csoportunkban (Pillangó vegyes életkorú csoport) 27 kisgyermek tölti mindennapjait.

Egész napunkat áthatja a differenciálás. Már a reggeli érkezéstől, köszönéstől (kicsiknél akár integetés), a mindennapi játéktevékenységeken, kezdeményezéseken, felkínált tevékenységeken keresztül, egészen az étkezések, egészségügyi szokások elsajátításáig. Differenciálunk a felkínált eszközökkel, vizuális technikákkal, a tevékenységre szánt időtartammal, és annak tartalmával, szervezeti keretekkel, munkaformákkal egy kezdeményezésen belül (egyéni, mikrocsoportos), együttműködéssel, munkamegosztással, pedagógus segítségnyújtásának mértékével egy feladat kapcsán, és még sorolhatnám. Fontos, hogy mindig egyénre szabottan tegyük ezt, aminek elengedhetetlen feltétele a kisgyermek megismerése, képességeinek „feltérképezése”, hiszen csak ezután tudjuk hatékonyan fejleszteni őt. 

A választható vizuális tevékenységeknél is figyelünk arra, hogy a gyermek választhasson egyéni képességeihez mérten olyan tevékenységet, melyben sikerélményhez jut, és egyben fejlődik. (Pl.: 1. kivágott forma befestése. 2. megrajzolt formák festése. 3. festés önállóan, ki milyennek látja az őszi gyümölcsöket.) Fontos tényező, hogy ezen életkornak a legfontosabb, legfejlesztőbb tevékenysége a szabad játék! Tehát pedagógusként indirekt módon, olyan szabadon választható fejlesztőjátékokat kell becsempészni a mindennapokba, ami a gyermek érdeklődését felkeltve örömmel, saját egyéni fejlettségi szintjének megfelelően választhat. Fontos a tevékenységek közötti harmonikus arányok kialakítása, szem előtt tartva a játék kitüntetett szerepét.

Néhány saját készítésű, differenciálásra alkalmas fejlesztőjáték:

Jelenleg évszaknak megfelelően kedvenc játék a gyerekek körében az alábbi saját készítésű faleveles laminált játék. Differenciálási lehetőségek: színek alapján válogatás, formák alapján válogatás, pár keresés, előre elkészített feladatlapon szín, forma, irányok megfigyelése, lemásolása stb. 

Játék a színes hajgumikkal. A hajgumik alufólia hengerre való felhelyezésével fejlődik a gyerekek finommotorikája, a színek sorozatának folytatásánál megfigyelőkészségük, szerialitásuk. Differenciálási lehetőség a különböző színek számának sorozatos ismétlő kirakásában rejlik. Ezt a játékot bővítettük még kézre húzható hajgumik pontos lemásolásával.

Arcok összeillesztése, jobb-bal (oldaliság alakítása): Differenciálási lehetőség: kisebbek felfordított (megfigyelőkészség fejlesztés) , nagyobbak lefordított (plusz memória fejlesztés) kártyákkal játszanak. Ki tud több arcot kirakni (megtalálni a párját- az arc másik oldalát)? Mindenki egyszerre két különböző színű kártyát húzhat egyszerre, ha párt talál, összeilleszti és leteszi maga elé, majd a következő gyermek húzhat, és így tovább, amíg az utolsó kártya is elfogy az asztal közepéről. Amelyik kisgyerek bizonytalan a jobb- és baloldal megkülönböztetésében, neki csuklóra helyezett azonos színű hajgumi viselése nyújt segítséget.

Időrendiség, napirend képekben c. játék:
Differenciálási lehetőség:

  1. Mit látsz a képen?
  2. Mesélj a képről, a nap melyik szakaszában történhet ez a kép?
  3. Konkrét sorrend felállítása időrendben, napirend, napszakok megnevezése a képek alapján.

Összegzés:
Elsődleges tevékenységként tekintsünk a gyermeki játékra, melynek személyiségfejlesztő hatását tudatosan érvényesítsük. A gyermekek egyéni képességeihez, adottságaihoz igazodó feladatokat, tevékenységeket tervezzünk, amivel sikerélményt biztosítunk és erősítjük pozitív énképüket. Minden gyermek fejleszthető, mindig az adott kisgyermek erősségeire fókuszáljunk, erre építsük. Legyünk kreatívak, hogy változatos, több fejlettségi szinten megvalósítható tevékenységeket tárjunk a csoport elé, hagyjuk őket szabadon, egyéni képességeikhez mérten kibontakozni. Ne erőltessünk semmit, és ne feledjük a szabad játék fontosságát!

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja